Świecie: Biegacze pasowani na Damy Dworu i rycerzy [ZDJĘCIA, WIDEO]

Opublikowane w pon., 19/05/2014 - 15:30

Za górami, za lasami... w każdym razie w Świeciu, ponad 400 zawodników z różnych stron Polski stanęło na udeptanej ziemi i wzięło udział w Biegu Rycerskim. Łatwo nie było i nie wszystkim udało się ukończyć 10 km trasę. Najdzielniejsi (czytaj najszybsi) biegacze zostali pasowani na rycerzy, a biegaczki mianowane damami dworu.

W sobotę 17 maja na Zamku w Świeciu znów było głośno jak przed wiekami. Krzyżacka twierdza położona w widłach rzek Wisły oraz Wdy stała się areną sportowych zmagań. Nie zabrakło także atrakcji dla osób towarzyszących biegaczom pokazów pojedynków rycerskich, degustacji pierogów domowej roboty a także ciast przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło także współczesnych rycerzy, czyli wojska. Armia cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych.

Organizatorzy cieszą się z tego, że biegacze zaakceptowali oryginalny pomysł biegu i nie uznali go za... średniowieczny.  – Uczestnicy nie mieli problemu z wczuciem się w klimat imprezy. Zawody zostały bardzo dobrze przyjęte. Biegacze mieli duży dystans do siebie. Chcieli dobrze się bawić. Dodatkowo byli pod wrażeniem scenerii – cieszy się Michał Gronowski, organizator rycerskiego biegu.

– Trasa przebiegała wokół Zamku, a ceremonia wręczenia nagród odbywała się w piwnicach zamczyska. W oczekiwaniu na wyniki były pokazy walk rycerskich. Na dekoracjach czasami ludzie biorą nagrody i uciekają a tu było inaczej. Dopisała też pogoda. Ulewa przyszła w momencie gdy wszyscy byliśmy już na Zamku w suchym miejscu i najedzeni – relacjonuje p. Michał.

Zawody w Świeciu wygrał Marcin Janiak z Bydgoszczy herbu Runners Team Jeżewo. 10-kilometrową trasę pokonał w 34 minuty i 35 sekund. Drugie miejsce przypadło Jerzemu Chmarzyńskiemu, który stracił do lidera 15 sekund. Tuż za nim był trzeci Piotr Myślak z czasem 34:55. Wszyscy otrzymali tytuły rycerskie.

Wśród kobiet z czasem 39:47 zwyciężyła Krystyna Kuta. Druga na mecie zjawiła się Patrycja Paczkowska, tracąc do zwyciężczyni prawie minutę. Trzecia była Wiktoria Góra, której pokonanie trasy zajęło 43 minuty. Wspomniane panie otrzymały tytuł Damy Dworu.

W sumie zawody ukończyło 429 zawodników. Najstarszym uczestnikiem był 71-letni Jan Polański. Pan Jan też musi być prawdziwym rycerzem, jak Zawisza Czarny.

Pełne wyniki znajdziecie w naszym KALENDARZU IMPREZ.

Organizatorzy zapowiadają już drugą edycją biegu oraz podniesie limitu do 1000 uczestników. Zdecydowanie się piszemy!