Upalny, dłuższy niż zwykle ale rekordowy 13. Hunters Półmaraton "Słowaka"!

 

Upalny, dłuższy niż zwykle ale rekordowy 13. Hunters Półmaraton "Słowaka"!


Opublikowane w ndz., 09/06/2019 - 14:22

Aż 3 161 osób z 8 krajów ukończyło 13. Hunters Półmaraton Słowaka w Grodzisku Wielkopolskim. To nowy rekord frekwencji imprezy, poprawiony o 388 osób! Wszystko po… usunięciu imprezy z cyklu Korona Półmaratonów Polskich.

W odpowiedzi na ten ruch grodziscy organizatorzy zafundowali uczestnikom… koronę, w postaci pamiątkowego medalu. Oficjalnie medal nawiązywał do historii Grodziska Wielkopolskiego i herbu miasta z Królem Przemysławem II na tronie.

 

W Grodzisku zwiększono też pulę pakietów startowych, a także podniesiono i tak już wysoki standard pakietu startowego – do biegaczy trafił m.in. zestaw 5 piw i wraz z kuflem z Browaru Grodzisk oraz użyteczna, składana torba sportowa marki 4F – oraz obsługi zawodników w miasteczku biegowym.

Efekt był łatwy do przewidzenia – zapisy do biegu potrwały ledwie 44 minuty. Pakiety szybko pojawiły się w drugim obiegu, ale stanowisko gospodarzy było nieugięte – żadnego przepisywania pakietów czy biegania w zastępstwie kolegi, pod groźbą „wyciągnięcia konsekwencji”. 

Trasa tradycyjnie wiodła ulicami Grodziska Wielkopolskiego, ze startem i efektownym konfetti na ul. Poznańskiej i metą na niebieskim dywanie wyłożonym dla biegaczy na grodziskim rynku.

Ponad 25-stopniowy upał z pełnym słońcem operującym na niebie postawiły trudne zadanie przed uczestnikami. Najlepiej poradzili sobie Ukraińcy – Pavlo Olijnyk (1:10:46) i Valentyna Kiliarska (1:23:34).

Drugie i trzecie miejsce w szeroko obsadzonej rywalizacji Pań – blisko 1/3 wszystkich uczestników, o 173 więcej niż przed rokiem! – zajęły Polki: Sandra Nowak (1:24:50) i Karolina Bilawa (1:25:14). Męskie podium skompletowali Abderrahim Elasri (1:10:49) i Pavlo Veretskyi (1:11:10). Najlepszy z Polaków Tomasz Szymkowiak był czwarty, z 49 sekundami do „pudła”.

Najstarszym finiszerem imprezy został Michał Szkudlarek – rocznik 1933! Najstarszą biegaczką została Ewa Kasierska – rocznik 1948.

W ramach towarzyszącego, trzeciego Hasco-Lek Grodziskiego Mini Półmaratonu wystartowało 600 młodych sportowców.

Pełne wyniki: TUTAJ

Grodziscy organizatorzy już zapraszają za rok. Zapowiadają wyciągnięcie wniosków i jeszcze lepszą imprezę, czego biorąc pod uwagę dotychczasowe edycje, możemy być niemal pewni. Pomysleć, że gdy w 2007 r. Marek Małecki, nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Grodzisku, proponował by w 80. rocznicę nadania szkole imienia zorganizować w mieście bieg uliczny, wystartowało tylko 331 uczestników. W tym sam organizator z zespołem wolontariuszy.

Ciekawostka - tylko raz w historii imprezy zdarzyło się, by kolejna edycja półmaratonu miała niższą frekwencję niż ta poprzedzająca - w 2013 r. Od 6 lat bieg notuje regularnie coraz wyższą frekwencję! Dlaczego? Zerknijcie na to zdjęcie...

... i poczytajcie komentarze:

Uczestnikom imprezy przypominamy, że 13. Hunters Półmaraton Słowaka jest zaliczany do Ligi Festiwalu Biegowego w kat. „Najlepszy maratończyk”. Swoje wyniki możecie wpisać TUTAJ. Finałowe biegi cyklu odbędą się we wrześniu podczas 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Zapraszamy!


AKTUALIZACJA

Uczestnicy imprezy raportują, ze naprawdopodobniej trasa biegu była dłuższa o ok. 500-600m względem regulaminowych 21,097 km. Jednocześnie w większości... bagatelizują ten fakt, podkreślając wysoki poziom organizacyjny imprezy. Organizatorzy przeprosili już za pomyłkę. Niebawem zapewne poznamy źródło problemu.


AKTUALIZACJA 2

Marek Małecki, dyrektor imprezy potwierdził, ze trasa była za długa. Została właściwie zmierzona, otrzymała atest PZLA, a błąd pojawił się na etapie znakowanie jednej z nawrotek (podobnie jak miało to miejsce 2 lata temu w Pile). Przeprosił za błąd, który "nie miał prawa się pojawić". Zaznaczył, że jest zbudowany postawą uczestników, którzy zewsząd chwalą imprezę i organizatorów.

red. 

fot. datasport, facebook Półmaratonu Słowaka


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce