2. Wielka Pętla Izerska

 

2. Wielka Pętla Izerska


Informacje:

Sezon: 2013-2014

Data: 
19-07-2014 (sob.)

Miejsce: 
Szklarska Poręba

Dystans: 
21,097 km

Opis wydarzenia:

Trasa biegu zaczyna się w centrum miasta (park ESPLANADA 700m. n.p.m) i przez około 3 km wiedzie ulicami aż do schroniska (Chatka Robaczka) odkąd następuje odcinek leśny. Następnie po pokonaniu 1km trasa pnie się już tylko w górę przebiegając między innymi przez - nieczynny zakład obróbki kamienia, wyrobiska torfowe, dolny dukt końskiej jamy i dociera do rozdroża pod cichą równiną 943m.n.p.m skąd kieruje się starą drogą celną do nieczynnej kopalni kwarcu "Stanisław". Po osiągnięciu najwyższego punktu na trasie 1020m. n.p.m, skąd rozpościera się przepiękny widok na całe Karkonosze, trasa zaczyna opadać aż do samej mety.

Trasa Izerska

Na trasie  biegu będą rozmieszczone punkty kontrolne i przynajmniej dwa punkty odświeżające. Nawierzchnia asfaltowo szszutrowa z krótkim odcinkiem trawiastym. Różnica poziomów między startem a najwyższym punktem naszego biegu wynosi 320m, jednak podbiegi za wyjątkiem ostatniego odcinka do kopalni są delkatne i nikomu niepowinne stwarzać problemów. Brak także ciężkich karkołomnych zbiegów. 

Jest to kultowa trasa, na której trenują najlepsi polscy zawodnicy, przede wszystkim maratończycy z Henrykiem Szostem na czele. Szykował on się tutaj do osiągnięcia swoich najlepszych wyników (rekordu polski w maratonie a także do startu w igrzyskach olimpijskich Londyn 2012). 


 

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce