Arkadiusz Skrzypiński: Przez 10 lat w treningu handbike'owców wszystko się zmieniło

 

Arkadiusz Skrzypiński: Przez 10 lat w treningu handbike'owców wszystko się zmieniło


Opublikowane w śr., 29/01/2014 - 09:46

Jak handbiker przygotowuje się do sezonu? Jak zmieniły się treningi specjalistów od wyścigów na wózkach na przestrzeni ostatnich lat? O tym mówi Arkadiusz Skrzypiński, jeden z najlepszych polskich zawodników  w tej dyscyplinie, przyjaciel Festiwalu Biegowego.

Za oknami zima, my trenujemy. Część z zawodników rozjechała się ze swoimi handbike'ami po ciepłych krajach, ja trenuję w Szczecinie (ale niedługo też wyjadę, o tym za chwilę).

10 lat temu było zupełnie inaczej, żyliśmy w innym świecie, a część obecnych parakolarzy miała nawet kręgosłupy w jednym kawałku. Spędzaliśmy całe wieczory na siłowniach, godzinami jeździliśmy wózkami sportowymi (nie mieliśmy wtedy handbike'ów) na rolce. Robiliśmy przez pół roku tzw. „tlen”. Sezon zaczynaliśmy w kwietniu, kończyliśmy najczęściej w Święto Niepodległości. Tydzień w tydzień ścigaliśmy się po Polsce, raz na ruski rok komuś udało się wyjechać za granicę (ja przez 10 lat na wózku sportowym byłem tylko 2x w Berlinie, raz w Czechach i raz na Mistrzostwach Europy w Holandii).

W ostatnich latach zmieniło się wszystko. Dysponujemy najlepszym na świecie sprzętem, mamy bardzo dobrych trenerów, część z nas współpracuje z fizjologami, dietetykami. Wszystko dzięki sponsorom. Na szczęście nie jesteśmy już zdani tylko na nich, możemy liczyć na pomoc naszych klubów i związku sportowego.

Dobra, wracam na początek. Powoli kończę, myślę że bardzo dobre, krajowe przygotowania. Schodzę z rolki (teraz już się nie tłucze tylko tlenu, trening jest dużo bardziej urozmaicony, trenerzy znają nasze słabe strony i staramy się poprawiać pewne elementy). Zaczynam ograniczać siłownię (szczeciński MOSRiR dysponuje takim samym sprzętem jaki mieliśmy w londyńskiej Wiosce Olimpijskiej), o sprawność fizyczną dba Ekspert Zdrowia.

Od lat luty spędzam na Lanzarote, jednej z Wysp Kanaryjskich. W tym okresie można tam spotkać najlepszych zawodników z Niemiec, Francji, Holandii i całej Europy, i wspólnie z nimi potrenować. Nawet na oficjalnych targach turystycznych ta wyspa chwali się naszą obecnością. Na Lanzarote mamy doskonałe warunki do treningu, asfalt i słońce każdego dnia. Gdy człowiek się budzi, to codziennie myśli, że jest niedziela.

Zatem 14-16 luty to 5. Vuelta Playa Blanca, a potem to już starty, starty, starty, aż do Mistrzostw Świata, które odbędą się w Greenville (Karolina Południowa, USA). Reprezentanci Polski będą gotowi.

Arkadiusz Skrzypiński, Team Sopur / Tieto IZO-BLOK Start Szczecin

Para-kolarski Mistrz Świata 2010 UCI (Baie-Comeau, CAN), Wicemistrz Świata UCI (start wspólny, Roskilde, DEN) i Mistrz Polski 2012 (jazda indywidualna na czas), piąty zawodnik Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie 2012. Piąty zawodnik MŚ 2013. „Sportowiec Roku 2008 na Świecie” według Achilles International. Wyróżniony Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina, ambasador kampanii społecznych „Szczecin_z całego serca polecam" i „Bez Kasku nie jadę!" oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Dumny tata Jędrzeja.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce