Edward Bogaczyk: „Piwniczna-Zdrój to sport, natura, kultura i historia”

 

Edward Bogaczyk: „Piwniczna-Zdrój to sport, natura, kultura i historia”


Opublikowane w wt., 03/06/2014 - 09:43

Rokrocznie kilkuset mieszkańców Miasta i Gmina Piwniczna-Zdrój uczestniczy w Festiwalu Biegowym Forum Ekonomicznego. Instytucje, organizacje i władze samorządowe coraz bardziej angażują się też w rozwój naszej imprezy. Ale i na własnym podwórku nie pozostają bierne, bo aktywnie wypoczywać, zwiedzać i po prostu dobrze się bawić można w Piwnicznej-Zdrój przez cały rok. O szczegółach opowiedział nam Edward Bogaczyk, burmistrz Piwnicznej-Zdrój.

Jaką rolę w działaniach gminy na rzecz mieszkańców odgrywa sport?

Sport i rekreacja to ważna część czasu wolnego. Sport pobudza istotne wartości, takie jak duch zespołowy, solidarność, tolerancja oraz zasada fair play, przyczyniając się do indywidualnego rozwoju i samorealizacji. Propaguje aktywny udział obywateli w życiu społecznym i przez to pomaga rozwinąć aktywną postawę obywatelską. Uznajemy jego wymiar społeczny i istotną rolę wskazując na: poprawę zdrowia publicznego poprzez aktywność fizyczną, uwydatnienie roli sportu w kształceniu i szkoleniu, propagowanie wolontariatu i aktywnej postawy obywatelskiej przez sport, wykorzystanie potencjału zawartego w sporcie do celów integracji społecznej, integracji i równości szans,

Duże znaczenie ma jego wymiar gospodarczy, gdyż jako sektor dynamiczny i wciąż zyskujący na znaczeniu, sport może przyczynić się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, rozwoju lokalnego i regionalnego, gospodarczej regeneracji miasta i rozwoju terenów wiejskich.

Jaką więc infrastrukturą sportową może się pochwalić Gmina Piwniczna-Zdrój? Jakie sporty można tu uprawiać?

Rozbudowa infrastruktury sportowo – rekreacyjnej w Piwnicznej Zdroju jest jednym z priorytetowych działań zawartych w Strategii Rozwoju Społeczno - Gospodarczego Gminy. Jego realizacja ma przyczynić się do rozbudowy potencjału turystyczno - uzdrowiskowego Gminy.

Baza sportowo - rekreacyjna ma bezpośredni związek z walorami turystycznymi. Tworzą ją obok szlaków turystycznych: trasy rowerowe, ścieżki spacerowe, trasy narciarstwa biegowego, ośrodki sportów zimowych w Wierchomli, Suchej Dolinie, Kokuszce, Ośrodek Jazdy Konnej. Organizowany jest rafting rzeką Poprad lub bardziej spokojny i dostarczający wrażeń całym rodzinom spływ łodziami doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra.

Jakie inwestycje w tym zakresie poczyniliście Państwo w ostatnim czasie?

W ostatnich latach znaczącymi dla rozwoju infrastruktury sportowo-rekreacyjnej w gminie była budowa basenów, które w sezonie letnim cieszą się ogromną popularnością. Ponadto zmodernizowaliśmy ogólnodostępną infrastrukturę m.in. skate park, siłownię na świeżym powietrzu, place zabaw, boiska wielofunkcyjne. Pozostała infrastruktura sportowo – rekreacyjna to baza sportowa szkół na terenie gminy oraz stadion sportowy KS „Ogniwo”.Obecnie największą tegoroczną inwestycją jest budowa pełnowymiarowej hali sportowo-widowiskowej przy Zespole Szkolno Gimnazjalnym w Piwnicznej Zdroju. Obiekt ma zostać oddany do końca tego roku.

Chcąc urozmaicić turystom pobyt w Piwnicznej w sezonie zimowym, dla amatorów i miłośników nart biegowych przygotowaliśmy specjalne trasy biegowe na polanie Obidza (powyżej Suchej Doliny). Pętla o długości ok. 5 km. biegnie z polany "Czerwona Młaka" początkowo wzdłuż granicy (zielony szlak), dalej przechodzi na stronę słowacką i pięknymi, widokowymi polanami w kierunku szczytu Szczob (935m). Powrót do startu (Obidza 931m) wzdłuż niebieskiego szlaku. Rozległe polany dają możliwość wyboru alternatywnych przebiegów trasy (modyfikacja długości), stwarzają również dogodne warunki do kibicowania.

Na tych trasach rozgrywany jest słynny Bieg Popradzki, czyli mistrzostwa kraju amatorów w biegach narciarskich...

Zgadza się. Bieg Popradzki zaliczany jest do Mistrzostw Polskich Amatorów w Biegach Narciarskich Polskiego Związku Narciarskiego. Zawody ze względu na atrakcyjność i prostą formułę, skierowane są do wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku, rekreacji i sportu w typowo klasycznym wydaniu. Zawody cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczestników z całej Polski i Słowacji. Gwiazdami biegu byli m.in. Józef Łuszczyk Mistrz Świata w biegach Narciarskich Lahti 1978 oraz Katarzyna Rogowiec Multimedalistka Igrzysk Paraolimpijskich. W sezonie letnim trasy stają się trasami biegowymi. Na nich organizujemy letnią edycję Biegu Popradzkiego – Bieg Górski.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce