Piotr Hercog o sukcesach polskich ultrasów: „Widziałem formę i szansę na wynik”

 

Piotr Hercog o sukcesach polskich ultrasów: „Widziałem formę i szansę na wynik”


Opublikowane w wt., 01/07/2014 - 12:06

W miniony weekend polscy biegacze ultra wyśmienicie zaprezentowali się podczas MŚ Skyrunning we Francji. Brązowy medal w biegu na 80 km zdobyła Magda Łączak, odnosząc tym samym największy sukces w historii biegów ultra w Polsce. Z kolei 8. miejsce, ze stratą ledwie 5 minut i 20 sekund do podium, w rywalizacji maratończyków zajął Marcin Świerc.

Szczególnie sukces Magdy Łączak może być zaskoczeniem dla kibiców dyscypliny. Ale nie dla znakomitego ultrasa Piotra Hercoga.

– Wiedziałem, że Magdę stać na taki wynik. Obserwowałem ją przez pół roku podczas treningów. Widziałem wysoką formę. Na dystansach dłuższych niż maraton Magda imponuje równomiernym tempem biegu, co nie jest regułą wśród dziewczyn z czołówki. Tu upatrywałbym źródeł sukcesu – powiedział nam biegacz Teamu Salomon Suunto.

Wynik Marcina Świerca również nie jest zaskoczeniem dla naszego rozmówcy. Marcin dobija się do światowej czołówki i notuje coraz lepsze wyniki. 8. miejsce w Mont Blanc Marathon jest tego potwierdzeniem, choć oczywiście apetyt Marcina pewnie był jeszcze większy – stwierdził Piotr Hercog.

Zagadnięty o minimalną stratę Świerca do podium stwierdził. – 5 czy 6 minut w górskim maratonie to różnica ok. 2 km na dystansie. To dużo. I Marcin dobrze o tym wie. Aby wedrzeć się do czołówki, absolutnego TOP biegów ultra, który moim zdaniem liczy teraz 3-5 zawodników, potrzeba jeszcze więcej specjalistycznego treningu. Poprawa formy o 2-3 procent to kolosalna różnica na tym poziomie – wyjaśnia biegacz.

Sam Piotr Hercog nie wziął udziału w mistrzostwach, bo w rozgrywanym równolegle we Włoszech Lavaredo Ultra Trail walczył o kolejne punkty cyklu Ultra-Trail World Tour. Zajął tam ostatecznie 15. miejsce. – Mogło być lepiej, ale na trasie przyplątała się kontuzja. Gdyby nie to, że walczyłem o punkty, po prostu zszedłbym z trasy – powiedział nam tuż po powrocie do kraju na Maraton Gór Stołowych (sobota 5 lipca – obszerna relacja w naszym portalu), który współorganizuje.

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce