Biegać mądrze

Autor: Richard Benyo
Wydawnictwo: Inne Spacery
Rok wydania: 2012

Plejada gwiazd amerykańskiego biegania opowiada jak biegać szybciej, zdrowiej, bezpieczniej i z coraz większą radością. Po prostu - jak biegać mądrze.

Kolejna amerykańska książka o bieganiu? TAK!

Najstarszy rokrocznie rozgrywany maraton nowożytny organizowany jest w Bostonie od 1897 roku. Polski najstarszy maraton (na pełnym dystansie) wystartował 70 lat później – w 1969 roku, w Dębnie. Wzięła w nim udział garstka wytrawnych biegaczy. W tamtym czasie w Stanach Zjednoczonych już nadciągał prawdziwy boom – w latach 70. amerykanie oszaleli na punkcie biegania. Wtedy właśnie zaczęto na masową skalę produkować sprzęt i buty dla biegaczy. Pod koniec lat 70. książki o bieganiu należały do najlepiej sprzedających się tytułów w księgarniach. W połowie lat 80. 25 milionów Amerykanów deklarowało, że regularnie biega. Obecnie każdego roku dystans maratoński w USA pokonuje 500 tysięcy ludzi (u nas – 12 tysięcy).

W Polsce masowe zainteresowanie bieganiem pojawiło się dopiero kilka lat temu. Jeśli więc od kogoś czerpać wiedzę i inspiracje – to z pewnością od doświadczonych zawodników, trenerów i pasjonatów biegania zza wielkiej wody.

„Biegać mądrze” to książka sumująca ogrom wiedzy zdobytej przez lata startów, treningów, organizowania zawodów – życia bieganiem. Książki nie napisał jeden autor, ale prawdziwa plejada gwiazd. 15 ludzi, którzy tworzyli i tworzą historię amerykańskiego biegania. Mistrzowie olimpijscy i narodowi, zwycięzcy i organizatorzy największych i najsłynniejszych maratonów, autorzy bestselerowych książek o bieganiu, naukowcy i zawodowi sportowcy. Ludzie popychający bieganie do przodu.

Richard Benyo - redaktor całej publikacji
Biega od 30 lat. Ukończył ponad 40 maratonów. Był redaktorem naczelnym Runner’s World Magazine, a obecnie prowadzi dwumiesięcznik Marathon and Beyond. W swojej karierze został uznany za dziennikarza roku przez Road Runners Club of America. Richard Benyo napisał 22 książki o bieganiu, fitness i zdrowiu. Między innymi słynną Running Encyclopedia.

Dick Beardsley
Może się pochwalić jedynym w swoim rodzaju rekordem wpisanym do Księgi Guinessa. W kolejnych trzynastu maratonach poprawiał swoje czasy. Pierwszy maraton, w 1977 roku, ukończył z czasem 2:47:14. O Dicku Beardsley’u cały świat usłyszał w 1981 roku, gdy zwyciężył w Maratonie Londyńskim, ale naprawdę jego nazwisko stało się słynne rok później. Właśnie wtedy stoczył sławetny bój z Alberto Salazarem na Maratonie Bostońskim. Dobiegł do mety dwie sekundy po Salazarze, z czasem 2:08:53. Obaj biegacze złamali wtedy ówczesny rekord Stanów Zjednoczonych.

Joan Benoit-Samuelson
Wpisała się do historii jako pierwsza kobieta, która zdobyła złoto Igrzysk Olimpijskich w maratonie – w 1984 roku w Los Angeles. Jej ogromny talent biegowy ujawnił się pięć lat wcześniej, gdy zadebiutowała w Maratonie Bostońskim z czasem 2:35:15, zwyciężając i poprawiając rekord trasy o 8 minut.

Amby Burfoot
Wygrał w 1968 roku Boston Maraton. Jest redaktorem Runner’s World Magazine oraz autorem kilku książek dotyczących biegania.

Joe Henderson
Łączy pasję biegania z naturalnym talentem pisarskim. Jest jednym z najczęściej wydawanych autorów książek o bieganiu na świecie - opublikował 24 poradniki. M.in. Bieganie dla początkujących – książkę wydaną w Polsce przez wydawnictwo Inne Spacery. Henderson dwukrotnie otrzymał tytuł Dziennikarza Roku nadawany przez Road Runners Club of America.

Hal Higdon
Jest autorem 35 książek o bieganiu, nie wyłączając powieści. Szacuje, że dzięki swoim książkom oraz działalności trenerskiej nauczył biegania około pół miliona ludzi.

Dean Karnazes
Został uznany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie przez Time Magzine. Men’s
Fitness uznał go za najbardziej wytrenowanego człowieka na Ziemi. Te zaszczyty nie są na wyrost. W 2008 roku Dean Karnazes przebiegł 50 maratonów, w 50 amerykańskich stanach, w 50 dni – dzień po dniu, bez przerwy. A to tylko jeden z jego wyczynów.

Deena Kastor
To pierwsza amerykanka, która złamała 2:20 w maratonie. Na Igrzyskach Olimpijskich w 2004 roku zdobyła brązowy medal. Rok później wygrała Maraton Londyński. Ustanowiła rekordy Stanów Zjednoczonych na dystansach: 5K, 8K, 12K, 15K, 20K, półmaraton, 25K, 30K i 35K. 24 razy była mistrzynią Stanów Zjednoczonych.

Lorraine Moller
Pochodzi z Nowej Zelandii. Jej największe osiągnięcia to zwycięstwo w Maratonie Bostońskim w 1984 roku oraz brązowy medal w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Barcelonie (1992 rok).

Roger Robinson
Profesor akademicki, a jednocześnie wytrawny biegacz, który reprezentował Nową Zelandię i Anglię, a także bił rekordy na Maratonie Bostońskim i Nowojorskim wśród mastersów. W 2009 roku otrzymał nagrodę Road Runners Club of America za dziennikarstwo sportowe. Mąż Kathrine Switzer.

Bill Rodgers
Przylgnął do niego przydomek „Boston Billy”, bo czterokrotnie zwyciężył w Maratonie Bostońskim. Pierwszy raz w 1975 roku, gdy pobił ówczesny rekord USA na dystansie maratońskim. Równie dobrze mógłby nosić przydomek „New York Billy”, bo również czterokrotnie jako pierwszy dobiegał na metę w Nowym Jorku. Wciąż się ściga i szkoli biegaczy w powołanym przez siebie Bill Rodgers Running Center.

Allan Steinfeld
Jeden z najbliższych współpracowników Freda Lebowa – twórcy Maratonu Nowojorskiego. Od 1994 roku dyrektor tego słynnego maratonu. Autoryt w dziedzinie organizacji masowych biegów ulicznych. Piastował również funkcje dyrektora technicznego biegów na Igrzyskach Olimpijskich. Członek wielu organizacji zajmujących się bieganiem, m.in. Międzynarodowego Stowarzyszenia Maratonów.

Kathrine Switzer
Były takie czasy, gdy kobietom nie wolno było biegać maratonów. Kathrine Switzer postanowiła to zmienić. W 1967 roku udało jej się wystartować z oficjalnym numerem w Maratonie Bostońskim – jako pierwszej kobiecie. Podczas tego biegu jeden z organizatorów zaatakował ją i próbował zepchnąć z trasy. W 1974 roku zwyciężyła w Maratonie Nowojorskim, a rok później była druga w Maratonie Bostońskim. Kathrine Switzer jak chyba żadna inna kobieta przyczyniła się do rozwoju kobiecego biegania (m.in. organizując biegi Avon). Wciąż propaguje bieganie i nadal uprawia amatorsko ten sport.

Marshall Ulrich
Wszechstronny atleta – startuje w ultramaratonach, biegach górskich oraz rajdach przygodowych. Zdobył najwyższe szczyty wszystkich siedmiu kontynentów  – w tym Mount Everest. Pobił rekord czasu w biegu dookoła Stanów Zjednoczonych, który liczy 3063 mile (4900 kilometrów). Ten oszałamiający dystans pokonał zaledwie w 52 i pół dnia. 16 razy pokonał słynny Badwater Ultramaraton – wyścig rozgrywany na dystansie 135 mil (217 kilometrów) w Dolinie Śmierci przy temperaturach dochodzących do 55 st. C. Marshall Ulrich jest również autorem książek, trenerem i przewodnikiem górskim.

Mel Williams
Doktor fizjologii wysiłkowej. W swojej pracy badawczej zajmuje się również odżywianiem w sporcie. Mel pasję naukową łączy z bieganiem. Ukończył ponad 100 maratonów i ultra maratonów. Ukończył również Kona Ironman Triathlon na Hawajach.

Jeśli szukasz prostego planu zapisanego w kilku tabelach – nie sięgaj po tę książkę. „Biegać mądrze” nie podsuwa prostych recept i łatwych odpowiedzi. Tu liczą się niuanse.

Choć 15 autorów daje z pozoru sprzeczne podpowiedzi (biegaj więcej – biegaj mniej, ścigaj się –  nie ścigaj, wszystko planuj – biegaj na wyczucie), to właśnie w tych przeciwieństwach skrywa się prawdziwa mądrość. Dzięki tej książce dowiesz się, jak cieszyć się bieganiem nie tylko na najbliższym treningu czy wyścigu – lecz przez całe życie.