Jeszcze Jedna Mila

Jeszcze Jedna Mila


Autor: Pam Reed

Wydawnictwo: Galaktyka

Rok wydania: 2015

 

217 kilometrów, 50 stopni Celsjusza i 60 godzin na stawienie czoła wyzwaniu, któremu Pam Reed sprostała  w rekordowym czasie. W 2002 roku stanęła na mecie wyścigu Badwater po 27 godzinach i 56 minutach zwycięskiego biegu wyprzedzając wszystkich mężczyzn. Rok później powtórzyła swój sukces. O przewrotnej drodze do nadludzkich wyczynów opowiada w „Jeszcze jednej mili”. Książka ukaże się 3 września nakładem wydawnictwa Galaktyka.

Chociaż Pam znamy z przesuwania granic wytrzymałości, jej ultra-charakter to coś więcej niż sportowy upór kobiety zdeterminowanej, by wygrać Badwater. W „Jeszcze jednej mili” przyglądamy się nie tylko fascynującej sylwetce mistrzyni ultramaratonów ― opowieść o Pam Reed to studium utrzymywania życiowej równowagi między rolami, które podsuwa nam życie. Nastolatka zmagająca się z chorobą, sportowiec, żona, matka trójki dzieci, przedsiębiorca — oto dystans Pam. A ty? Jakie ekstra mile jesteś w stanie przebyć?

„Czy Pam Reed jest indywidualnością? Ależ oczywiście. Czy kręcą ją wygrane i bicie rekordów? Pewnie, że tak. Jednak zwycięstwa i rekordy nie tłumaczą w pełni jej wysiłku i determinacji. Ta książka daje pewien wgląd w te nieuchwytne cechy osobowości, które pchają Pam naprzód i każą jej przekraczać własne fizyczne ograniczenia”.

Charlie Engle - ultramaratończyk (z przedmowy do książki)

KSIĄŻKA UKAZAŁA SIĘ W POLSCE 3 WRZEŚNIA


Nasza recenzja:

Pam Reed to dwukrotna zwyciężczyni Badwater w kategorii Open. Była też rekordzistką tej imprezy i jej 10-krotną finalistką. Na koncie ma również kobiece rekordy USA w biegu 24 i 48-godzinnym. Przebiegła także dystans 482 km non-stop. Pam po prostu biega. Biegała w ciąży i po porodzie, podczas urlopu, dla rozrywki, żeby poprawić wynik, sprawdzić nową trasę, przesunąć swoje granice. Biega też bez powodu, bo bieganie jest częścią jej życia. Dlatego książka „Jeszcze jedna mila” nie jest tylko o bieganiu. 

„Chcę sporządzić własny rejestr sportowych wyzwań, poglądów i zmian, które nastąpiły w moim życiu pod wpływem biegania”- deklaruje autorka i prowadzi czytelnika przez swoje dzieciństwo pełne aktywności fizycznej, ale też z wysoko zawieszoną poprzeczką, przez anoreksję, z którą walczyła przez 15 lat. Długie biegi przeplatają się z problemami małżeńskimi i rodzicielskimi.

Autorka walczy na trasie z przeciwnościami losu i oporem swojego ciała, a po biegu zmaga się z problemami emocjonalnymi, o których szczerze i bardzo otwarcie opowiada. Chociaż książka nie jest napisana równym stylem, a życiowe zawirowania opisane są w porządku chronologicznym, w sposób charakterystyczny dla wypracowania szkolnego, to biegacze ultra znajdą w niej coś dla siebie.

Pam dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami, jak ukończyć Badwater i każdy naprawdę długi ultramaraton. O czym nie warto myśleć na trasie i jak zaprzyjaźnić się z bieganiem.

Autorka nie jest zwykłą biegaczką. To zawodniczka, która ponad wszystko ceni sobie ciężką pracę i wytrwałość. Ma też w zwyczaju być najlepszą we wszystkim, co robi, zwłaszcza jeśli dotyczy to sportu. Jej entuzjazm jest zaraźliwy, a biegający czytelnik ryzykuje, że po lekturze nabierze nieodpartej chęci spróbowania sił w jakimś nowym ultra.

Pam Reed, "Jeszcze jedna mila”, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2015

IB

Tekst promujący: 
W 2002 roku stanęła na mecie wyścigu Badwater po 27 godzinach i 56 minutach zwycięskiego biegu wyprzedzając wszystkich mężczyzn. Rok później powtórzyła swój sukces. O przewrotnej drodze do nadludzkich wyczynów opowiada w swojej książce.
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce