Maraton i ultramaraton

Maraton i ultramaraton


Autor: Jerzy Skarżynski
Rok wydania: 2011

Nowa książka znakomitego zawodnika i trenera  zawierająca kompleksowy plan przygotowań do maratonu i ultramaratonu. Są też ich porady dla początkujących i zaawansowanych biegaczy.

Jerzy Skarżyński dla portalu maratończyk.pl tak scharakteryzował swoją książkę:
„Trudno nazwać ją „nową”, gdyż jest to rozszerzona wersja „Maratonu”. Rozdziały dotyczące ultramaratonów wzięły się na „życzenie” polskich ultrasów, którzy wręcz domagali się, by przygotować „coś” dla nich. Sam nigdy nie biegałem ultramaratonów, więc nie występuję tam w roli fachowca od tych dystansów. Skorzystałem z wiedzy moich kolegów, najlepszych ultrasów w Polsce. Oczywiście temat „ultramaraton” jest studnią bez dna, więc z oczywistych względów przybliżam w książce tylko mały ich wycinek. Mam nadzieję, że mój wybór: klasyczne 100 km oraz dwa chyba najbardziej prestiżowe ultramaratony – grecki Spartathlon (246 km) oraz południowoafrykański Comrades Marathon (89 km), opowiedziane ustami ich uczestników, stanowi wystarczający przekrój, by każdy, kto ma chrapkę na coś więcej niż maraton, miał pojęcie o tym, co go czeka w czasie przygotowań i podczas startów.
Moją rolą, jako autora, było… rozkochać czytelników w tych dystansach. Kto przeczyta ten oceni, czy mi się to udało. W każdym razie po tym moim prawie półrocznym romansie „literackim” z tymi dystansami… marzy mi się udział i w Spartathlonie, i w Comrades Marathon. 

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce