Maraton Metodą Hansonów

Maraton Metodą Hansonów


Autor: Luke Humphrey, Keith Hanson, Kevin Hanson
Wydawnictwo: Galaktyka
Rok wydania: 2014
Link do wydawnictwa: http://www.galaktyka.com.pl

Metoda Hansonów nie jest nowa, ale dla wielu maratończyków jej podejście do biegania będzie nowatorskie. Autorzy, na co dzień prowadzą ośrodek biegowy, w którym swoim, autorskim sposobem trenują czołowych zawodników amerykańskich oraz pomagają amatorom w uzyskaniu życiówek. Ten sposób kładzie nacisk na jakość treningu, a książka opisuje szczegółowy i kompletny program treningowy zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych, ale nie dla każdego.

Wprawdzie autorzy przykładają ogromną wagę do lekkich treningów i sugerują obniżenie liczby pokonywanych kilometrów podczas długich wybiegań, ale ich program treningowy jest wymagający. Nie ma tu miejsca na dowolność. Metoda Hansonów jest bardzo przemyślana, a zawodnik marzący o ustanowieniu swojego nowego rekordu nie ma innego wyboru, jak tylko skrupulatnie przestrzegać wskazanego tempa oraz przeznaczyć odpowiednio dużo czasu na trenowanie wytrzymałości i szybkości.

Autorzy obiecują rezultaty, ale w zamian za systematyczny wysiłek i zaplanowanie większej liczby dni przeznaczonych na bieganie. „Plan treningowy według naszego programu jest ciężki, jednak prowadzi do lepszego, bardziej satysfakcjonującego wyniku w dniu startu”- obiecują i jednocześnie przestrzegają:

„Przygotowanie do maratonu wcale nie jest proste i nie powinno się go traktować z lekceważeniem - nieraz szpetnie przeklniesz, przegapisz wiele ulubionych seriali w telewizji i opuścisz kilka spotkań ze znajomymi, ale wszystko zrekompensuje ci pomyślne przekroczenie linii mety”.

Książka jest kompletnym podręcznikiem. Są tu elementy teoretycznej wiedzy z zakresu filozofii treningu, fizjologii i taktyki, ale wyłożone w przystępny sposób. Nie brakuje wskazówek żywieniowych, rysunkowych instrukcji do treningu uzupełniającego i porad sprzętowych. Pozycja, którą warto przeczytać, choćby po to, żeby zapoznać się z odmiennymi założeniami treningowymi, a może się przy znaleźć sposób na ukończenie maratonu w dobrym czasie.

Tekst promujący: 
Metoda Hansonów nie jest nowa, ale dla wielu maratończyków jej podejście do biegania będzie nowatorskie. Wprawdzie autorzy przykładają ogromną wagę do lekkich treningów i sugerują obniżenie liczby pokonywanych kilometrów podczas długich wybiegań, ale ich program treningowy jest wymagający. Nie ma tu miejsca na dowolność. Przestrzegają, że „przygotowanie do maratonu wcale nie jest proste i nie powinno się go traktować z lekceważeniem”
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce