"Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów"

"Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów"


Autor: Scott Jurek, Jenny Jurek

Wydawnictwo: Galaktyka

Rok wydania: 2018

Nowa książka autora bestsellera Jedz i biegaj. Pasjonująca opowieść o wyczerpującej, a zarazem inspirującej czterdziestosześciodniowej wyprawie po rekord prędkości na Szlaku Appalachów.

Północ to 3523 kilometry morderczej, górskiej trasy, 80 kilometrów k a ż d e g o d n i a, przez prawie siedem tygodni. Jurek zdawał sobie sprawę, że zmusi swój organizm do skrajnego wysiłku, wyrzekając się wygód i dłuższego odpoczynku. Nie mógł jednak przewidzieć fizycznej i emocjonalnej ceny, jaką przyjdzie mu zapłacić – a także satysfakcji, jaką zrewanżuje mu się szlak.

Północ jest olśniewającą opowieścią o wytrwałości i wewnętrznej przemianie, jest portretem człowieka stawiającego czoła najbardziej wymagającemu, wyjątkowemu i wzniosłemu wyzwaniu swego życia. To historia, która natchnie zarówno biegaczy, jak i każdego, kto dąży do poznania swoich możliwości.

Stary, poczciwy „Jurker” powraca! Choć starty w zawodach ma już za sobą, trudno mu usiedzieć w miejscu. Nie musi się już ścigać, ale brakuje mu biegowych przygód na krawędzi. Takim ekstremalnym wyzwaniem jest próba ustanowienia nowego rekordu szybkości na liczącym 3500 kilometrów górskim Szlaku Appalachów. Ekstremalna jest nie tylko odległość, ale również charakter trasy: skaliste szczyty, gęste lasy, rzeki i mokradła. To naprawdę nie bułka z masłem. Setki godzin biegu ‒ lub kuśtykania ‒ to dla Jurkera czas, kiedy boleśnie mierzy się z samym sobą. Bo choć „dusza człowieka znajduje pociechę̨ w urodzie natury, to jednak wykuwa się w ogniu cierpienia”. Jeśli więc bieganie ultramaratonów nie zawsze musi być zdrowe dla ciała, niemal zawsze okazuje się lekiem dla duszy i umysłu. Długie godziny znoju, bólu i samotności porządkują nam coś w środku. Może to idealne lekarstwo na kryzys wieku średniego?

Tomek Pająk, Vege Runners

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce