ULTRA. Dobiegniesz dalej niż myślisz

ULTRA. Dobiegniesz dalej niż myślisz


Autor: Violetta Domaradzka, Robert Zakrzewski

Wydawnictwo: Książnica Polska

Rok wydania: 2018

Fascynują Cię góry i bieganie? Szukasz inspiracji i chcesz doskonalić swoje umiejętności? Sięgnij po ULTRA. Dobiegniesz dalej, niż myślisz - wyjątkową opowieść o świecie wymagających biegów długodystansowych. Nowa książka Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego – pary wegańskich ultra maratończyków, ukaże się na rynku już 3 października nakładem wydawnictwa Agora.

Czym są biegi ultra? Co zyskasz wybiegając z miasta? Ultra sprzęt, czyli co będzie Ci potrzebne? Jak wygląda ultra dieta na przykładzie przygotowań do biegu Niepokorny Mnich czy Gorce Ultra-Trail? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce ULTRA. Dobiegniesz dalej niż myślisz.
Biegi ultra łączą w sobie dwie cechy: dystans powyżej maratonu (od 43 kilometrów) i ciągłość wysiłku. Na biegu ultra nie ma noclegów ani przerw - biegniesz, aż dobiegniesz. Autorzy zabierają czytelnika w magiczny świat biegów ultra, pokazując radość, zmęczenie, trudy treningów i satysfakcję z każdego kroku na trasie biegu.

Świtało. Po sześciu godzinach biegu, parnej nocy i niezliczonych podejściach skończyła mi się woda. Noc była upalna, a pojawiające się coraz odważniej słońce, zapowiadało gorący dzień. Skupiałem się na każdym kroku, tym bardziej, że przede mną pojawiło się właśnie kolejne wzniesienie. Przypomniałem sobie, że gdzieś na trasie miały być źródełka. O tak, to byłoby wybawienie. Kilka łyków zimnej wody i można biec do pierwszego, nadal oddalającego się jak fatamorgana, punktu żywieniowego (fragment książki).

Ta książka to przewodnik dla debiutantów, ale też podróż w świat ultra dla biegaczy - wyjadaczy! Swoim doświadczeniem i poradami dzielą się wspólnie z autorami najbardziej znani polscy biegacze ultra, m.in. Patrycja Bereznowska, Bartosz Gorczyca, Ewa Majer czy Dominika Stelmach. Ważnym elementem ULTRA jest część poświęcona zdrowiu i odżywianiu. Viola i Robert chcą przekonać czytelników do tego, aby ich pierwszy start w biegu ultra był początkiem pięknej, wieloletniej i bezkontuzyjnej przygody z bieganiem na dystansie nawet powyżej 100 kilometrów. Dlatego na kartach kolejnych stron zamieścili wypowiedzi i opinie kardiologa, ortopedy, a nawet psychologa.

Książka jest podzielona na 12 rozdziałów - miesięcy, z których każdy opisuje odrębny aspekt przygotowań i praktyki biegowej.

O Autorach:

Violetta Domaradzka i Robert Zakrzewski,

Biegacze ultra, eksperci od zdrowej kuchni roślinnej i ekologicznego stylu życia. Pasją do sportu i zdrowia dzielą się, organizując wydarzenia sportowe (Bieg Wegański, bieg górski Gorce Ultra-Trail) oraz na łamach kolejnych książek (Kuchnia dla biegaczy. Siła z roślin, Kuchnia dla serca. Zdrowie z roślin, Love Vegan. Gotowy jadłospis na 21 dni) oraz na blogu 100milszczęścia.pl. Viola najchętniej startuje na dystansie 100 kilometrów, a Robert przebiegł 184 km w 24 godziny na roślinnym paliwie. Prowadzą fundację Run Vegan którą stworzyli, aby promować aktywność fizyczną i zdrowy styl odżywiania.

Książka "Ultra" była dla mnie jak wyprawa na biegi, których brakowało w moim kalendarzu, jak rozmowa z biegaczami, których (o dziwo) jeszcze nie poznałam, jak dobry posiłek z przyjaciółmi - zdrowy i okraszony wieloma anegdotami i ciekawostkami. O biegach ultra wiem sporo, a dzięki "Ultra" jeszcze więcej. Takie książki powinny mieć tyle stron, ile ma najdłuższy bieg na świecie, a tu uwaga: finisz nadejdzie zbyt szybko!
Patrycja Bereznowska, rekordzistka i Mistrzyni świata i Europy w biegu 24-ro i 48-śmio godzinnym

Nowa książka wegańskiego duetu, czyli Violetty Domaradzkiej i Roberta Zakrzewskiego, wciąga nas w świat polskich, i nie tylko, biegów górskich, rozgrywanych na dystansach powyżej maratonu. Autorzy z właściwym sobie humorem prezentują najciekawsze ich zdaniem biegi ultra i pokazują, jak z niewyobrażalnego dla większości codziennych biegaczy wysiłku uczynić fantastyczną przygodę. Książka bogato ilustrowana przepięknymi zdjęciami Jacka Deneki, jednego z najlepszych polskich fotografów specjalizujących się w uwiecznianiu biegaczy górskich oraz sylwetkami biegaczy ultra. Doskonała zachęta do zmierzenia się z bieszczadzkimi, gorczańskimi czy beskidzkimi szlakami dla tych, którzy jeszcze tego nie próbowali oraz okazja do refleksji i wspomnień dla starych ultrasów.

Miroslaw Bieniecki, prezes Fundacji Bieg Rzeźnika

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce