„Aktywny Sądeczanin” - życie zaczyna się po sześćdziesiątce!

 

„Aktywny Sądeczanin” - życie zaczyna się po sześćdziesiątce!


Opublikowane w ndz., 28/06/2020 - 11:01

Już od 30 lat statystyki jednoznacznie wskazują, że Polacy żyją coraz dłużej, a seniorzy stają się coraz bardziej aktywną grupą społeczną. Już nie tylko skupiają się na wsparciu swoich dzieci i wnuków, ale chcą być aktywni w każdej dziedzinie. Doskonale widać to choćby na górskich szlakach Sądecczyzny, na których seniorzy bardzo często stanowią większość wśród turystów.

„Aktywny Sądeczanin” to projekt, dzięki któremu Fundacja Sądecka chce ułatwić aktywny wypoczynek wszystkim seniorom 60+ i przekonać do aktywnego trybu życia tych, którzy jeszcze tego nie skosztowali. Bo nasz region to najlepsze miejsce, by zacząć żyć i wypoczywać aktywnie! Mówimy o tym z pełnym przekonaniem.

Seniorzy czasem wypoczywają sami, czasem w gronie przyjaciół i równie często wnuków. Jednak jest jedno małe „ale”. Większość folderów i przewodników nie uwzględnia w żaden sposób informacji o tym, czy dane miejsce opowiada ich potrzebom czy ograniczeniom związanym ze stanem zdrowia. My chcemy to zmienić!

Projekt „Aktywny Sądeczanin” ma na celu przygotowanie dla seniorów cyklu map i publikacji przedstawiających unikatowe miejsca Sądecczyzny. Atutem naszego projektu jest nie tylko atrakcyjny dobór miejsc, ale sprawdzenie ich pod kątem osób starszych i wybranie tych najciekawszych właśnie z nimi.

Na mapie znajdzie się po 10 lokalizacji z 3 kategoriach: zamki i ruiny, wieże i platformy widokowe oraz źródła wód mineralnych zlokalizowanych maksymalnie do 1 godziny drogi od Nowego Sącza. Dzięki gotowej i sprawdzonej informacji na temat danego miejsca seniorzy czy też ich dzieci oraz wnuki z łatwością będą mogli zorganizować rodzinny wyjazd bez obaw czy dadzą radę odwiedzić daną lokalizację.

Jesteśmy też przekonani, że dzięki projektowi „Aktywny Sądeczanin” uda nam się skłonić do wypraw również tych, którzy dziś sceptycznie patrzą na tę formę wypoczynku. Seniorzy będą mieli możliwość przekonania się, że działania społeczne, turystyka czy podróżowanie dają możliwość ćwiczenia własnego ciała i umysłu oraz zacieśnienie więzi społecznych, a w konsekwencji poprawę samopoczucia.

Bardzo ważne jest też to, że mapki będą przygotowane przy udziale samych seniorów a wszystkie materiały informacyjne będą nie tylko wydrukowane, ale również dostępne w wersji mobilnej – w specjalnej zakładce na portalu Sądeczanin.info i na dedykowanej stronie internetowej.

W serii kilkudziesięciu artykułów umieszczone będą galerie zdjęć z każdego z rekomendowanych miejsc, filmy i opinie tych, którzy te miejsca już odwiedzili oraz przewodników, szczegółowe informacje na temat dostępności środków transportu, miejsc parkingowych i infrastruktury – punktów gastronomicznych, ławek, wiat i altan, sanitariatów, czyli zaplecza niezbędnego do tego, by wycieczka była naprawdę komfortowa i bezpieczna.

A my już dziś zapraszamy wszystkich seniorów od dzielenie się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres e.stachura@sadeczanin.info i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

źródło: Fundacja Sądecka

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce