Biegać każdy może. Jedni lepiej, inni gorzej…

 

Biegać każdy może. Jedni lepiej, inni gorzej…


Opublikowane w wt., 18/01/2022 - 18:31

 

Wszyscy biegacze dążą do perfekcji. Poprawianie czasów, pokonywanie rywali, coraz lepsze wyniki na zawodach, przezwyciężanie własnych słabości. Kto, by tego nie chciał?

Wbrew pozorom samo bieganie dla biegania, niekoniecznie nam to zapewni. Podczas każdego treningu należy bowiem pamiętać o kilku ważnych zasadach. Ich zastosowanie sprawi, że będzie on wydajniejszy, a efekty będą mogły przyjść znacznie szybciej.

Niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej pory do biegania, której w miarę możliwości będziemy się codziennie trzymać. Nauka podpowiada, że dobowy szczyt formy osiągamy między godziną 16, a 19. Również godziny poranne mogą jednak wchodzić w grę. Najistotniejsza jest regularność, wówczas nasz organizm przyzwyczai się do każdego cyklu.

Pamiętajmy o odpowiedniej diecie. Dzięki niej nie będziemy narzekać na brak energii. Kiedy planujemy dłuższe sesje treningowe możemy zabrać ze sobą batonik zbożowy czy napój izotoniczny. „Podniesie nas” do dalszego wysiłku.

Wiele zależy od samej techniki biegu. Przez złe poruszanie możemy nabawić się kontuzji. Jeśli natomiast nasze ruchy są prawidłowe, znacznie mniej się męczymy. Jak więc biegać? Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa, a barki opuszczone. Do tego łokcie najlepiej ugiąć pod kątem 90 stopni, a dłonie rozluźnić. Ważne również, by wysoko podnosić kolana i lądować na śródstopiu.

Nie bagatelizujmy również ubioru. Pamiętajmy, że nie może on krępować naszych ruchów oraz powodować bolesnych otarć. Jeszcze ważniejsze są buty. Wielu producentów wykorzystuje technologię pianki, która przywraca energię po zetknięciu z podłożem. Nasz bieg staje się dzięki temu bardziej sprężysty. 

Do perfekcji dojdziemy małymi kroczkami. Stopniowo wydłużając tempo i czas. Nie nastawiajmy się na to, że od razu będziemy „przenosić góry”. Cierpliwość jest niezwykle ważna. Po biegu nie zapomnijmy o regeneracji. Spij 7-8 godzin i regularnie się rozciągaj. To wszystko podnosi wydajność naszego organizmu. A więc, do dzieła… (fot.: Pixabay)

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce