Bieganie na bieżni i w terenie: plusy i minusy

 

Bieganie na bieżni i w terenie: plusy i minusy


Opublikowane w śr., 17/08/2022 - 00:00

Największą atrakcją biegania jako sportu jest bez wątpienia jego prostota - aby zacząć biegać potrzebne są jedynie wygodne buty i odzież, odrobina determinacji i dobre miejsce.

Co do zasady wszyscy są zgodni co dwóch pierwszych składników, jednak właśnie to, gdzie zamierzamy biegać wywołuje najwięcej dyskusji - z jednej strony mamy zwolenników biegania na wolnym powietrzu, z drugiej zaś ludzi preferujących korzystanie z bieżni.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety - postanowiliśmy zatem zestawić je, tak aby każdy początkujący biegacz mógł wybrać co jemu będzie odpowiadać; natomiast ci bardziej zaawansowani być może spróbują czegoś nowego?

Bieg na zewnątrz

  • Różnorodność terenu - nie biegniemy tylko w prostej linii. Zakręty, różne przeszkody oraz urozmaicenie terenu zmuszają do pracy także nasze stawy i sprawiają, że musimy włożyć nieco więcej wysiłku podczas biegu.
  • Kontakt z naturą - dostęp do słońca i świeżego powietrza może znacząco poprawić nasze samopoczucie i jest wręcz niezbędny dla osób pracujących całymi dniami zza biurka lub przed ekranem komputera.
  • Pogoda - wprawdzie zawsze można znaleźć odpowiednie ubrania i obuwie, mało kto skusiłby się na bieg w trakcie ulewy, gradobicia lub zaspy śniegu.
  • Kontrola tempa - bez odpowiedniego treningu i dobrej znajomości trasy, różne przeszkody, jak choćby nierówne podłoże czy sygnalizacja świetlna, mogą utrudnić utrzymywanie pożądanej prędkości lub tętna.


Bieg na bieżni

  • Pogoda oraz pora dnia nie stanowią żadnej przeszkody - nie potrzebujemy ocieplanej odzieży i odblasków, a nagła zmiana warunków pogodowych nie pokrzyżuje naszych planów.
  • Kontrola tempa i innych zmiennych jest znacznie łatwiejsza - dzięki modułom EKG możemy bez problemów monitorować pracę serca. To od nas zależy także prędkość oraz nachylenie pasa bieżni - wystarczy tylko wcisnąć odpowiedni przycisk.
  • Monotonia - brak urozmaiceń, w postaci choćby różnych otoczeń, może szybko sprowadzić bieganie na bieżni do rutynowego zadania, do wykonania którego potrzeba będzie pewnej dozy motywacji.
  • Cena i rozmiary - bieżnie nie należą ani do małych, ani tym bardziej do tanich urządzeń. Możemy spodziewać się wydatku w wysokości przynajmniej kilku tysięcy złotych, a także będziemy musieli zarezerwować dla niej dużo przestrzeni w domu.

Nie ma chyba lepszej lub gorszej opcji - najlepsza jest ta, w której dana osoba czuje się najwygodniej. Ci, którzy nie chcą planować swoich tras biegowych z uwzględnieniem zmiennej pogody, wybiorą zapewne bieżnie; natomiast ci, którzy chcieliby od czasu do czasu wyrwać się na łono natury i odetchnąć świeżym powietrzem, wybiorą biegi na zewnątrz. Niezależnie od tego co wybierzecie, liczy się to że biegacie!

Na podst. “Treadmill vs. Running Outside: Which Is the Better Workout?”, aut. Ben Emminger

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce