Biegiem na Jaworzynę. Ale najpierw autokarem. "Pod górę jak po schodach"

 

Biegiem na Jaworzynę. Ale najpierw autokarem. "Pod górę jak po schodach"


Opublikowane w pon., 01/09/2014 - 15:44

Beskid Sądecki daje wiele możliwości do organizowania wymagających biegów górskich. Jednym z dobrze znanych wzniesień jest Jaworzyna. Tu rozgrywany jest 100-kilometrowy Bieg 7 Dolin i towarzyszący mu bieg górskie 36 km. Można tu też zmierzyć się z krótszym dystansem. Najbliższa okazja już w sobotę 6 września o godz. 15:00.

Jaworzyna, zwana także Jaworzyną Krynicką, znajduje się w pobliżu uzdrowiska. Wysokość wzniesienia to 1114m n.p.m. Po roku przerwy, wzniesienie znów będą zdobywali uczestnicy PZU Festiwalu Biegowego*.

Do pokonania jest ok. 4 km stylem alpejskim (cały czas pod górę). Start znajdować się będzie przy dolnej stacji kolejki gondolowej. Trasa prowadzi nartostradami Jaworzyny. Po dotarciu do połowy wzniesienia zawodników czeka zbieg na sam dół w okolice stacji i ponowna wspinaczka na szczyt. Meta usytuowana będzie na górnej stacji.

– O powodzeniu w takim biegu może zadecydować wiele kwestii. Na pewno wiele zależy od przygotowania i wydolności. Warto zacząć spokojnie i nie wprowadzać organizmu w duże zakwaszenie. Ważny jest krótki krok i praca ramion, dzięki temu uzyskamy mniejszy nakład energetyczny. Można to porównać do pokonywania schodów co jeden i co dwa stopnie. Jeśli będziemy wchodzili co dwa stopnie, zużylibyśmy więcej sił – zauważa Artur Jabłoński, aktualny wicemistrz Polski w Długodystansowym Biegu Górskim z Lądka-Zdrój.

Podkresla, że bieg pod górę to już wysiłek na granicy progu beztlenowego. Łatwo więc o kryzys. – Wszystko jednak można pokonać. Dużo zależy od naszego samopoczucia przed biegiem. Warto zjeść coś pożywnego. Ponieważ bieg jest po południu, zjadłbym dwa posiłki. Wczesny obiad 4 godziny przed startem – proponuje.

Bieg na Jaworzynę odbędzie się drugiego dnia Festiwalu o godzinie 15:00. Co ważne, na start - dolną stację kolejki gondolowej - będzie można dojechać podstawionymi autokarami. Te będą wyjeżdżać o godz. 13:45 z ul. Ebersa, zbiórka na 30 minut przed odjazdem. Po zakończeniu rywalizacji autokary odwiozą zawodników do centrum Krynicy, ostatni odjazd o godz. 17:00.

Sama stacja znajduje się przy ulicy Czarny Potok 75 (GPS 49.41924 N, 20.92661 E). Jak do tej pory chęć startu w biegu zgłosiło 320 osób, jednak zapisy trwają – do biegu można się zapisać w biurze zawodów. Opłata startowa to 30 zł (25 zł z Kartą Biegacza).

Regulamin

Rejestracje

*W 2013 roku biegacze szturmowali Górą Parkową (zobacz wyniki).

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce