Cała Polska biega w Krynicy. Są też goście z zagranicy


Opublikowane w pon., 04/11/2019 - 12:40

Ponad 8700 biegaczy wystartowało w tegorocznym Tauron Festiwalu Biegowym w Krynicy. Skąd do nas przyjeżdżacie? Z całego kraju, ale przede wszystkim z Małopolski, Śląska i Mazowsza. Na największej imprezie biegowej w Polsce zawsze wszyscy jesteście mile widziani.

To naturalne, że najwięcej startujących pochodzi z Małopolski, bo właśnie w tym województwie leży Krynica-Zdrój. Ze Śląska i Podkarpacia biegacze też mają blisko. Z Rzeszowa to około 150 km, a z Katowic nieco ponad 200 km, a sporą część trasy można pokonać autostradą, co zmniejsza czas dojazdu.

Organizatorzy TAURON Festiwalu Biegowego dbają o dzieci i młodzież. Pierwszy dzień imprezy poświęcony jest w dużej mierze dla nich. Do Krynicy wtedy przyjeżdżają uczniowie szkół z całej Małopolski, by się ze sobą ścigać. To około 1600 dzieciaków. Jeśli doliczyć do tego dorosłych biegaczy z tego regionu Polski, to w sumie z województwa małopolskiego pochodzi prawie 4000 startujących w Krynicy. To 45 proc. wszystkich uczestników.

Drugie pod względem frekwencji jest województwo śląskie – w Krynicy pobiegło 1370 biegaczy, którzy zadeklarowało miejsce zamieszkania jako właśnie Śląsk.

Trzeci region w liczebności to Mazowsze. Choć z Warszawy do Krynicy jest 400 km, to biegacze ze stolicy i okolic uwielbiają tu przyjeżdżać. W tym roku z tego województwa pochodziło prawie 10 proc. startujących w Festiwalu Biegowym.

Tuż za podium znalazło się Podkarpacie (640 osób na starcie). Ponad 4 proc. uczestników Festiwalu przyjeżdża z Wielkopolski. Podobna liczba opisuje uczestników z województw: świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego (około 3 proc.). Prawie dwustu biegaczy pochodziło z Dolnego Śląsku, a nieco ponad 130 z województwa opolskiego.

TAURON Festiwal Biegowy kusi też miłośników biegania z północy Polski, którzy mają do przyjechania niemal cały kraj. Zwykle największa reprezentacja przyjeżdża z województwa pomorskiego. W tym roku było to ponad sto osób. Nie zabrakło też biegaczy z warmińsko–mazurskiego, zachodniopomorskiego czy kujawsko–pomorskiego.

W Krynicy startują także zagraniczni zawodnicy. Tradycyjnie przyjeżdżają walczący o zwycięstwa na dystansach od 10 km do maratonu Kenijczycy i Ukraińcy. Największa grupę zawodników spoza Polski stanowią jednak południowi sąsiedzi, czyli Słowacy. To z myślą o nich jest na przykład Bieg 7 Dolin na 35 km, którego start jest po słowackiej stronie Beskidów. Startowali też Węgrzy, Czesi czy Litwini, którzy specjalizują się zwykle w Biegu 7 Dolin.

AK


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce