Chudy Wawrzyniec w dwóch odsłonach, TriCity Trail w zawieszeniu

 

Chudy Wawrzyniec w dwóch odsłonach, TriCity Trail w zawieszeniu


Opublikowane w wt., 24/01/2023 - 15:39

Chudy Wawrzyniec w wersji zimowej na dystansie niespełna 20 km oraz sierpniowy ultramaraton i biegi towarzyszące. To jedyne imprezy w terenie – poza przełajowym cyklem CITY TRAIL, które w 2023 zorganizuje Fundacja Krok do Natury. Kilka dni temu ogłoszono informację o zawieszeniu biegu ultra i półmaratonu TriCity Trail, który od 2015 roku odbywał się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. 

Czasami trzeba zrobić krok w tył, by móc zrobić dwa do przodu. Mamy nadzieję, że tak będzie w tym przypadku. Młodzieńcza fantazja spowodowała, że nowe projekty w naszym portfolio wyrastały jak grzyby po deszczu. I tak było w 2015 roku, kiedy zorganizowaliśmy pierwszą edycję TriCity Trail i 10 biegów CITY TRAIL onTour. Po dwóch trudnych latach przyszedł czas na zmiany i skupienie się na dwóch największych projektach, które realizujemy – jesienno-zimowym cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden oraz górskim ultra – Chudy Wawrzyniec. Czas pokaże, co dalej.

Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców TriCity Trail, współorganizator Chudego Wawrzyńca i CITY TRAIL

Chudy Wawrzyniec. Ultra legenda

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych ultramaratonów w Polsce, rozgrywany na szlakach Beskidu Żywieckiego. Edycja 2023 zostanie rozegrana 12 sierpnia i będzie już dwunastą. Bieg jest nietypowy. Brak supportu, mała liczba punktów odżywczych, brak przepaków. Na dokładkę unikatowa formuła - wybór dystansu (w edycji 2023 to 50 i 80 km) odbywa się już na trasie biegu. Limit czasu – ten sam dla każdego z dystansów – 16h. A to oznacza, że trasę 50+ można w dużej mierze pokonać marszobiegiem. I to ma zachęcić początkujących „górali”. Trasa 80+ to większe wyzwanie. Raczej nie polecamy początkującym. Trudności dodaje fakt, że na dystansie są tylko dwa punkty odżywcze. Nawet najbardziej zaprawieni w bojach podkreślają, że to wymagająca formuła. I to jeden z argumentów za przyznaniem imprezie - po raz czwarty z rzędu - rangi Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie

Od 2021 Chudemu Wawrzyńcowi towarzyszy Parszywa Bendoszka. Dystans 60 km, trasa pokrywa się w części z dystansem 80+. Jest też coś dla tych, co to wolą szybciej i krócej. Mała Rycerzowa. Widowiskowe 20 km. A jeśli ktoś chce jeszcze krócej, może wybrać się na Muńcuł Vertical, czyli 1 km z 415m up. Dwie ostatnie propozycje to biegi, które zostaną rozegrane dzień po Chudym – 13 sierpnia.

Zimowy Chudy Wawrzyniec po raz drugi

28 stycznia Chudy zaprasza po zimową przygodę. Może być bardzo przygodowo, mniej biegowo. A może i tak, i tak. Wszystko zależy od natury i tego, czy sypnie tak, że na Rysiance śniegu będzie po kolana. Albo po pas. Tak było w 2022.

Zimowa odsłona Chudego Wawrzyńca to nieco ponad 19 km, na których trzeba będzie wbiec m.in. na wspomnianą już Rysiankę oraz Pilsko (drugi co do wysokości szczyt Beskidu Żywieckiego – 1534 m n.p.m.). Jeśli warunki będą na tyle trudne, że aż niebezpieczne, organizatorzy zakładają skrócenie trasy do 17,5 km – wtedy biegacze tylko popatrzą na Pilsko z Hali Cebulowej, nie będą wbiegać na szczyt. 

Wsparcie działań ekologicznych w Beskidach

Każdy startujący w zimowej lub letniej odsłonie Chudego Wawrzyńca może wybrać pakiet charytatywny, który oznacza wsparcie lokalnych działań proekologicznych - akcji Czyste Beskidy. To kolejny rok tego typu rozwiązania w ramach Chudego Wawrzyńca. 

Zapisy trwają

Rejestracja do zimowego i letniego Chudego Wawrzyńca odbywa się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl. Szczegóły są dostępne na www.chudywawrzyniec.pl. Wiele informacji znajduje się także na profilu Chudego Wawrzyńca na Facebooku. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury. 

Fot. Piotr Oleszak/ informacja prasowa

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce