Czeka na Was Piwniczna-Zdrój: uzdrowisko w malowniczej dolinie rzeki Poprad u podnóża Kicarza

 

Czeka na Was Piwniczna-Zdrój: uzdrowisko w malowniczej dolinie rzeki Poprad u podnóża Kicarza


Opublikowane w wt., 09/07/2024 - 12:06

W malowniczej dolinie rzeki Poprad, u podnóża góry Kicarz leży Piwniczna-Zdrój – uzdrowisko charakteryzujące się przede wszystkim pięknem krajobrazu i bogactwem walorów naturalnych, zachęca do spacerów, górskich wędrówek i wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu.

Teren ten zamieszkują potomkowie Górali Nadpopradzkich zwanych „Czarnymi Góralami”, których od innych grup etnicznych odróżnia strój, który cechuje się przewagą czarnego koloru sukna w ubiorach męskich. Tradycję i zwyczaje przodków bada i kultywuje obecnie Regionalny Zespół „Dolina Popradu”.  

Uzdrowiskowy charakter Piwniczna-Zdrój zawdzięcza głównie bogactwu naturalnemu, jakim są wody mineralne, które posiadają wartości profilaktyczne jak i lecznicze w zakresie chorób układu oddechowego i trawiennego. Smaku lokalnej wody „Piwniczanka” można zakosztować w zlokalizowanej na świeżym powietrzu pijalni. Na bazie wód w ośrodkach leczniczo-wypoczynkowych stosuje się różnego rodzaju zabiegi leczniczo – relaksacyjne.

Mówiąc o wodach, trzeba wspomnieć o znajdującym się Parku Świętej Kingi, usytuowanym w dolinie potoku Głęboczanka. Miejscu temu patronuje legendarna Święta Kinga, której figura strzeże zlokalizowanego tutaj źródełka. Wypływająca z niego woda zalecana jest przy licznych schorzeniach, dlatego miejsce to przyciąga wiele osób.

Smakując leczniczej wody można usiąść w altanie wyposażonej w miejsce do grillowania, jak również spędzić czas na ścieżkach edukacyjnych. Specjalne tabliczki zapoznają zwiedzających z historią cudów, jakie miały miejsce dzięki patronce tego miejsca, jak również pozwalają poznać faunę i florę okolicy.

Ponad parkiem wznosi się drewniana platforma, z której można podziwiać panoramę Doliny Popradu. Jest to idealne miejsce do relaksu i odpoczynku.

Dla  turystów zakochanych w pieszych wędrówkach Piwniczna-Zdrój oferuje szereg szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Miejski Rynek jest doskonałą bazą wypadową w kierunku Niemcowej, Radziejowej, ale także w drugą stronę, czyli na Kicarz, czy Bucznik.

Ponadto, dzięki bardzo dobrej komunikacji, swoją wędrówkę można rozpocząć dla przykładu z Wierchomli Małej w kierunku Pustej Wielkiej, z Łomnicy Zdroju w kierunku Pisanej Hali i Hali Łabowskiej,  z Młodowa w kierunku Kordowca i Niemcowej, z Głębokiego w kierunku Cyrli, z Kosarzysk (Obidza) w kierunku Eliaszówki, Małego i Wielkiego Rogacza, Radziejowej, Przechyby czy Jaworek oraz wiele innych.

Różnorodność, ale i łączenie się szlaków pozwala na wybór trasy indywidualnie dostosowanej do każdego turysty, niezależnie od kondycji i umiejętności, tak więc z całą pewnością każdy amator pieszej turystyki znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Trasy piesze są również połączone ze ścieżkami rowerowymi, które zapraszają fanów turystyki rowerowej.

Przez gminę przebiega ścieżka rowerowa AQUAVELO, łącząca uzdrowiska obszarów przygranicznych (Krynica-Zdrój – Muszyna – Piwniczna-Zdrój – Szczawnica – Vyšné Ružbachy – Stará L’ubovňa– Ľubovnianske Kúpele Bardejov – Bardejov Spa). 
Klasykiem dla turystów jest trasa: Piwniczna - Zdrój – Piwowarówka – Eliaszówka – Obidza – Sucha Dolina.

Podczas wędrówki mija się kilka rozległych polan zapewniających urokliwe widoki. Ustawione na szlaku tablice z ciekawostkami przyrodniczymi i ławeczki zachęcają do odpoczynku. Na stromych odcinkach szlaku zamontowane są  schody terenowe.

Na szczycie Eliaszówki  wznosi się 20-metrowa wieża widokowa, z której można podziwiać rozległą panoramę. Ponadto na szczycie góry znajduje się zadaszona altana, miejsce na ognisko a dla miłośników kolarstwa górskiego - tor przeszkód.  

Dla fanów wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu Piwniczna-Zdrój posiada bogatą ofertę miejsc do tego przeznaczonych. Na „piwniczańskich błoniach” na Nakle można skorzystać ze ścieżek spacerowo-rowerowych wraz z elementami małej architektury, pumptracktu oraz urządzeń do uprawiania street workoutu.

Zwieńczeniem terenu jest kładka pieszo-rowerowa, łącząca teren Nakła ze zdrojową częścią Miasta, w której znajduje kompleks sportowo-rekreacyjny na Radwanowie zawierający w swej ofercie boiska do gier zespołowych takich jak piłka nożna, siatkówka, tenis. Ponadto można skorzystać tam z urządzeń do treningu na świeżym powietrzu.

Integralną częścią kompleksu są baseny czynne w okresie letnim, zachęcające amatorów pływania jak również beztroskiego odpoczynku na słońcu. Idąc dalej docieramy do Parku Zdrojowego, gdzie pospacerować można urokliwymi alejkami, wsłuchując się w szum płynącego nieopodal Popradu.

Z Parku Zdrojowego przechodząc przez most łukowy dochodzimy do mieszczącego się nad Popradem boiska oraz skateparku wraz z urządzeniami do ćwiczeń siłowych. Obok dla preferujących wypoczynek na świeżym powietrzu znajduje pole namiotowe.

W pobliżu Rynku znajduje się Park Węgielnik ze specjalnymi ścieżkami rekreacyjnymi, które wiodą na szczyt wzniesienia, gdzie znajduje się aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II wojny światowej. Znajdująca się wieża obserwacyjna pozwala podziwiać najbliższą okolicę, jest to świetne miejsce na rodzinny, edukacyjny spacer. 

W Piwnicznej-Zdroju znajduje się także Hala Widowiskowo – Sportowa, która jest nowoczesnym obiektem, dającym duże możliwości wykorzystania czasu wolnego w sposób aktywny. Miejsce to, jest doskonale przygotowane do odbywania w nim codziennych treningów, nauki tańca czy uprawiania fitnessu w specjalnie do tego celu przygotowanej sali. Na terenie Hali zlokalizowane są również: siłownia i ścianka wspinaczkowa.

Zimą natomiast w Piwnicznej fanów białego szaleństwa przyciąga nowoczesna Stacja Narciarska Wierchomla, Kokuszka Ski i Sucha Dolina, które poza wyciągami i stokami oferują szkołę narciarską, wypożyczalnię sprzętu narciarskiego oraz bogatą infrastrukturę turystyczną z miejscami noclegowymi gastronomią.

W Piwnicznej-Zdroju w okresie letnim jak i zimowym odbywa się wiele cyklicznych wydarzeń kulturalno-sportowych. Największą imprezą, która odbywa się na Nakle w Piwnicznej-Zdroju jest Festiwal Biegowy oraz Festiwal Lachów i Górali, ale także wiele innych.

Wydarzenie to przyciąga przede wszystkim fanów biegania, ale również pasjonatów kultury i folkloru, czytelnictwa, prelegentów oraz słuchaczy paneli dyskusyjnych, wystawców zarówno lokalnych jak i z poza Piwnicznej-Zdroju, a także rzesze mieszkańców i turystów. (opr. red) Fot. Miasto i Gmina Piwniczna-Zdrój.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce