Denis Urubko na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze!

 

Denis Urubko na Forum Sport, Zdrowie, Pieniądze!


Opublikowane w czw., 21/08/2014 - 10:44

Rosjanin, służył w szeregach Centralnego Klubu Armii Kazachstanu, gdzie ukończył służbę po 18 latach w stopniu porucznika, to jedna z największych gwiazd światowego himalaizmu, jeśli nie największa - 21 dokonał wejścia na ośmiotysięczniki, w tym jako pierwszy zimą na Makalu czy Gaszebrum II. W tym również wytyczył nowe drogi na ośmiotysięcznikach, dokonując wejścia w stylu alpejskim. Pomimo tego, że w dzieciństwie miał astmę. Zdobywca Korony Himalajów - 14 ośmiotysięczników bez użycia tlenu. Ale też wybitna osobowość, społecznik i trener.

Lista osiągnięć Denisa Urubko obejmuje także m.in. wejścia na wszystkie pięć 7-tysięczników byłego Związku Radzieckiego, uzyskując tytuł "Śnieżnej Pantery". Dokonał tego w 1999 roku w zaledwie 42 dni (do dziś niepobity rekord). Samą Koronę Himalajów zdobył w rekordowym czasie 9 lat.

Sportowy dorobek Denisa Urubko tworzą także imprezy biegowe. W grudniu 1999 roku uzyskał rekordowy czas w prestiżowych dorocznych zawodach na górze Amangielda (4000m n.p.m.), a 14 września 2006 roku ustanowił rekord w biegu na najwyższy szczyt Europy – Elbrus. Odcinek od Azau (2400m n.p.m.) do zachodniego szczytu góry (5642m n.p.m.) pokonał w czasie 3:55:58, poruszając cały świat alpinistyczny. Dopiero po 4 latach 22-letni Polak Andrzej Bargiel pobiegł tu szybciej.

Polskich wątków w życiorysie Denisa Urubko nie brakuje. W maju 2001 roku przerwał atak na szczyt góry Lhotse (8100m n.p.m.) i sprowadził do obozu osłabioną znaną polską alpinistkę Annę Czerwińską i jej pomocnika, dowodząc swojej klasy. Po dniu odpoczynku wszedł na szczyt. Podobnie postąpił w lutym 2003 roku, sprowadzając z K2 (z wysokości 7750m n.p.m) swojego partnera Marcina Kaczkana. Zdrowie, ale i życie Denisowi Urubko zawdzięcza co najmniej 5 innych alpinistów.

Prywatnie społecznik, wzięty dziennikarz i pisarz – trenował młodych alpinistów w Ałmaty, Kazachstan, zasiadał w zarządach kilku organizacji i był jurorem konkursów alpinistycznych, publikuje w rosyjskiej i światowej prasie, wydał 12 książek,, zrobił 3 krótkie filmy o alpinizmie.

– Denis Urubko to fenomen w świecie alpinizmu i gór. Mistrz sportu. Niedościgniony wzór, człowiek twardy jak skała, a przy tym wykazujący się empatią. Czujemy się zaszczyceni, że będziemy mogli gościć go w Krynicy – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca PZU Festiwalu Biegowego, biegacz i himalaista.

Z Denisem Urubko będzie można się spotkać w piątek 5 września o godz. 20:00 w Pijalni Głównej. Wstęp bezpłatny! Wcześniej, o godz. 19:00, rosyjski mistrz będzie gościem na odprawie ultramaratończyków, która odbędzie się w tym samym miejscu. 

Zapraszamy!   

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce