Dieta w okresie świąteczno-noworocznym? Tak, ale bez przesady…

 

Dieta w okresie świąteczno-noworocznym? Tak, ale bez przesady…


Opublikowane w śr., 29/12/2021 - 19:28

Okres świąteczno-noworoczny jest bez wątpienia magicznym czasem. Również z powodu smakołyków, które możemy wtedy spożyć. Najpierw czekają na nas na świątecznym stole, a później podczas nocy sylwestrowej i powitania nowego roku.

I jak tego wszystkiego nie spróbować? No właśnie. Powstrzymać się nie jest łatwo. Od razu nasuwa się jednak pytanie, na jak dużą ucztę mogą sobie w tym przypadku pozwolić sportowcy oraz osoby utrzymujące przez cały rok prawidłową dietę?

Wbrew temu, co nam się wydaje sylwester wcale nie musi być „postem ścisłym” i udręką w postaci odmawiana wszystkiego, co z chęcią byśmy zjedli. Pamiętajmy przede wszystkim, że niezwykle ważna dla sportowców jest także regeneracja. Ważny w tym czasie jest zatem odpoczynek.

W jaki sposób powinny się odżywiać osoby chcące utrzymać sportową sylwetkę i idące np. na sylwestrowy bal? Nabierając porcje na talerz, zacznijcie od tych mniejszych. Potem, nawet kiedy poprosicie o dokładkę, unikniecie jedzenia w większej ilości.

Warto pamiętać również o warzywach. Są one ważnym składnikiem w diecie sportowców, a jednocześnie potrafią być niezwykle smakowite. Zawierają też mniej kalorii, przez co cały posiłek będzie bardziej wartościowy.

Dobrym pomysłem jest również kosztowanie potraw, których nie jedliśmy w ogóle lub w małych ilościach w ciągu roku. Nie są z tego wyłączone świąteczne wypieki. Je również warto spróbować.

Nie zapominajmy o spacerach czy po prostu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Mniejsza przekąska między kolejnymi posiłkami również nie powinna zaszkodzić. Ważne jednak, by nie brakowało przerw między jedną, a drugą.

Jak widzicie, w okresie świąteczno-noworocznym możecie sobie spokojnie pozwolić na jedzenie smakołyków. Oczywiście z odpowiednim umiarem. A kiedy świętowanie się skończy wróćcie do treningu. Na pewno energia będzie Was ponownie rozpierać! (fot.: Pixabay)

VisegRUN: Connecting V4 Nations through Sport

About the project

A number of overweight and obese people in V4 countries is still growing. Considering V4 problems with obesity, overweight and inappropriate nutrition there is a need for initiatives aiming to raise the healthy lifestyle awareness in the V4 countries. The project’s goal is to advance V4 citizens’ physical activity & pro-healthy behaviour through developing joint V4 sports and health promotion initiatives while contributing to regional integration and cooperation. The project idea is to show that the V4 integration takes place not only in the sphere of politics, trade and security but also at the level of communities and individuals. Partners from Poland and Slovakia  - Running Festival Foundation (PL) and Mníšek nad Popradom Municipality (SK) - have joined their efforts in order to reach these goals. A cross-border race – the 3rd edition of the VisegRUN  - will take place on 11th of September 2021 to promote a healthy and active lifestyle and contribute to the integration of the V4 nations in order to connect their bonds.

The project is funded by International Visegrad Fund  https://www.visegradfund.org/

Project Partners:

Running Festival Foundation (PL) https://www.festiwalbiegowy.pl/

Mníšek nad Popradom (SK)  www.mniseknadpopradom.sk/

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce