Faworyci MŚ Ironman Hawaje 2013. Trzymamy kciuki za Polaków. Oglądaj zmagania "na żywo"

 

Faworyci MŚ Ironman Hawaje 2013. Trzymamy kciuki za Polaków. Oglądaj zmagania "na żywo"


Opublikowane w czw., 10/10/2013 - 13:39

Ironman 2012 / Fot.  ironman.comPrestiżowe zawody odbędą się już w najbliższą sobotę, tradycyjnie na plaży Big Island w Kona. Zgromadzą 2167 uczestników, w tym 570 kobiet. Lista startowa aż roi się od znanych nazwisk, choć z powodu kontuzji zabraknie kilku znanych postaci dyscypliny. Biało-czerwonych barw będzie bronić dwójka śmiałków. Dwoje innych zawodników ma polskie korzenie.   

Stawkę uczestników mistrzostw otwiera obrońca tytułu Pete Jacobs. Australijczyk od czterech lat nie schodzi poniżej 8. miejsca w imprezie i liczy na powtórkę ubiegłorocznego sukcesu. Żądzą rewanżu pała za to wicemistrz z ubiegłego roku Andreas Raelert, niemniej jednak reprezentant naszych zachodnich sąsiadów wystartuje dopiero z numerem 4. Organizatorzy zawodów wyżej oceniają bowiem szanse na triumf innego Niemca Sebastiana Kienle (czwarta pozycja w 2012 r.) oraz Hiszpana Llanos Eneko (nie startował). Hiszpan to aktualny mistrz Azji i Pacyfiku oraz Mistrz Europy    

W tegorocznej edycji Ironmana zabraknie za to Michaela Raelerta – brata Andreasa. Dwukrotny Mistrz Świata na dystansie 70.3 przegrał z kontuzją kolana. Wielkim nieobecnym imprezy będzie też Chris McCormack – mistrz świata z 2007 i 2010 roku, u którego lekarze rozpoznali niedawno mononukleozę.   

Wśród Pań również zobaczymy komplet medalistek ubiegłorocznych mistrzostw, a więc Brytyjkę Leandę Cave (pierwsza kobieta, która w jednym roku wygrała także mistrzostwo serii Ironman 70.3), Szwajcarkę Caroline Steffen (wicemistrzyni Ironman z 2012 r.) oraz Australijkę Mirindę Carfrae (mistrzyni globu w Ironman 70.3 z 2007 r.).

Tomasz Jankowski

Wysoko w prognozach ekspertów plasują się Nowozelandka Gina Crawford (sukcesy głównie w imprezach rozgrywanych na Antypodach) oraz Brytyjka Jodie Swallow (mistrzyni świata Ironman 70.3 z 2010 r.). Zabraknie Dunki Camili Pedersen (mistrzyni Europy Ironman), która na początku września uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu i wciąż jest w szpitalu.   

Biało-czerwonych barw będą bronić na Hawajach Tomasz Jankowski i Rafał Medak. Z amerykańskim paszportem w imprezie wystartuje z kolei Paul Wozniakowski, paszport niemiecki zadeklarowała w zgłoszeniu do zawodów Alicja Medak. Trzymamy kciuki za całą czwórkę!  

Wyścig główny mistrzostw świata rozpocznie się o godz. 18:30 czasu polskiego w sobotę. Relację na żywo będzie można śledzić na oficjalnej stronie internetowej mistrzostw.

Tylko dla wybranych

Mistrzostwa Świata Ironman to najważniejsza impreza w triathlonowym kalendarzu. Rozgrywana na morderczym dystansie 3,8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i biegu maratońskiego. Dostać się na zawody jest niezwykle trudno. Aby to zrobić, można albo startować w kwalifikacjach rozsianych po całym świecie, albo liczyć na łut szczęścia w losowaniu 200 miejsc startowych.

Zawody wymyślił w latach 70. żołnierz marynarki wojennej Armii Stanów Zjednoczonych. Pierwsza rywalizacja w 1978 r. zgromadziła na starcie 15 śmiałków. Do mety dotarło 12.

Oficjalna strona mistrzostw:

www.ironman.com.

GR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce