Festiwal Biegowy na dachu świata! Zygmunt Berdychowski zdobył Mount Everest [ZDJĘCIA, WIDEO]

 

Festiwal Biegowy na dachu świata! Zygmunt Berdychowski zdobył Mount Everest [ZDJĘCIA, WIDEO]


Opublikowane w wt., 10/06/2014 - 10:18

W sobotę 24 maja Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego, zdobył najwyższy szczyt świata Mount Everest (8846 m n.p.m.). Było to trzecie podejście p. Zygmunta na Czomolungmę (nazwa tybetańska). Dwa poprzednie, w 2012 i 2013 roku okazały się nieudane. 

Do tej pory Mount Everest zdobyło ok. 3 800 osób, w tym 37 Polaków. Pierwsi byli w 1953 roku Nowozelandczyk Edmund Hilary i Szerp Norgay Tenzing.

Berdychowski wdrapał się na Mount Everest od strony północnej, tybetańskiej w ekspedycji zorganizowanej przez rosyjski klub 7 Summits Club. W grupie było siedmiu Szerpów oraz Polak, Ukrainiec, Irlandczyk i czterech Rosjan. Przewodnikiem był Irlandczyk – Noel Hanna.

Dla Sądeczanina wyprawa zaczęła się 9 kwietnia, kiedy poleciał z Warszawy do Katmandu (Nepal), następnie przelot do Lhasy (Tybet), a potem przejazd samochodami do obozu pod Mount Everest na wysokości 5300 m n.p.m. Wiele tygodni trwała aklimatyzacja, co polegało na stopniowym wchodzeniu w coraz wyższe partie masywu Mount Everestu, pobycie w II, III i IV obozie, powrocie  w dół, znowu w górę i tak przez wiele dni. 

Poniżej zobaczycie i przeczytacie co p. Zygmunt przeżył w Himalajach.  

Droga na szczyt

Wysokość 5300m n.p.m.

Nasza baza. Było w niej wszystko – jadalnia, osobno kuchnia, osobno namiot rekreacyjny, namiot czytelnia, namiot lekarza, namiot łaźnia. Wreszcie każdy z uczestników wyprawy miał swój namiot. Razem prawie trzydzieści namiotów różnej wielkości. Wszystko to ciężarówkami było przetransportowane z stolicy Nepalu do Tybetu.

Jeszcze raz najważniejsze namioty naszej bazy na 5300m n.p.m. Największy rekreacyjny, mniejszy jadalnia oraz najmniejszy kolorowy to namiot komputerowy.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce