FSZP: Czy matematyka może mieć także swoje zastosowanie w bieganiu?

 

FSZP: Czy matematyka może mieć także swoje zastosowanie w bieganiu?


Opublikowane w sob., 06/09/2014 - 23:45

Mówi się, że matematyka jest królową nauk. Wszystko da się obliczyć. Na wszystko znajdzie się wzór, algorytm. Czy matematyka może mieć także swoje zastosowanie w bieganiu?

Robert Celiński – biegacz od 11 lat. Maratończyk, który ma na swoim koncie 89 maratonów. Informatyk. Udowadnia, że tak.

Postanowił połączyć swoją pasję biegową z umiejętnościami posługiwania się liczbami i stworzył aplikację RunCalc kalkulator dla biegaczy.

Ile razy nurtowały nas pytania typu: w zawodach na 5 km chcę utrzymać tempo 3:40 min/km jaki czas uzyskam na mecie? albo: biegnę półmaraton w Anglii gdzie trasa oznakowana będzie co milę. Jakie powinienem mieć międzyczasy na kolejnych milach żeby na mecie uzyskać czas 1:45:00?

Dzięki matematyce oraz aplikacji stworzonej przez Roberta Celińskiego jesteśmy także w stanie określić przybliżony czas, jaki osiągniemy w Teście Coopera oraz na jaki czas możemy liczyć w biegu górskim jeśli dystans 5 km po płaskiej nawierzchni zajmuje nam 21 minut a nachylenie wynosić będzie 9%.

Uczestnicy wykładu mogli posłuchać także rad pana Celińskiego oraz zadać nurtujące pytania, które dotyczyły tempa czy międzyczasów.

Robert Celiński udowodnił podczas swojej prezentacji, że nie ważne czy biegamy szybko czy też wolno. Najważniejsze jest to by biegać równym tempem, by nie doświadczyć tak przykrych niespodzianek jak te, które niedawno dotknęły biegaczy w Zurychu podczas Mistrzostw Europy w maratonie.

KK

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce