FSZP: "Tylko ktoś, kto ma cel może być szczęśliwy"

 

FSZP: "Tylko ktoś, kto ma cel może być szczęśliwy"


Opublikowane w ndz., 07/09/2014 - 11:14

Festiwalowe biegi trwają w najlepsze. Warto jednak czasem oderwać się od biegania i dla odmiany trochę o nim posłuchać.

Katarzyna Żbikowska-Jusis, redaktor naczelna portalu kobietkibiegają.pl, poprowadziła dzisiaj wykład poświęcony motywacji i determinacji w drodze do osiągnięcia celu.

Pani Katarzyna podzieliła się ze słuchaczami historią swojego biegania.

– Pamiętam kiedy sama zaczynałam dawno temu. To był lipiec. Wybrałam najgorszy z możliwych terminów, za oknem około 35 stopni Celsjusza. Wytrzymałam jakieś 10 minut, myślałam, że umrę. – śmiała się Pani Katarzyna po czym dodała – Później było pierwsze 5 km, 10, półmaraton, maraton. W zeszłym roku osiągnęłam zamierzony cel w maratonie, który do dzisiaj wydaje mi się niemożliwy. Z kolei wczoraj dokonałam czegoś, co wiele osób próbowało wybić mi z głowy, przebiegłam 100km, Bieg 7 Dolin. Na sali zabrzmiały oklaski.

Pani Katarzyna dokonała wyczynu godnego chwały i uznania, zwłaszcza, że na starcie zameldowało się ponad 700 osób. Na mecie z kolei o 200 mniej.

Czy kluczem do sukcesu pani Kasi była determinacja i motywacja?

Tak! odpowiada.

Każdy człowiek, każdy biegacz musi mieć cel. SWÓJ cel! Tylko ktoś kto ma cel, kto się rozwija może być szczęśliwy.

Na wczorajszym wykładzie z Robertem Celińskim dowiedzieliśmy się, że bieganie to matematyka, dzisiaj z kolei bieganie zestawimy z nieco innymi naukami.

By osiągnąć rzeczy, z pozoru niemożliwe, powinniśmy sami uwierzyć jak niesamowitą siłę mamy. Cel powinien nas motywować jednak powinien on być mierzalny, rozsądny. Nie warto zakładać, o ile nie jest się mistrzem świata, że wygramy maraton z kolegą X, ponieważ nie jesteśmy w stanie odgadnąć jak wyglądają jego treningi, dieta a nawet cele, do których on sam dąży.

Model GROW znany jest w coachingu jednak jak przekonuje pani Katarzyna, świetnie sprawdza się także w bieganiu:

GOAL cel

REALITY – rzeczywistość, przeszkody, mocne/słabe strony

OPTIONS – możliwości

WILL – chęć do podjęcia działań zbliżających nas do osiągnięcia celu

Koncepcja formułowania celów (SMART) w dziedzinie planowania, także idealnie komponuje się z poprawnie scharakteryzowanym celem:

S specyficzny

M mierzalny

A ambitny

R rozsądny

T terminowy

Na tej podstawie, po określeniu SWOJEGO celu możemy do niego dążyć, zdając sobie sprawę z możliwości, przeszkód i innych czynników wpływających na termin jego osiągnięcia.

Wszystko wydaje się niemożliwe, dopóki tego nie zrobimy. Tylko determinacja i czas jest naszą potrzebą do osiągnięcia celu. I sukcesu.

KK

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce