I ty możesz się sprawdzić w teście Coopera

 

I ty możesz się sprawdzić w teście Coopera


Opublikowane w śr., 25/05/2022 - 22:31

Na początek definicja : test Coopera (czyt. test Kupera). Próba wytrzymałościowa opracowana przez amerykańskiego lekarza Kennetha H.Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku, polegająca na 12-minutowym, nieprzerwanym biegu. Obecnie jest szeroko stosowany do badania sprawności fizycznej przede wszystkim sportowców.

W ostatnich latach test Coopera jest regularnie przeprowadzany w różnych miastach Polski na wiosnę i jesień. Tym razem zwykle amatorzy biegania i dzieci mogą pobiec 12 minut i będzie zmierzona ich przebiegnięta odległość, a potem w tabeli można sprawdzić poziom kondycji.

Ja, kiedy uprawiałam sport zawodowo, biegałam Testy Coopera przerwanie dwa razy do roku przed sezonem startowym, żeby wiedzieć na jakim poziomie wytrenowania jestem.

Później jakoś zapomniałam o takim najprostszym sposobie mierzenia poziomu wytrenowania. A w ostatnie lata, kiedy test Coopera znów zagościł na stadionach Polski, razem z mężem staliśmy stałymi bywalcami tych testów.

W tym roku już trzy razy biegaliśmy testy Coopera w Warszawie. Ostatni raz biegaliśmy 21 maja 2022 roku na Bemowie na stadionie szkoły Podstawowej nr. 364, gdzie bieżnia ma 260m. I nie wiatr był trochę mocniejszy niż w normalne dni. To też jest trochę nietypowego, masz wrażenia że kółka lecą szybciej. Ale i tak udało się wybiegać poziom – bardzo dobry.

W Warszawie na wiosnę zostało jeszcze dwie lokalizacji testu Coopera: 28.05.2022 stadion AWF ul. Marymoncka 34 (Bielany) w godzinach 9:00-15:00 i 11.06.2022 stadion szkoły Podstawowej nr 388 ul. Deotymy 25/33 (Wola) w godzinach 10:00-16:00. Starty co 20 minut, przed którymi jest rozgrzewka. No i udział bez bezpłatny. Polecam. (Irina Hulanicka, Ambasador Festiwalu Biegowego)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce