Idziemy pobiegać? Do pobicia jest kilka rekordów

 

Idziemy pobiegać? Do pobicia jest kilka rekordów


Opublikowane w pon., 07/02/2022 - 20:31

Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z biegami. Na początku wszyscy traktują je jako hobby i sposób na oderwanie się od codzienności. Z czasem staje się to jednak sportem do tego stopnia uzależniającym, że nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Tydzień bez biegów, tygodniem straconym!

I z pewnością, zwłaszcza Ci młodsi amatorzy biegów, myślą sobie, że mają bardzo małe szanse, by zaistnieć w tym sporcie. Pamiętajmy jednak, że nawet najwięksi mistrzowie zaczynali od zera, a swoją formę budowali przez lata wytrwałych treningów. Sukcesy przed każdym stoją otworem! Nigdy się zatem nie poddawaj!

Biegając chcemy poprawiać rekordy. Początkowo tylko swoje, z czasem również te lokalne i globalne. Sprawdźmy zatem, jak prezentują się obecnie wyniki najlepszych biegaczy świata.

Jednym z najbardziej znanych jest Jamajczyk Usain Bolt. Jego wynik z biegu na 100 metrów - 9,58 s jest budzącym podziw rekordem świata. Również rekord z biegu na 200 metrów - 19,19 s. robi wrażenie. To bez wątpienia historyczne osiągnięcia.

Niesamowite wyniki notują również polscy zawodnicy. Nie sposób nie wymienić tutaj sztafety 4x400 m mężczyzn w składzie Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk oraz Jakub Krzewina. W imponującym stylu wygrali finałową rywalizację Mistrzostw Świata, ustanawiając przy tym rekord świata z czasem 3:01,77. Za ich plecami znaleźli się m.in. Amerykanie i Belgowie.

Wiele osób, zwłaszcza tych specjalizujących się w biegach na dłuższych dystansach, ciekawi na pewno rekord maratonu.  Ten wynosi 1:59:40,2. Uzyskał go w 2019 r., podczas maratonu w Wiedniu, Kenijczyk Eliud Kipchoge. Warto zauważyć jednak, że bieg nie stanowił otwartej rywalizacji, a Kenijczykowi pomagali zmieniający się pacemakerzy, czyli osoby nadające biegowi odpowiednie tempo.

Na koniec dodajmy jeszcze jedną ciekawostkę w kontekście rekordów. Tym razem nie będą dotyczyły najlepszego czasu. Najdłuższym biegiem na świecie jest Self-Transcendence 3100 Mile Race, który odbywa się w Nowym Jorku. Zawodnicy biegną jego ulicami po pętli liczącej 833 metrów. Oznacza to, że aby ukończyć wyścig muszą pokonać aż 5649 okrążeń. W ciągu 20 lat udało się to zaledwie 144 uczestnikom.

Jak widzicie droga do rekordów jest otwarta. Wystarczy tylko regularny trening i wiara we własne możliwości. Po czasie efekty przyjdą same. Nie zapominajcie, wiara czyni cuda… (fot.: Pixabay)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce