Kobiety na start! Rzecz o biegach tylko dla Pań

 

Kobiety na start! Rzecz o biegach tylko dla Pań


Opublikowane w śr., 27/08/2014 - 14:43

W biegowych kalendarzach pojawia się coraz więcej imprez tylko dla pań. Niektórzy biegacze skarżą się na swoistą dyskryminację – bo przecież nikt w regulaminie zawodów nie zapisuje, że brać udział mogą tylko panowie.

W minionych latach nie brakowało imprez, zwłaszcza tych ekstremalnych, w których startowali tylko mężczyźni. Teraz panie próbują swoich sił w biegach z przeszkodami, na ultra długich dystansach, po schodach, pustyniach, także tych lodowych… Coraz więcej kobiet kończy Bieg Katorżnika, Herosa, Hunt Run, Runmagedon i im podobne. Powoli rośnie też odsetek pań na trasach i metach maratonów, na krótszych dystansach przybywa ich w jeszcze szybszym tempie.

Po co więc organizować biegi tylko dla kobiet?

Zapytaliśmy o to Zofię Wawrzyniak, współprowadzącą bloga Kobiety Biegają (www.kobietybiegaja.pl), którego stałymi czytelnikami, poza tysiącami kobiet, są też… liczni panowie.

– Miałam przyjemność brać udział w dwóch zorganizowanych biegach tylko dla kobiet i są to naprawdę świetne imprezy biegowe. Charakteryzują się wyjątkowymi pakietami startowymi, jak i wspaniałą atmosferą – opowiada Zosia. – Takie wydarzenia to więcej niż tylko bieg i rywalizacja. To ogromna dawka radości, uśmiechu i dobrego treningu.

Po pierwsze: atmosfera

Oczywiście, każdy bieg ma swoją specyficzną oprawę i atmosferę: inną kilkunastotysięczny maraton, inną lokalny bieg na 10 km, jeszcze inną kameralną impreza klubowa. Ale trzeba przyznać, że biegi kobiet mają w sobie to COŚ, co sprawia, że chce się uczestniczyć w takich eventach. Bo to nie tylko biegi i ściganie się, ale zwykle święto kobiecego biegania i kobiecości…

Nie tak dawno świat obiegły zdjęcia Pauli Radcliffe robiącej sobie manicure przed startem kobiecego biegu w Londynie. Podobne atrakcje czekały na uczestniczki She Runs The Night zorganizowanego rok temu w Warszawie. Manicure, porady kosmetyczne, dietetyczne i zdrowotne, targi sportowej odzieży i koncerty to tylko niektóre z wydarzeń towarzyszących kobiecym imprezom biegowym. Ale to tylko dodatek do wyjątkowej atmosfery i poczucia jedności, które daje bieganie w żeńskim gronie. A grono to bywa spore. W wiedeńskim Österreichischer Frauenlauf startuje ponad 30 000 kobiet!

Po drugie: gadżety

Może to prawda, że kobiety lubią prezenty i gadżety, bo wiele z biegów organizowanych specjalnie dla kobiet kusi atrakcyjnymi pakietami startowymi (z reguły niestety płatnymi). Ich głównym elementem są kobiece koszulki, poza tym kosmetyki, do tego próbki, czasopisma. Wyobrażacie sobie panów przebierających w torbach z pakietami i porównujących kto dostał lepszy zapach żelu pod prysznic albo kolor bransoletki? Coś w tym jest…

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce