Lubisz krótko i ostro? Sprawdź się w Biegu na Jaworzynę!

 

Lubisz krótko i ostro? Sprawdź się w Biegu na Jaworzynę!


Opublikowane w ndz., 19/05/2019 - 11:04

Lubicie krótko i ostro? Jeśli tak, to wśród propozycji jubileuszowego 10. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy Bieg na Jaworzynę jest właśnie dla Was! To bieg górski typu alpejskiego, czyli z trasą wznoszącą się cały czas w górę. Pozornie krótki dystans 2,6 km niech nie uśpi Waszej czujności, bowiem różnica wzniesień na tym odcinku wynosi aż 470 metrów.

Start znajduje się przy dolnej stacji kolei gondolowej w Czarnym Potoku (654 m n.p.m.), a meta na samym szczycie Jaworzyny Krynickiej (1114 m). Trasa prowadzi cały czas nawierzchnią trawiastą, bowiem jest to narciarski stok zjazdowy.

Jak łatwo wyliczyć, średnie nachylenie podbiegu – a chyba dla większości startujących podejścia – wynosi 18%. Patrząc na profil trasy, najbardziej stromy jest początek. Na pierwszych pięciuset metrach gradient osiąga nawet 30%.

Dlatego też podczas biegu należy odpowiednio rozłożyć siły. Zbyt szybki start okaże się fatalny w skutkach – zakwasimy mięśnie i spalimy się na samym początku. Sił musi nam wystarczyć do samego wierzchołka Jaworzyny. Końcówka jest nieco łagodniejsza, więc przy odpowiedniej taktyce zostanie nam energia na mocniejszy finisz – może nawet biegiem...

W ubiegłym roku najszybsi byli Krzysztof Tschirch z Jeleniej Góry (18:03) oraz jedna z naszych czołowych biegaczek górskich, mieszkająca w Krynicy Natalia Tomasiak (20:17). Osiągnięte przez nich wyniki odpowiadają czasom naprawdę szybkich biegaczy na płaskiej „piątce”, co dobitnie pokazuje skalę trudności Biegu na Jaworzynę.

Jak się do niego przygotować?

Z pewnością należy wpleść w swoje treningi jak najwięcej siły biegowej. A więc podbiegi i jeszcze raz podbiegi, i to wykonywane na większej intensywności, niż podczas trenowania do biegów górskich na dłuższych dystansach, ponieważ tutaj wysiłek będzie krótszy i mocniejszy. Podniesiemy w ten sposób naszą wydolność tlenową i odporność na zakwaszenie mięśni. „Nizinni górale”, nie mający większych gór w okolicy, niech wykorzystają każde możliwe wzniesienie i podbiegają na nim, ile się da.

Dla wzmocnienia mięśni nóg, obowiązkowa jest ogólnorozwojówka: przysiady, wykroki, wskoki na skrzynię itp. Bardziej zaawansowani mogą wykonywać ćwiczenia z obciążeniem lub przeplatać nimi trening krótszych podbiegów. Przykładowa jednostka treningowa: kilka mocnych podbiegów na stromą górkę o różnicy wzniesień 20-30 m, po każdym wbiegnięciu na szczyt kilkadziesiąt prawidłowych przysiadów, odpoczynek na spokojnym zbiegu. Intensywność i częstotliwość takich treningów oczywiście musi być zależna od stopnia zaawansowania treningowego.

Bieg na Jaworzynę wystartuje trzeciego dnia festiwalowych zmagań, 8 września o godzinie 12:00. Zgłoszenia przyjmowane są TUTAJ.

Opłata startowa do końca maja wynosi 25 zł. Za dodatkowe 5 zł można wykupić transport z centrum Krynicy do i z dolnej stacji kolejki gondolowej na Jaworzynie Krynickiej, czyli miejsca startu.

KW



Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce