Marcin Świerc radził jak trenować i biegać dystanse ultra - słuchało go ponad 150 biegaczek i biegaczy

 

Marcin Świerc radził jak trenować i biegać dystanse ultra - słuchało go ponad 150 biegaczek i biegaczy


Opublikowane w pt., 05/09/2014 - 18:41

Trening, taktyka, motywacja - triada sukcesu w biegach górskich i ultra

Marcin Świerc, jeden z najmocniejszych ultrasów w Europie, na festiwalowym Forum Sport Zdrowie Pieniądze radził jak przygotować się do długiego dystansu i jak pobiec go mądrze. Słuchało go ponad 150 biegaczek i biegaczy.

Ciężka praca u podstaw, czyli trening 

– Trening to podstawa. Możecie przyjąć różne założenia co do tego ile, jak często, jak intensywnie, ale bez ciężkiego i wymagającego treningu nic w ultra osiągnąć się nie da. – zaczął swe wystąpienie z lekkim opóźnieniem Marcin Świerc. Opóźnieniem, bo sala konferencyjna Forum Sport Zdrowie Pieniądze zaczęła pękać w szwach i trzeba było dostawić dodatkowe krzesła. 

Świerc dzielił się własnymi doświadczeniami, tym jakie metody treningowe mu odpowiadają. – Przez 12 lat biegania zdołałem na tyle siebie poznać, wykształcić w tematyce treningu, że wiem co jest dobre, a co nie daje założonych efektów. Dlatego w sezonie nie startuję często, mam zaledwie kilka startów. Uważam, że stając na linii startu ważnej imprezy trzeba czuć głód biegania, głód rywalizacji – tłumaczył Marcin. 

Psychika, czyli trudna szkoła przełamywania kryzysów

– Kryzysy wszystkich dotykają, niezależnie od poziomu przygotowania. Wraz z doświadczeniem i kolejnymi startami uczymy się je przełamywać, uczymy się tego, co należy robić w takich sytuacjach, jak odpowiadać organizmowi – wyjaśniał Świerc. Kryzysy są nie tylko psychiczne, bywają też energetyczne. – Kiedy zapomnimy zjeść lub odpowiednio się nawodnić, przychodzi ścięcie energii. Niewiele możemy wtedy zrobić. Należy więc pamiętać o regularnym piciu i jedzeniu. - opowiadał Świerc.

Taktyka, ubiór i start, czyli przekuj mądrość w dobry bieg

Analiza samego biegu jeszcze przed startem to sporo pracy. – Przeanalizuj trasę biegu, sprawdź trudniejsze momenty, jeżeli możesz - wybierz się na trasę. To jedna sprawa. Druga dotyczy taktyki – ustal sobie czas, który chcesz osiągnąć, bazując na poprzednich startach i czasach, które osiągali zawodnicy w roku ubiegłym – radził Marcin Świerc, pokazując na prezentacji czasy Nemetha Csaby – Węgra, który zwyciężył w Biegu Siedmiu Dolin przed rokiem. Kolejna rzecz to  ubiór. – Musi być wygodny, niezawodny, lekki, sprawdzony. Nie startuj w nowych butach, w niesprawdzonych ciuchach. Dopasuj odzież do warunków – tłumaczył Świerc. 

Siedem Dolin Marcina Świerca, czyli bardzo ważna impreza

Pytany przez jednego z uczestników prezentacji o to, jak ważny jest dla Niego Bieg Siedmiu Dolin, Świerc odpowiedział, że to jeden z trzech docelowych startów w sezonie. – Najważniejsze były Mistrzostwa Świata w Skyrunning w Chamonix, gdzie zająłem dobre ósme miejsce, ścigając się bezpośrednio ze światowymi gwiazdami biegów górskich. Dla tej części sezonu Bieg Siedmiu Dolin to dla mnie najważniejsze przedsięwzięcie. Pod koniec października lecę jeszcze raz do Francji na dość specyficzny bieg – pojedynek ultrasów z całego świata w formacie Francja kontra Europa kontra USA kontra Reszta Świata. Razem z Magdą Łączak dostaliśmy nominację do reprezentacji Europy – tłumaczył Marcin Świerc. 

Pytany jeszcze, jak spędzić te ostatnie kilka godzin przed biegiem, Marcin radził: – Spokojny, ale solidny i sprawdzony posiłek. Później już tylko odpoczynek i relax. Pobudka przed drugą w nocy. 

AB

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce