Na FSZP o treningu oddechowym w kształtowaniu wydolności

 

Na FSZP o treningu oddechowym w kształtowaniu wydolności


Opublikowane w sob., 06/09/2014 - 18:35

Dr Szczepan Wiecha jest fizjologiem sportowym. Współpracował z Instytutem Fizjologii Człowieka na AWF w Krakowie a obecnie jest pracownikiem naukowym AWF w Białej Podlaskiej.

Swoją uwagę naukową skupia na wykorzystaniu treningu oddechowego i hipoksycznego w kształtowaniu wydolności a warsztat pracy jako specjalisty doskonalił w ośrodkach badawczych w Polsce i Finlandii. Jest członkiem ECSS (European College of Sport Science). W swoim dorobku posiada kilkanaście publikacji naukowych w recenzowanych czasopismach. Na co dzień zajmuje się badaniami wydolnościowymi, treningiem motorycznym, szkoleniami i consultingiem z zakresu fizjologii sportowej.

Prowadząc SportsLab, współpracuje z zawodnikami i amatorami, dla których trening to nie przypadek a przemyślany plan. Jednym z nich jest Marcin Świerc, zwycięzca Biegu 7 Dolin.

Marcina Świerca nikomu przedstawiać nie trzeba, zwłaszcza osobom, które są związane ze światkiem biegowym. Gdyby jednak ktoś miał wątpliwości kim jest ten sportowiec śpieszymy wyjaśnić:

Marcin Świerc (ur. 16 sierpnia 1985 w Lisowicach) – polski biegacz długodystansowy, ultramaratończyk. Zawodnik polskiej kadry narodowej w biegach górskich. Członek zespołu Salomon Suunto Team. Złoty medalista Mistrzostw Polski w biegach górskich na długim dystansie.

Marcin Świerc jest absolwentem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii w Opolu. Posiada uprawnienia trenera II klasy sportowej. Karierę biegową rozpoczął w 2002 roku.[1] Rozgłos przyniosło mu wspólne zwycięstwo i jednoczesne pobicie rekordu trasy wraz z Piotrem Hercogiem w Biegu Rzeźnika w 2011 roku oraz ponownie w 2012 roku. W 2014 wygrywa Bieg 7 Dolin w Krynicy Zdroju podczas trwającego Piątego Festiwalu Biegowego.

Podczas Festiwalu Biegowego pan Szczepan udzielił wykładu naukowego dla szerokiego grona odbiorców, którzy zainteresowani byli wysłuchaniem profesjonalnych rad na temat wydolności, progach tlenowych oraz porównaniem biegacza amatora do biegacza wyczynowego.

Statystyczny biegacz – mężczyzna – to 30 sto latek, który trenuje maksymalnie 2 razy w tygodniu nie dłużej niż 60 minut. Jego wytrzymałość to bieganie tempem 6:40 min/km co daje nam wynik przebiegniętych 5 km bez zatrzymywania się.

Poziom jego tkanki tłuszczowej to około 15-20%.

Biegacz amator trenuje 3-4 w tygodniu po około 45-90 minut, co daje nam wynik około 5 godzin treningu tygodniowo.

Taka intensywność pozwoli amatorowi przebiec dystans 10 km w 50 minut, półmaraton zaś w tempie 6 min/h bez zatrzymywania się. Poziom tkanki tłuszczowej takiego amatora to około 10-15%.

A jak to wygląda u ultramaratończyka?

Waga – 72 kg

Wzrost 179 cm

Poziom tkanki tłuszczowej – 8,3%

Marcin Świerc przygotowując się do Biegu 7 Dolin biegał blisko 160 km tygodniowo gdzie suma przewyższeń wynosiła ponad 7800 metrów.

– Razem z Marcinem planowaliśmy Bieg 7 Dolin ukończyć szybciej, jednak kłopoty żołądkowe ostatecznie przesądziły o wyniku. – komentował Pan Szczepan ze SportsLab.

Powyższe wyniki nie są na wyciągnięcie ręki dla zwykłego biegacza amatora. Tylko profesjonalne podejście i restrykcyjny plan treningowy są w stanie "stworzyć" biegacza ultrasa na miarę Marcina Świerca.

Jest jednak pewno "ale", które nie musi martwić amatorów. Sport wyczynowy wyrządza spustoszenie w organizmie. Bieganie 100 kilometrów ze średnią prędkością 5:34 nie jest fizjologicznie zdrowe.

KK

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce