Nie tylko o biegu VisegRun 36 km with Interreg PL- SK z Rafałem Balińskim z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej

 

Nie tylko o biegu VisegRun 36 km with Interreg PL- SK z Rafałem Balińskim z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej


Opublikowane w pt., 10/09/2021 - 02:05

Z Rafałem Balińskim, dyrektorem Departamentu Współpracy Regionalnej Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej rozmawia Tomasz Kowalski.

Z Rafałem Balińskim z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej nie tylko o biegu VisegRun 36 km with Interreg PL- SK

Panie dyrektorze, bieg VisegRun 36 km with Interreg PL- SK jest rozpoznawalną marką wśród odbywających się w Polsce biegów górskich. Już od kilku lat jesteście Państwo partnerem Festiwalu Biegowego. Dlaczego zdecydowaliście się zaangażować w to wydarzenie?
- Bieg jest doskonałą okazją do promocji programu współpracy transgranicznej Interreg Polska-Słowacja i mamy nadzieję, że dzięki naszemu zaangażowaniu w tę inicjatywę, wzrośnie rozpoznawalność projektów finansowanych przy wsparciu programu.

Interreg Polska-Słowacja to program współfinansowany z funduszy unijnych. Inwestujemy w transport oraz edukację. Najwięcej środków przeznaczamy na projekty związane z dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Festiwal gromadzi z kolei wiele osób, które lubią aktywną formę wypoczynku. Pośród miłośników biegania, ich rodzin i przyjaciół, są osoby nie tylko z całej Polski, ale również wielu Słowaków i uczestników z innych krajów.

Cały Festiwal odbywa się przy granicy z naszymi sąsiadami ze Słowacji i z przyjemnością wspieramy transgraniczne aspekty tego wydarzenia.

Sam biega Pan także w biegach górskich. Na ile to pomaga w ocenie imprezy?
- Mimo, że równolegle odbywa się wiele biegów, cała impreza jest profesjonalnie zorganizowana. Z perspektywy biegacza mogę też potwierdzić, że trasy są dobrze przygotowane i oznakowane. A przede wszystkim mam okazję w pełni cieszyć się sportową atmosferą, którą tworzą zawodnicy i kibice.

Na ile z powodu pandemii zmieniły się plany transgranicznych wydarzeń?
- Niestety, w tym roku byłoby trudne zorganizowanie transgranicznego biegu. Już w zeszłym roku nie mogliśmy wystartować z Mniszka nad Popradem na Słowacji. Ruszyliśmy wówczas na moście przy granicy. Niemniej, cieszymy się, że po raz kolejny Festiwal odbywa się na terenie naszego pogranicza. Piwniczna to malownicza miejscowość bardzo blisko granicy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie, jak przed pandemią, uda nam się przebiec przez granicę.

Bieg VisegRun 36 km with Interreg PL- SK

Program Interreg Polska-Słowacja tworzy sieć powiązań między naszymi krajami. Jakie efekty tego programu wydają się Panu najtrwalsze?
- Polsko-słowacka współpraca transgraniczna ma długą tradycję. Jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE korzystaliśmy z pomocy finansowej programu PHARE CBC, a od 2004 r. wdrożyliśmy kolejne edycje Programu Interreg Polska-Słowacja. Od 2004 r. dzięki współpracy na polsko-słowackim pograniczu zrealizowaliśmy blisko 2000 wspólnych projektów o wartości ponad 400 mln euro.

Ważną dziedziną, w którą stale inwestujemy, jest aktywna turystyka. Powstało wiele nowych tras i szlaków – rowerowych i pieszych. Poprzez rozwój dróg ułatwiamy mobilność przez granicę. Najważniejsze, że budujemy więzi między społecznościami po obu stronach granicy.

Obecnie przygotowujemy kolejną edycję programu Interreg Polska-Słowacja – na lata 2021-2027. Będziemy kontynuować inwestycje w obszarach dziedzictwa naturalnego i kulturowego, turystyki oraz transportu. Dodatkowo skupimy się na ochronie środowiska oraz współpracy instytucji i mieszkańców.

Czy w Miasteczku Biegowym w Piwnicznej-Zdroju będzie można znaleźć Wasze stoisko?
- Jak co roku będziemy na stoisku! Zapraszamy do namiotu ze sceną. Będziemy mieli publikacje i mapy turystyczne, a sami chętnie polecimy ciekawe miejsca, w zależności od zainteresowań odwiedzających. (t.kowalski@festiwalbiegow.pl) Fot. MFIPR

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce