Nie zapominajcie o recyklingu. Daje planecie drugie życie

 

Nie zapominajcie o recyklingu. Daje planecie drugie życie


Opublikowane w pon., 28/02/2022 - 19:57

Nikomu nie trzeba mówić jak ważna jest ochrona środowiska. Dzięki temu stwarzamy samym sobie warunki do lepszego życia. Możemy to robić na wiele sposobów. Jednym z nich bez wątpienia jest PLogging, a więc zbieranie odpadów podczas biegania. Niezwykle ważny jest jednak również recykling.

Na początek wyjaśnijmy czym jest tak naprawdę. Mówiąc najprościej, recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Dzięki temu zmniejszamy podwyższone eksploatowanie złóż naturalnych i ilości rzeczywistych odpadów.

Wszyscy codziennie produkujemy dużą ilość śmieci. Warto zatem odpowiednio je segregować. Należy przy tym zwracać uwagę na odpowiednie kolory.

  • szkło - kontener zielony (szkło kolorowe) lub biały (szkło białe),
  • plastik - kontener żółty,
  • papier - kontener niebieski,
  • metale - kontener czerwony lub pomarańczowy.

Sam recykling składa się z pięciu etapów. Pierwszym jest wspomniana już segregacja i wrzucanie śmieci do odpowiednich pojemników. Kolejne to rozdrabnianie (odbywa się w specjalnych młynach i sprzyja transportowi), mycie (wykorzystuje się do tego specjalne urządzenia) i wytłaczanie (czyli tworzenie produktu).

Recykling ma także kilka rodzajów: chemiczny, surowcowy, materiałowy czy termiczny. To jednak tylko teoria i możecie się zastanawiać dlaczego jest to tak ważne. Już wyjaśniamy. Otóż, oddając jak największą ilość odpadów do recyklingu, nie tylko zmniejszamy ilość śmieci w przyrodzie, ale też ograniczamy ich spalanie. Dzięki temu szkodliwy dwutlenek węgla nie ulatnia się do powietrza.

Oprócz tego umożliwia także wytwarzanie nowych produktów przy użyciu mniejszej ilości surowców i energii. Jeśli więc do tej pory jeszcze go nie stosowaliście, warto zacząć. To niezwykle ważne dla środowiska oraz nas samych. Nie zapominajmy o tym. (fot.: Pixabay)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce