Nowa trasa 10 km podczas Festiwalu Biegowego 2022. To Sądecka Dycha Newagu po Rekord!

 

Nowa trasa 10 km podczas Festiwalu Biegowego 2022. To Sądecka Dycha Newagu po Rekord!


Opublikowane w pon., 20/12/2021 - 19:36

To będzie absolutnie rekordowa Dycha! Nowa trasa podczas Festiwalu Biegowego 2022

O nowej trasie biegu na 10 km rozmawiamy z Markiem Tokarczykiem dyrektorem sportowym 13. Festiwalu Biegowego w Piwnicznej-Zdroju 2022.

Panie dyrektorze, na tej ilustracji mapa i profil biegu na 10 kilometrów 13. Festiwalu Biegowego 2022 w niczym nie przypominają tegorocznej, festiwalowej Sądeckiej Dychy Newagu ze Starego Sącza do Nowego Sącza. Nie ma porównania również do wcześniejszej trasy z Krynicy-Zdroju do Muszyny. Same zmiany...
- Rzeczywiście, w przyszłym roku chcemy zaproponować całkiem nową trasę Sądeckiej Dychy Newagu po Rekord w gminie Piwniczna-Zdrój. Przez pierwsze lata Festiwalu Biegowym mieliśmy Życiową Dychę na trasie z Krynicy-Zdroju do Muszyny, a w tym roku po raz pierwszy biegaliśmy Sądecką Dychę Newagu ze Starego do Nowego Sącza.

Pierwszy plus. Nie będzie więc trzeba przemieszczać więc się zbyt daleko poza Miasteczko Biegowe na Nakle.
- A to nie jest jeszcze główny plus, przy czym od razy dodam, że zawodników będziemy dowozić na start, na parking w Suchej Dolinie, ale to raptem niej niż 8 kilometrów. Największym plusem jest fakt, że trasa Sądeckiej Dychy Newagu po Rekord, którą wytyczyliśmy, jest naprawdę bardzo szybka - start usytuowany jest - co łatwo zauważyć na mapce - na wysokości 620 metrów nad poziomem morza, a meta znacznie niżej. Średnio mamy tu ponad 20 metrów spadku trasy na kilometrze. To bardzo dużo, więc jestem przekonany, że każdy z biegaczy, który tu wystartuje, odnotuje tu swój nowy, życiowy rekord na tej długości trasy.

Trasa będzie miała atest PZLA?
- Tak, będzie atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki, oczywiście z zastrzeżeniem, że atest dotyczy trasy niestandardowej, gdyż wymogiem uznania oficjalnych rekordów kraju czy świata jest tylko taka trasa, która ma spadek nie większy niż metr na kilometr, a odległość między jej startem i metą, liczona w linii prostej, nie może przekraczać 50 procent całego dystansu

A na koniec Sądeckiej Dychy Newagu po Rekord szykuje pan pętlę?
- Nie, przed metą Sądeckiej Dychy Newagu po Rekord nie będzie już znanej w tym roku pętli wokół Miasteczka Biegowego. Wobec innych dystansów jeszcze to rozważamy. Mamy różne koncepcje, po części zależne od zmian w zakresie infrastruktury drogowej na Nakle, więc będziemy sobie mogli o pozostałych rozstrzygnięciach jeszcze porozmawiać.

Po jakiej nawierzchni będzie przebiegała trasa ?
- Sądecka Dycha Newagu po Rekord to - jak zawsze - typowy bieg uliczny, jego trasa będzie zatem przebiegała po asfalcie. Certyfikaty biegu PZLA i innych federacji światowych są zresztą wydawane dla tras przebiegających po twardych, asfaltowych drogach.

Jakich czasów możemy się spodziewać?
- Na pewno lepszych niż gdzie indziej : ) Czołówka naszych lekkoatletów w biegach długich, na tej trasie może się pokusić nawet o pobicie rekordu Polski, ustanowionego zresztą podczas festiwalowego biegu z Krynicy do Muszyny. (t.kowalski@festiwalbiegow.pl) Fot. Festiwal Biegów

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce