O Festiwalu

O Festiwalu


IV Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego, 6-8 września 2013
Krynica-Zdrój, Muszyna

Tysiące znów pobiegły w Krynicy

Krynica-Zdrój to niekwestionowana stolica polskich biegów. Na IV Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego zjechało w tym roku sześć tysięcy zawodniczek i zawodników z całego kraju i świata, o dwa tysiące więcej niż w roku ubiegłym. Rekordowa była też liczba konkurencji – w przepięknych okolicznościach przyrody Beskidu Sądeckiego wytyczono blisko 30 dystansów o łącznej długości przekraczającej 250 km.

– Udział ponad sześciu tysięcy zawodników w Festiwalu Biegowym to ogromny sukces naszej imprezy. Od pierwszej edycji, w której wystartowało nieco ponad tysiąc osób, notujemy sukcesywny wzrost frekwencji. Cieszymy się, że uczestnicy wcześniejszych edycji do nas wracają i dzielą się z nami swoimi festiwalowymi wrażeniami i doświadczeniami. Dzieki ich uwagom Festiwal z roku na rok jest coraz lepszy i ciekawszy – mówi Zygmunt Berdychowski, inicjator Festiwalu Biegowego, który odbywa się tradycyjnie po Forum Ekonomicznym, które również wymyślił. 

Z największym zainteresowaniem, bo aż 1821 zawodników, w tym 573 kobiet, spotkała się ponownie Życiowa Dziesiątka TAURONA. Nazwa biegu jest nieprzypadkowa, bo wiodąca w całości w dół trasa z Krynicy do Muszyny daje ogromną szansę na ustanowienie rekordu życiowego na dystansie 10 km. W gronie tych, którym się to udało była m.in. Justyna Kowalczyk. – Bardzo chciałam tu wystartować i się nie zawiodłam. Nowy rekord życiowy ustanowiony - 35:07 – cieszyła się na muszynieckim rynku nasza znakomita biegaczka narciarska. Fenomenalny czas w biegu - 27:39 ustanowił jego zwycięzca, Artur Kozłowski. – Moja taktyka na bieg sprawdziła się w pełni, czyli grupa na początku i mocny finisz – skomentował na mecie dwukrotny mistrz kraju w biegach długich.

Blisko 600 uczestników zgromadziła najtrudniejsza konkurencja Festiwalu – ultramaratoński Bieg 7 Dolin, wiodący przepięknymi szlakami Beskidu Sądeckiego na dystansach 36, 66 i 100 km (do wyboru) Do mety biegu dotarło aż 346 osób, w tym 27 pań, co jest kolejnym rekordem krynickich zawodów. Po raz drugi z rzędu zwyciężył Węgier Csaba Nemeth. Pokonanie morderczej trasy zajęło mu 8:57:38. Co ciekawe, metę biegu nasz bratanek przekroczył w efektownym podskoku, nie zdradzając żadnych oznak zmęczenia. Najlepiej z Polaków w Biegu 7 Dolin wypadł Józef Pawlica. Do Węgra stracił blisko godzinę.

Aż 524 zawodników ukończyło sztandarową konkurencję Festiwalu Biegowego – Koral Maraton. Wynik godny podkreślenia, bo to jeden z najtrudniejszych biegów na dystansie 42,195 km w Polsce. O ile do 10 kilometra trasa prowadzi całkowicie w dół, tak potem następują dwa trudne podbiegi, z najcięższym pod Tylicz. Kluczowym zagadnieniem w biegu jest więc prawidłowe rozłożenie sił. Najlepiej w tym roku zrobił to Kenijczyk Biwot Wycliffe Kipkorir. Triumf okrasił nowym rekordem trasy – 2:23:53. Czas 3:30:16 zaliczył z kolei Łukasz Petrus z Dąbrowy Górniczej, jeden z setek amatorów, którzy podjęli maratońskie krynickie wyzwanie. – Maratony nauczyły mnie dyscypliny i tego, że jak się czegoś bardzo chce, to się to po prostu robi i pokonuje wszelkie przeciwności – opowiadał na mecie.

Podczas Festiwalu rywalizowano też w Biegu Małopolskim dla szkół i Krynickiej Mili, w których finalistów wyłoniono w serii biegów eliminacyjnych, w Szybkiej Trójce, Biegu Nocnym na 7 km, Biegu Kobiet, Biegu na Górę Parkową. Odbył się też tradycyjny Bieg przebierańców na dystansie 999 m, którego zwycięzcami zostali nie Ci najszybsi, ale Ci, którzy pojawili się na trasie w najbardziej wymyślnym stroju. W ten sposób na krynickim Deptaku zobaczyliśmy m.in. Smerfy, Amora, Mistrza z „Było Sobie Życie”, Faraona i wielu innych bohaterów. Biegowemu jury najbardziej przypadł do gustu strój bociana.

Swoje Biegi Deptaka krynickiego miały też dzieci. Każdy z 300- lub 600-metrowej trasy wypełniała znakomita zabawa i śmiech, ale też emocje i łzy, których rzadko doświadczamy podczas biegu seniorów. – Zawody są super, podoba mi się, że jest tak kolorowo – mówił 7-letni Krzyś. Wtórował mu 6,5-letni Oskar: - Biegliśmy naprawdę szybko, chociaż oprócz biegania lubię też grać w piłkę i strzelać gole.

Podczas Festiwalu już po raz czwarty rozegrany został konkurs na najszybszą rodzinę w Polsce – zwycięzcami zostali Beata, Krzysztof i Zbigniew Pokrzywiński. Najszybszą „firmą” zostala Drużyna Szpiku. W Krynicy zakończyła się też rywalizacja w Lidze Festiwalu Biegowego, w której skład weszło 41 biegów rozgrywanych w całym kraju od października 2012 r. do sierpnia tego roku.  

Cechą charakterystyczną Festiwalu jest mnogość konkurencji towarzyszących. Nie inaczej było i w tym roku. O tytuły mistrzów kraju w górskim nordic walking (spacery z kijkami) rywalizowało 67 osób. Inny marsz nordic walking pn. „Przegonić zawał” zgromadził ponad 100 osób. Starterem była Justyna Kowalczyk, ale nikt tu nie mierzył czasu, nie ścigał się na ostatnich metrach. Tu każdy mógł poczuć się zwycięzcą, bo wygrywał coś cenniejszego niż pieniądze czy medal, bo zdrowie. – W roku 2011 miałem zawał. Lekarze wstawili mi stenda – powiedział p. Leszek z Gorlic.  

Najważniejszym ze sportowych wydarzeń towarzyszących IV Festiwalowi Forum Ekonomicznego były jednak XXIX Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich. Przy gorącym dopingu setek uczestników Festiwalu na Jaworzynie Krynickiej rywalizowało 329 zawodowych biegaczy z 39 krajów świata. Najwięcej medali – 6, zdobyli Włosi. Słynne „Il Canto degli Italiani” wybrzmiało na krynickim deptaku aż trzykrotnie. Cztery medale zdobyła reprezentacja Ugandy, z krążkami wrócili do domu też Amerykanie, Brytyjczycy, Irlandczycy, Czesi, Turcy czy Słowenia. Polacy wypadli na miarę możliwości – najwyższe 9. miejsce zajęła Dominika Wiśniewska-Ulfik w biegi elity kobiet. Prezes Światowej Federacji Biegów Górskich WMRA Bruno Gozzelino wystawił krynickim organizatorom bardzo dobrą ocenę z przygotowania zawodów. Głównym partnerem Mistrzostw Świata było Województwo Małopolskie realizujące projekt „Małopolska. I wszystko gra”.

Czwarta odsłona Festiwalu obfitowała także w atrakcje okołobiegowe. Blisko dwugodzinny koncert dała Budka Suflera, a Forum Sport, Zdrowie Pieniądze i Targi Festiwalowe odwiedził niemal każdy z festiwalowych biegaczy i kibiców. Kolejne osoby uzyskały rabatową Kartę Biegacza, dzięki której łatwiej i taniej będą mogły korzystać z oferty hoteli czy sklepów.

IV Festiwal Biegowy miał także wyjątkowo dużą liczbę partnerów, takich jak woj. małopolskie, Tauron Polska Energia, PZU, PKN Orlen, Koral, Muszynianka. Wśród partnerów medialnych były Telewizja Polska S.A., tygodnik „Wprost” i dziennik „Rzeczpospolita”.

 

III Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego, 7-9 września 2012
Krynica-Zdrój, Muszyna

Więcej, szybciej, lepiej

Ponad 4000 biegaczy, czyli o ponad 50% więcej niż w 2011 roku  wystartowało w jednej z największych imprez biegowych w Polsce ? III Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdrój.  Już od trzech lat na początku września biegacze rywalizują w Beskidzie Sądeckim na ponad 20 dystansach o łącznej długości przekraczającej  250 kilometrów, w których pula nagród wynosiła 450 tysięcy złotych.

Liczba ponad 4000 uczestników, to ogromny sukces biorąc pod uwagę, że to dopiero III edycja naszej imprezy. . Najbardziej cieszy nas fakt, że osoby biorące udział w Festiwalu wracają do nas co rok, na krynickim deptaku coraz częściej widzimy znajome twarze. To dla nas najlepszy dowód na to, że wypełniliśmy lukę w kalendarzu imprez biegowych w kraju. ? powiedział   pomysłodawca i organizator Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego, Zygmunt Berdychowski.

Najwięcej biegaczy, bo ponad 1200,  wystartowało w ?Życiowej dziesiątce Taurona?   z Krynicy-Zdrój do Muszyny,  biegu którego trasa wiedzie cały czas w dół  i dzięki temu daje on ogromną szansę na bicie rekordów życiowych. Zwycięzcą biegu po ostrej rywalizacji na finiszu z Kenijczykiem Martinem Mula został Radosław Kłeczek z czasem 28:43.  Jednak w kolejnym biegu ?Koral Maratonie?  Kenijczycy nie dali sobie już odebrać zwycięstwa i zajęli pierwsze cztery miejsca a wygrał Vincent Kipchirchir z dobrym  jak na tak trudną i górzystą  trasę czasem 2:24:12.

Podczas Biegu 7 dolin czyli 100 kilometrowego ultra maratonu wiodącego szlakami Beskidu Sądeckiego na pierwszych kilometrach  na prowadzenie wysunął się Węgier Csaba Nemeth, którego przez cały dystans  gonił ze stratą 3 -4 minut  jeden z naszych najlepszych ultra maratończyków Marcin Świerc.   Ostatecznie wygrał Węgier uzyskując świetny czas 8:51:10 i bijąc rekord trasy o ponad 44 minuty. 

W Krynicy biegacze rywalizowali też w ?Giełdowej Mili?, której finaliści wyłonieni zostali w emocjonujących biegach eliminacyjnych. Uczestnicy biegowych zmagań na Jaworzynie mieli możliwość ?przetestowania? górskich tras, na których podczas Festiwalu Biegowego za rok rozegrane zostaną Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich. Najmłodsi zawodnicy rywalizowali w ?Biegach Deptaka dla Dzieci? , w tym w Mini Maratonie na 420 metrów oraz w  zorganizowanym w tym roku po raz pierwszy ?Biegu Przebierańców?. 

Podczas Festiwalu , już po raz trzeci rozegrane zostały rywalizacje na ?Najszybszą Rodzinę w Polsce? ?  zwycięzcami zostali Bogdana, Maciej, Marcin i Tomasz Ciepłak z Rybnika   i ?Najszybszą Firmę w Polsce? ? tę rywalizację wygrała drużyna Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W Krynicy zakończyła się także rywalizacja w lidze Festiwal Biegów, w której skład wchodziło ponad 30 biegów rozgrywanych  od stycznia do września w całym kraju. Kolejna edycja Festiwalu Biegów Forum Ekonomicznego startuje już 7 października w Rzeszowie gdzie biegacze będą rywalizowali  w półmaratonie, biegu na 5 kilometrów, biegu rodzinnym na 1 km oraz w sztafetach. Zapisy prowadzone są na stronie www.festiwalbiegowy.pl

Po biegowych zmaganiach zawodnicy mogli uczestniczyć w wielu imprezach towarzyszących: koncertach, występach kabaretów, konkursach dla dzieci i targach sprzętu sportowego. Gościem specjalnym Festiwalu był  najlepszy polski maratończyk ? Henryk Szost. Biegacze mogli uzyskać także bezpłatną rabatową Kartę Biegacza dzięki której łatwiej będzie im uczestniczyć w różnych imprezach biegowych na terenie Polski.

III Festiwal miał także wyjątkowo dużą liczbę partnerów w tym m.in. Województwa Małopolskiego, PZU SA, Orlen Oil, TAURON Polska Energia, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i KGHM Polska Miedź. 

Następny, IV Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego odbędzie się w dniach od 6 do 8 września 2013 roku. Jednym z jego najważniejszych wydarzeń będą Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich w stylu anglosaskim, w których udział wezmą reprezentacje ponad 50 krajów ze wszystkich kontynentów. Na trasach zlokalizowanych na Jaworzynie Krynickiej ponad 500 zawodników i zawodniczek będzie rywalizowało na trzech dystansach. . Podczas Festiwalu podobnie jak w ubiegłych latach rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Masters w biegu na 10 km oraz Mistrzostwa Polski w Nordic Walking. Ponadto w programie Festiwalu znajdą się nowe biegi takie jak m.in. Bieg Nocny czy Bieg na Górę Parkową. Szczególną nowością jest powiększenie puli nagród o drugi samochód. Pierwszy tradycyjnie zostanie rozlosowany wśród biegaczy którzy ukończą Koral Maraton, a drugi wśród biegaczy którzy ukończą Życiową Dziesiątkę.

Festiwal Biegowy jest jedynym tak wszechstronnym i różnorodnym wydarzeniem biegowym w naszym kraju.  W ciągu trzech dni sportowych zmagań zawodnicy maja i do wyboru kilkanaście biegów o łącznej długości ponad 200 km ? od mini maratonu dla dzieci i Giełdowej Mili, poprzez Życiową Dziesiątkę i Koral Maraton, aż do Biegu 7 Dolin czyli ultramaratonu na 100 km, wiodącego szlakami Beskidu Sadeckiego.     W pierwszym  Festiwalu uczestniczyło około 1000 biegaczy, w drugim  już prawie 3000, a w trzecim ponad 4000 -  tak szybkiego rozwoju nie notuje żadna inna impreza biegowa w Polsce.   

kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce