Oto nasi ambasadorzy #PLoggingTeam!

 

Oto nasi ambasadorzy #PLoggingTeam!


Opublikowane w śr., 25/08/2021 - 16:49

Monika Gizowska
Nasza pierwsza ambasadorka jest księgową, która jak sama mówi, po wielu latach siedzenia za biurkiem wstała i zaczęła biec.
“Biegam od 2016 r.  Początkowo zaliczałam 5-10 kilometrowe biegi uliczne do czasu kiedy spróbowałam swojego pierwszego biegu górskiego. I to był strzał w dziesiątkę! Od tej pory bieganie po górkach stało się moją ulubioną formą spędzania wolnego czasu” - opowiada. Monika Gizowska nie poprzestała jednak tylko na bieganiu - “Kolejnymi moimi „bzikami” są biegi ekstremalne z przeszkodami oraz morsowanie” - dodaje.
Jak sama podkreśla, bieganie to dla niej zachowanie sprawności fizycznej, reset umysłu, kontakt z naturą i turystyka związana z wyjazdami na organizowane biegi.
“Każdy ukończony przeze mnie bieg w regulaminowym limicie czasu jest dla mnie mega osiągnięciem przynoszącym mi dużo radości!” - podkreśla.
Motto pani Moniki? “Aktywni nie mają czasu się starzeć!”
Festiwal Biegowy to kilkudniowy, coroczny spęd pozytywnie zakręconych.

Daria Rogowska (ekocentryczka)
Pani Daria od 10 lat prowadzi bloga ekocentryczka.pl, na którym promuje zdrowe odżywianie i ekologiczne podejście do życia. “Od 8 lat regularnie biegam w drużynie VegeRunners i plogging jest mi bliski. Mam na koncie kilka maratonów i ochotę na więcej.” - mówi pani Daria. “Niestety lasy, w których często biegam są zanieczyszczone, już kilkakrotnie brałam udział w akcjach sprzątania. Częściej po prostu zabieram śmieci, które leżą na biegowej ścieżce.”
Jak sama mówi, akcja #PloggingTeam #BiegamydlaczystejPolski” realizowana przez Festiwal Biegów bardzo ją ucieszyła: “Chciałabym przeprowadzić takie działania na biegach w mojej okolicy, temat warto nagłaśniać.” - dodaje.
“Na co dzień uczę gotować roślinnie, pokazuję też jak produkować mniej plastiku i innych odpadów na co dzień. Niedawno wydałam książkę z roślinnymi przepisami. Prowadzę warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych, na których pokazuję jak łatwe i smaczne może być roślinne gotowanie.”
Pani Daria podkreśla także: “Nie namawiam nikogo do zostania weganinem, ale do ograniczenia mięsa i włączenia większej ilości warzyw do swojej diety. Będzie to korzyść dla naszego zdrowia. Każda eko inicjatywa jest ważna i trafia do innego grona odbiorców. Biegacze to coraz większa grupa, która ma chęci do działania.”

Przemek Starzycki
Kolejnym Ambasadorem projektu PLoggingTeam jest Przemek Starzycki. Jest on trenerem personalnym, a przede wszystkim szczęśliwym mężem i ojcem dwóch młodych dam. Jego pasją są biegi przeszkodowe oraz biegi uliczne. Reprezentuje zespół Harpagan Beast Jaworzno w roli trenera i zawodnika.
“Sport towarzyszy mu od dzieciństwa. - Dzisiaj prowadzę własne studio treningu personalnego "Choose Yourself" oraz tor sprawnościowy na terenie miasta Jaworzna” - mówi Przemek Starzycki. -  “Prowadzę kanał Jak trenować pl na Youtube dla osób ćwiczących w domu i zapracowanych”. Nasz ambasador uczestniczy też w wielu akcjach charytatywnych na terenie swojego miasta, a jedną z nich jest Plogging.
- “W 2019 r. odbyła się pierwsza akcja ploggingu zorganizowana przez siłownię Fabryka Formy. W wydarzeniu wzięło udział kilka osób i uznałem, że warto kontynuować taką akcję cyklicznie” - dodaje. - “Z czasem pojawiały się kolejne osoby, którym ten rodzaj aktywności fizycznej się spodobał. Prowadzę na FB grupę sympatyków Plogging Jaworzno, która z dnia na dzień jest coraz liczniejsza”.
Tak jak na sali treningowej mięśnie nie urosną od razu, warto wykonywać taką aktywność systematycznie, żeby były widoczne efekty naszych działań. Im częściej, tym lepsza będzie kondycja naszego organizmu i naszej planety.
- Dużym plusem ploggingu jest to, że możemy robić to indywidualnie jak i grupowo niezależnie od naszego poziomu wytrenowania - przekonuje Przemek.-  Wystarczy uśmiech na twarzy, worek na śmieci, para rękawiczek i odrobina chęci!
Przemek prowadzi też stronę facebookową Zwiedzanie przez bieganie, gdzie będzie też informował o działaniach ploggingowych.(FB) Fot. Piotr Krawczuk

Krzysztof Sowa
Przygoda Krzysztofa Sowy z bieganiem trwa od 5 lat. Wówczas to wygrał największą walkę w swoim życiu. Walkę z rakiem. Dostając od losu drugą szansę, postanowił zmienić coś w swoim życiu na lepsze i postawił na sport.
Tak zaczęło z bieganiem, która trwa do dziś. Wraz ze wzrostem formy zaczęły się starty w różnych zawodach, które szybko pokazały, że potrafią być ciekawą formą zwiedzania i poznawania nowych miejsc. Tak zrodził się pomysł na prowadzenie facebookowego profilu „Zwiedzanie przez bieganie”, na którym publikuje zdjęciowe relacje wykonywane w trakcie biegów, pokazując różne atrakcje, jakie można zobaczyć na trasie.
Krzysiek od zawsze był też wielkim miłośnikiem przyrody, na rzecz której aktywnie działa w ramach założonego przez siebie Stowarzyszenia Wywrotka. To zaowocowało organizacją różnych wywrotowych akcji sprzątania Odry na kajakach pod nazwą  Kajakowy Eko Patrol w ramach, których udało się zebrać do tej pory łącznie ponad 7 ton śmieci!
Jednak nie tylko Odrę w ten sposób sprząta. Biegając po lesie często spotykał się z całymi wysypiskami odpadów. Tak zrodził się pomysł na organizację zawodów ploggingowych. Niestety często okazywało się, że wiele z tych śmieci leży często w wąwozach, strumieniach, na górkach i innym trudnym terenie, które z reguły są pomijane podczas typowych akcji sprzątania lasu. Wówczas w jego głowie zrodził się pomysł na Trashmageddon czyli pierwsze w Polsce ekstremalne zawody w zbieraniu śmieci zamiast typowej akcji ploggingowej!
Brzmi niewiarygodnie? Właśnie taki jest Trashmageddon będący połączeniem biegu przeszkodowego ze sprzątaniem lasu. Pierwsza edycja zaowocowała 2 tonami zebranych śmieci i niezapomnianymi wrażeniami i przygodą dla uczestników. Jak będzie podczas kolejnej edycji? Przekonaj się sam w ostatni weekend września w Szczecinie! (opr. TK) Fot. Krzysztof Sowa

Hanna Olejniczak
Halina Olejniczak to góralka, od urodzenia związana z Kościeliskiem. Od wielu lat angażuje się w działalność społeczną, sportową i edukacyjną. Jest instruktorką narciarstwa biegowego oraz nordic walking.
Pomysłodawczyni i organizatorka wielu imprez sportowych. Jedna z inicjatorek reaktywowania tras biegowych w Kościelisku, których otwarcie nastąpiło w 2013 r.
Jako pierwsza kobieta z Podhala ukończyła Bieg Wazów, najdłuższy i najstarszy bieg na świecie (90 km), co stało się zaczątkiem jej międzynarodowej przygody z nartami.
Obecnie Halina Olejniczak zdobywa Gold Master w światowej lidze Worldloppet, ma już zaliczone siedem biegów, przed nią jeszcze trzy. A już myśli o tytule Global Worldloppet!
Co roku bierze udział w lipcowej akcji Czyste Tatry, choć sprzątanie planety ma w nawyku podczas wszystkich aktywności sportowych! Plogging uprawia na bieżąco, angażując do tego zarówno najmłodszych, jak i najstarszych!

Chris Kwacz
Biegacz długodystansowy i Ultras, pomysłodawca i autor bloga ON THE MOVE. W wieku trzydziestu kilku lat przy wadze ponad 117 kilogramów uznał, że czas zabrać się za siebie, Ubrał zwykłe trampki, koszulkę bawełnianą i wyszedł biegać - od tej chwili minęło ponad 10 lat, a bieganie stało się nie tylko sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale pasją, hobby i sposobem na życie. Twórca jednej z najliczniejszych i aktywnych społeczności biegowej w Polsce, czyli On The Move. Oficjalny Ambasador New Balance, Imprez Poznańskiego Maratonu i Biegowych Potopów organizowanych przez Stenaline Polska. Ma na koncie kilkanaście maratonów na całym świecie w tym Maraton w Lizbonie, Maraton w Wiedniu, Maraton w Oslo i kultowy Nowojorski NYC Marathon. Od kilku lat jego pasją są biegi trailowe/ultra. Biegał min. Beskidy Ultra Trail, Sky Rzeźnika, czy ponad 100 kilometrowe GWINT 110KM oraz Ultra Mazury U100 KM. W bieganiu najbardziej kręci go odkrywanie nowych miejsc, nowych pięknych widoków oraz poznawanie nowych wspaniałych ludzi.

Jadwiga Grynkiewicz
Nauczycielka z Dolnego Śląska, Jadwiga Grynkiewicz zawsze darzyła szacunkiem naturę i środowisko oraz starała sie przekazywać swoim uczniom to nastawienie. Dlatego też była w szoku, gdy zobaczyła ile śmieci zalegało na jej osiedlu gdy tylko nadeszła wiosna i stopniał śnieg. Pani Jadwiga wzięła więc sprawy w swoje ręce - razem z mężem zorganizowała akcję sprzątania: “Był podział na grupki, start, bieganie na czas, zbieranie śmieci, a na mecie pełne  worki z ‘’lokalnym dobytkiem’’ - wspomina pani Jadwiga. Udało się również zaangażować dzieci, którym bardzo spodobał się taki sposób spędzania czasu; znalazły się jednak takie osoby, które wątpiły w sens takich akcji, uznając że i tak zaraz trzeba będzie po kimś sprzątać.
Pani Jadwiga mówi jednak, że minęło prawie pół roku od tego czasu, a w okolicy nie ma żadnych zalegających śmieci - wciąż jest czysto i pięknie.
Te doświadczenia pani Jadwiga przenosi także na inne zawody sportowe, w które się angażuje: “Uczulamy naszych zawodników na sprzątanie po sobie i nie tylko po sobie. Zakładamy rękawiczki, zabieramy worki i do dzieła… Czasami przechodnie patrzą ze zdziwieniem, ale my uzbrojeni w uśmiech robimy swoje”  - mówi.
I dodaje także: “Moja pasja życiowa - to narty biegowe, a latem nartorolki i biegi na nogach na łonie przyrody. Nie ma cenniejszego antybiotyku, jak tlen. Zawsze to powtarzam jako instruktor swoim ,,uczniom’’, a z mężem organizujemy szkolenia i imprezy na nartach biegowych i nartorolkach”.
Pani Jadwiga z dumą mówi także o swoich osiągnięciach sportowych: “Jestem również dumna ze swoich wyników sportowych. Jestem dwukrotną zwyciężczynią wśród amatorów w Biegu Piastów na 50 km. Udało mi się stać na podium z Naszą Królową Justyną”.

 

 

 

Jeśli bierzesz udział chociażby w jednym z Festiwalowych biegów, a jesteś zainteresowany ploggingiem i chciałbyś wziąć udział w specjalnej akcji podczas Festiwalu Biegowego, wypełnij TEN formularz!

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce