Pięciu wspaniałych. Poczet zwycięzców Biegu 7 Dolin 100 km

 

Pięciu wspaniałych. Poczet zwycięzców Biegu 7 Dolin 100 km


Opublikowane w wt., 15/01/2019 - 08:48

We wrześniu tego roku Bieg 7 Dolin odbędzie się już po raz dziesiąty. Od pierwszej edycji jest nierozerwalną częścią Festiwalu Biegowego, a zarazem jednym z najstarszych biegów ultra w Polsce. Na jego trasie zaczęło się wiele karier biegowych.

Najtrudniejszy festiwalowy bieg jest prawdziwym wyzwaniem, a o jego wygraniu mogą myśleć tylko najbardziej doświadczeni biegacze. Podczas 9 dotychczasowych edycji biegu na najwyższym stopniu podium stanęło 5 biegaczy.

Najwięcej zwycięstw na koncie ma Marcin Świerc, który krynicki deptak witał jako pierwszy trzykrotnie. Po raz pierwszy zrobił w 2014 r., gdy na trasie B7D były rozgrywane Mistrzostwa Polski w ultradystansowym biegu górskim. Tego samego roku Świerc cieszył się z tytułu mistrza Polski w skyrunningu i w biegu górskim na długim dystansie.

W następnym roku Marcin obronił mistrzowski tytuł w Krynicy. Ponownie też okazał się najlepszym zawodnikiem w kraju w skyrunningu i w górskich maratonach.

Największe sukcesy Marcina przyszły już po zwycięstwach w Krynicy. 2017 r. został drugim zawodnikiem CCC, rok później pierwszym Polakiem, który wygrał TDS i przy okazji jakikolwiek bieg festiwalu Ultra-Trail du Mont Blanc.

Biegacz z Lisowic jest jedynym zawodnikiem, który stanął na najwyższym stopniu podium B7D w rywalizacji mężczyzn trzykrotnie.

Po dwa zwycięstwa mają na koncie Csaba Nemeth i Bartosz Gorczyca.

Csaba Nemeth jest jedynym cudzoziemcem, któremu udało się wygrać B7D. Zanim wygrał w Krynicy, był drugim zawodnikiem UTMB (2006 r.), trzykrotnym zwycięzcą Lavaredo Ultra Trail (2008 r., 2010 r.), drugim zawodnikiem Transgrancanarii. Nemeth dzisiaj startujący w kategorii M50+ od ćwierćwiecza odnosi sukcesy na ultramaratońskich trasach.

Rekordzista stukilometrowej trasy B7D – 8:51:10 w 2012 r. - co jakiś czas rozważa ewentualne zakończenie startów, ale nadal jest w formie. W 2017 r. był trzecim zawodnikiem Mozart 100. Przed rokiem biegał na trasach krótszych, ale za to bardziej technicznych biegów w Szkocji.

Aktualnym zwycięzcą B7D jest Bartosz Gorczyca, który w 2018 r. obronił tytuł. Swietna passa triumfatora m.in. Ultratrack Supramonte Seaside we Włoszech, Chudego Wawrzyńca, Maratonu Bieszczadzkiego czy Biegu Granią Tatr (2015 r.), aktualnego mistrza Polski w skyrunningu ultra rozpoczęła się od zwycięstwa na trasie 66-kilometrowej trasie B7D w 2013 r.

Po jednym zwycięstwie w B7D zaliczyli Adam Długosz i Jan Wydra. Gdy na starcie pierwszej edycji w 2010 r. stawał Adam Długosz, B7D był jeszcze kameralną imprezą. Adam, biegacz z Rytra, koło 30-kilometra walczył z poważnym kryzysem. Wszyscy zmagali się deszczem i biegli po kostki w błocie. Do mety dobiegło 38 mężczyzn.

Rok później po swoje jedyne zwycięstwo w B7D sięgnął Jan Wydra. Biegacz z Mszany Dolnej, biega do dzisiaj i nadal startuje w Krynicy. W ubiegłym roku był czwartym zawodnikiem Runek Run.

IB


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce