Piwniczna-Zdrój: miasto, które kusi atrakcjami

 

Piwniczna-Zdrój: miasto, które kusi atrakcjami


Opublikowane w pt., 21/05/2021 - 09:03

widok_znad_harcerskiej_polany_na_miasto_fot.dariusz_lomnicki

W malowniczej dolinie rzeki Poprad, u podnóża góry Kicarz , leży Piwniczna-Zdrój – uzdrowisko z pięknem krajobrazu i bogactwem walorów naturalnych. Piwniczna-Zdrój zachęca do spacerów, górskich wędrówek i wszelkiej aktywności na świeżym powietrzu. Teren ten zamieszkują potomkowie Górali Nadpopradzkich, zwanych „Czarnymi Góralami”, których od innych grup etnicznych odróżnia strój,  cechuje się przewagą czarnego koloru sukna w ubiorach męskich. Tradycję i zwyczaje przodków bada i kultywuje obecnie Regionalny Zespół „Dolina Popradu”.

Swój zdrowiskowy charakter Piwniczna-Zdrój zawdzięcza głównie bogactwu naturalnemu, jakim są wody mineralne odkryte w roku 1880 przez Juliusza Korwin Gąsiorowskiego. Wody te posiadają wartości profilaktyczne jak i lecznicze w zakresie chorób układu oddechowego i trawiennego. Smaku lokalnej wody „Piwniczanka” można zakosztować w zlokalizowanej na świeżym powietrzu pijalni. Na bazie wód w ośrodkach leczniczo-wypoczynkowych stosuje się różnego rodzaju zabiegi leczniczo – relaksacyjne.

Dla  turystów zakochanych w pieszych wędrówkach, Piwniczna-Zdrój oferuje szereg szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Miejski Rynek jest doskonałą bazą wypadową w kierunku Niemcowej, Radziejowej, ale także w drugą stronę, czyli na Kicarz, czy Bucznik. Ponadto dzięki bardzo dobrej komunikacji, swoją wędrówkę można rozpocząć dla przykładu:

  • z Wierchomli Małej w kierunku Pustej Wielkiej,
  • z Łomnicy Zdroju w kierunku Pisanej Hali i Hali Łabowskiej,  
  • z Młodowa w kierunku Kordowca i Niemcowej,
  • z Głębokiego w kierunku Cyrli,
  • z Kosarzysk (Obidza) w kierunku Eliaszówki, Małego i Wielkiego Rogacza, Radziejowej, Przehyby czy Jaworek oraz wiele innych.

Różnorodność, ale i łączenie się szlaków pozwala na wybór trasy indywidualnie dostosowanej do każdego turysty, niezależnie od kondycji i umiejętności, tak więc z całą pewnością każdy amator pieszej turystyki znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Trasy piesze są również połączone ze ścieżkami rowerowymi, które zapraszają fanów turystyki rowerowej.

Herb Piwnicznej-Zdroju

Przez gminę przebiega ścieżka rowerowa AQUAVELO, łącząca uzdrowiska obszarów przygranicznych (Krynica-Zdrój – Muszyna – Piwniczna-Zdrój – Szczawnica – Vyšné Ružbachy – Stará L’ubovňa– Ľubovnianske Kúpele Bardejov – Bardejov Spa).

Fanom wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu Piwniczna-Zdrój oferuje bogatą ofertę miejsc do tego przeznaczonych. Na „piwniczańskich błoniach” na Nakle można skorzystać ze ścieżek spacerowo-biegowych wraz z elementami małej architektury, pumptracktu oraz urządzeń do uprawiania street workoutu. Zwieńczeniem terenu jest kładka pieszo-rowerowa, łącząca teren Nakła ze zdrojową częścią miasta, w której znajduje się  kompleks sportowo-rekreacyjny na Radwanowie zawierający w swej ofercie boiska do gier zespołowych takich jak np. piłka nożna, siatkówka, tenis. Ponadto można skorzystać tam z urządzeń do treningu na świeżym powietrzu.

Integralną częścią kompleksu są baseny czynne w okresie letnim, zachęcające amatorów pływania jak również beztroskiego odpoczynku na słońcu. Idąc dalej docieramy do Parku Zdrojowego, gdzie pospacerować można urokliwymi alejkami, wsłuchując się w szum płynącego nieopodal Popradu. Z Parku Zdrojowego przechodząc przez most łukowy dochodzimy do mieszczącego się nad Popradem boiska oraz skateparku wraz z urządzeniami do ćwiczeń siłowych.

Obok, dla preferujących wypoczynek na świeżym powietrzu, znajduje pole namiotowe. W pobliżu Rynku znajduje się Park Węgielnik ze specjalnymi ścieżkami rekreacyjnymi, które wiodą na szczyt wzniesienia, gdzie znajduje się aranżacja historyczna z odtworzonymi okopami z czasów II wojny światowej. Znajdująca się wieża obserwacyjna pozwala podziwiać najbliższą okolicę. Jest to świetne miejsce na rodzinny, edukacyjny spacer.

Zapraszamy do Piwnicznej-Zdroju, która proponuje wypoczynek, relaks i aktywne spędzenie wolnego czasu. Fot. Dariusz Łomnicki

Polecamy również:


Cofnij
Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce