Plogging – jeden z najważniejszych trendów fit w 2022 roku

 

Plogging – jeden z najważniejszych trendów fit w 2022 roku


Opublikowane w śr., 22/12/2021 - 10:25

Choć bieganie i zbieranie śmieci ploggingiem zostało nazwane dopiero w 2016 roku, to przez pięć lat zyskało popularność na całym świecie, w tym także w Polsce. Tylko jak tę czynność nazwać po polsku?

Jak już wiele osób wie, wszystko zaczęło się w Szwecji od Erika Ahlströma, który zaczął zbierać śmieci podczas biegania po ulicach Sztokholmu. Nazwę plogga stworzył od połączenia szwedzkich słów zbierać (plocka upp) i biegać (jog), a stąd już krok do angielskiego plogging (pick up + jogging).

A jak to słowo przetłumaczyć na język polski? Da się? Biegozbieranie? Biegoczszyczenie? Daj nam znać na facebooku Festiwalu Biegowego

Szwed stworzył też internetową stronę, która zaczęła propagować ten pomysł. I plogging rozlał się po całym świecie i na dobre rozgościł się też w Polsce.

Przykładów ze świata nie brakuje. W ślady Szweda poszli biegacze–aktywiści z Hiszpanii, którzy w Alicante założyli „Plogging RRevolution”. W Anglii David Sedaris codziennie robił około 60 tys. kroków i w trakcie sprzątał okolice. Lokalne władze jego imieniem nazwały nawet… śmieciarkę, na której napisały „Dziękujemy ci Dawid za trzymanie okolicy w czystości”. Sprawę opisał brytyjski „Guardian”.

Coraz więcej wydarzeń ploggingowych jest organizowanych w Stanach Zjednoczonych m. in. w ramach programu „Keep America Beautiful”. Plogging stał się częścią Narodowego Dnia Sprzątania, który w USA odbywa się w trzecią sobotę września. W 2019 roku wzięło w nim udział 2 mln ochotników.

 

 

Także w jednym z najbardziej zaśmieconych krajów – Indiach maratończyk, aktywista ekologiczny Ripu Daman Bevli jest nazwany „Plogman of India”. Rozpoczął ruch Litter Free India i podkreśla, że od 2017 roku w różnych wydarzeniach w całym kraju brało udział już 10 mln Hindusów. W jednym z miast – Pune w godzinę 105 tys. osób zebrało 19 tys. kilogramów śmieci.

Jak informuje strona plogging.org każdego dnia około 20 tysięcy osób w stu krajach angażuje się w plogging. A National News opisał badania angielskiego PureGym, z których wyszło, że plogging będzie jednym z najbardziej popularnych trendów fitnesowych w 2022 roku.

Polacy nie są gorsi i też coraz mocniej ploggują. Tu działamy jako PLogging Team: biegaMy dla czystej Polski! Tylko podczas 12. Festiwalu Biegowego, jaki we wrześniu po raz pierwszy odbył się w Piwnicznej-Zdroju, w akcji PLogging Team uczestniczyło co najmniej stu ploggersów. Na czterech szlakach, na dystansach Biegu 7 Dolin 100 km, Biegu 7 Dolin 61 km, Biegu 7 Dolin - Biegu VisegRun 36 km with Interreg PL-SK i Biegu Górskiego 23 km zebraliśmy 75 wielkich worków śmieci.

Plogging powinien też zainteresować firmy, które angażują się w społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR). Za jednym zamachem mogą bowiem zarówno propagować działania ekologiczne (zbieranie śmieci), jak i integrować pracowników (poprzez wspólny udział w wydarzeniach ploggingowych).

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce