Pobiegli w Krynicy – są 1 km dalej od cukrzycy

 

Pobiegli w Krynicy – są 1 km dalej od cukrzycy


Opublikowane w ndz., 09/09/2018 - 18:33

„Biegiem od cukrzycy” pod takim hasłem rozgrywany był przedostatni z biegów 9. TAURON Festiwalu Biegowego w Krynicy-Zdroju. Tym razem nie liczył się tylko czas i miejsce na mecie. Ważne było propagowanie świadomości na temat tej choroby.

Przez trzy dni trwania TAURON Festiwalu Biegowego uczestnicy imprezy mogli bezpłatnie zbadać swój poziom cukru. Zdaniem Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą z szansy tej skorzystało blisko półtora tysiąca osób. Ukoronowaniem akcji promującej wiedzę na temat cukrzy był bieg na 1 km.

– Siedzący tryb życia i wszystko to co niesie rozwój cywilizacyjny nie jest zbyt zdrowe i odbija się na kondycji społeczeństwa. Dlatego zachorowań jest coraz więcej. W tej chwili na świecie na cukrzyce choruje 422 mln osób. Niestety na cukrzyce typu 1 wciąż nie możemy znaleźć lekarstwa. Ale można zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzyce typu 2 właśnie dzięki aktywności i zdrowemu trybowi życia. Warto się badać i robić badanie poziomu cukru. To jedno z najprostszych badań – mówił przed startem do uczestników Mariusz Masiarek z Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą - „mojacukrzyca.pl”

Bieg rozegrany został w sześciu seriach. Na starcie stanęli zarówno młodsi jak i nieco starsi biegacze. Jedni wystartowali ubrani na sportowo, inni w dżinsach. Nie ważne jak kto biegł, liczył się sam udział.

– Podoba mi się taka inicjatywa. Niby kilometr to nie dużo, ale ciężko mi się oddycha. Robiłem badanie cukru tydzień temu. Przyznam, że robię je bardzo rzadko. To był chyba pierwszy raz od 10 lat. Przygotowuje się do maratonu i chciałbym wiedzieć co tam gra u mnie w organizmie – mówił po biegu Paweł Zakrzyński.

Ciśnienie, a nawet cukier, mógł podnieść najbardziej emocjonujący z biegów w którym zwyciężył Rafał Nordwing. Mieszkający w Rzymie zawodnik nabiegał wynik 2:47, wyprzedzając Kamila Makosia i Pawła Krochmala.

– Każdy bieg jest ciężki, nie ma łatwych startów. To był bieg taktyczny, ale dosyć szybki. Puściłem chłopaków do nawrotki, ale później przyspieszyłem. Ostatnie 400 metrów biegłem już w trupa. Czułem, że chłopaki naciskają. Nie mogłem odpuścić – relacjonował polski stranieri.

– To był udany weekend. Warto tu było przyjechać z Rzymu. Mogę tę imprezę polecić wszystkim w całej Europie! – powiedział Rafał Nordwing.

Według szacunkowych danych w Polsce na cukrzycę cierpi ok. 3 mln osób, z czego 800 tysięcy może mieć nierozpoznaną chorobę.

RZ

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce