Rywalizować czy nie?! – o dylematach nordic walking podczas Forum Sport Zdrowie Pieniądze
Opublikowane w sob., 06/09/2014 - 17:15
W ramach Forum Sport Zdrowie Pieniądze odbyło się spotkanie na temat „Nordic walking – rywalizować czy nie?”. Prowadzili je prezes Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking Paulina Ruta oraz Tomasz Brzeski – wielokrotny mistrz świata i Polski w nordic walking, zwycięzca dzisiejszych III Górskich Mistrzostw Polski w Nordic Walking.
Dyskusja oscylowała wokół słowa „profesjonalizm”, które dla pauliny Ruty jest wyznacznikiem organizacji zawodów sportowych. Tego profesjonalizmu często brakuje w organizacji zawodów tej dyscypliny, zwłaszcza jeśli marsze towarzyszą biegom głównym. Jak temu zaradzić? Tomasz Brzeski miał kilka rad.
– Po pierwsze trzeba iść w bardzo mocną obsadę sędziów. – mówił – I to powinni być sędziowie międzynarodowi, jeśli zawody mają taką rangę. To pozwala uniknąć faworyzowania zawodników danego kraju. – Taka sytuacja zdarzyła się polskiemu mistrzowi w Niemczach podczas Mistrzostw Świata, gdzie niesłusznie został zdyskwalifikowany, bo... zagrażał niemieckiemu liderowi. – Podobne problemy miał nasz chodziarz, Robert Korzeniowski. Zniknęły, kiedy zaczęto monitorować trasy zawodów w całości, tak, że każdy krok można było odtworzyć z nagrania. Bo jeśli idzie się bardzo szybko, to trudno gołym okiem wyłapać ewentualną fazę lotu.
– Ale czy o to chodzi w nordic walking? – pytała w odpowiedzi Paulina Ruta – A gdzie fair play? – Coraz częstsze są zarzuty o podbieganie, oszukiwanie na trasie. Nierzadko dochodzi do obrzucania się pretensjami na mecie. – Czy my nie psujemy nordic walking przez takie podejście do jego uprawiania?
Brzeski akcentował, że ważne są regulaminy. – Jeśli ktoś startuje w zawodach, to podpisuje regulamin. Jeden konkretny, dla danych zawodów. I musi go przestrzegać. – przytakiwała Ruta. – Każde zawody są inne, więc każdy regulamin musi być inny. – Chociaż podczas zawodów PSNW przepisy są mocno przestrzegane, również na stromych podejściach, Brzeski uważa, że bardziej naturalne jest wspinanie się przy użyciu synchronicznego ruchu obu rąk. To wywołało pytanie, czy przepisy PSNW są nieodwołalne i kolejną dyskusję.
Podczas spotkania wyraźnie zaakcentowano też konieczność utworzenia odpowiedniej kadry trenerów i wyszkolenia zawodników. Bo znajomość i stosowanie prawidłowej techniki to podstawa. Dopiero później można mówić o rywalizacji. I powinno się o niej mówić. Bo, jak podsumowano spotkanie: – Tak, warto rywalizować w nordic walking, ale tylko pod ściśle określonymi zasadami.
KM