Strategia biegowa, tempo i rekordy, czyli jak przygotować się do półmaratonu na 14. Festiwalu Biegowym

 

Strategia biegowa, tempo i rekordy, czyli jak przygotować się do półmaratonu na 14. Festiwalu Biegowym


Opublikowane w śr., 26/07/2023 - 14:53

Treningi, plany biegowe i 21 kilometrów do przebiegnięcia, czyli rady eksperta - jak przygotować się do Półmaratonu śladami św. Kingi na Festiwalu Biegowym. Warto skorzystać, bo tylko do 31 lipca, z kodem: 14FBPOLMARATON23 zarejestrujecie się z 30-procentową zniżką.

Zawodnicy przygotowują się już na 14 Festiwal Biegowy, który rozpocznie się 8 września w Piwnicznej Zdroju. Wśród wielu propozycji różnych długości dystansów jest także Półmaraton śladami św. Kingi, czyli połowa królewskiego dystansu.

Bieg mierzy 21,097 km i jest świetną alternatywą dla biegaczy, którzy dopiero przed sobą mają pierwszy dłuższy dystans. Warto więc poznać kilka rad i wskazówek przed przed piwniczańskim startem.

Ekspert Festiwalu Biegów Karol Nowakowski stworzył listę istotnych rad dla początkujących biegaczy, którzy planują wystartować w półmaratonie.

Jedną z bardzo ważnych kwestii jest obuwie i jak twierdzi Karol Nowakowski nie powinno się biegać w nowych, nierozchodzonych butach, gdyż stwarza to za wysokie ryzyko podczas biegu, które nie powinno się podejmować.

Nowe buty potrzebują czasu, według eksperta 2 - 3 tygodnie, aby przystosowały się do stopy, nie obdzierały i przede wszystkim były komfortowe i wygodne podczas biegu. Jest to bardzo podstawowa i znana wskazówka, jednak zdarza się, że początkujący sportowcy zapominają o tym aspekcie, co w konsekwencji odciska piętno na końcowym czasie biegu.

Kolejnym ważnym obszarem, o którym wspomina Karol Nowakowski jest rozgrzewka, która ma kluczowe znacznie na tle całego biegu. Przypomina też, by nie wprowadzać do jadłospisu przed startem żadnych nowości, bo może się to skończyć niedobrze na trasie - niezaplanowane przerwy na wizyty w ustronnym miejscu odbierają sporo czasu. Dalej ekspert Festiwalu Biegu wspomina o starcie, który podobnie jak rozgrzewka jest bardzo ważny. O co chodzi?

Chodzi o to, że atmosfera wśród kilku tysięcy lub nawet kilkuset osób na starcie, dopingowanych jeszcze przez kibiców, może wywrzeć presję, byśmy wystrzelili jak z procy, jednak ten odruch warto opanować, bo przez 90 proc. trasy biegowej zawodnik zostaje sam na sam z własnymi słabościami, a doping tłumu na starcie może znacznie odebrać siły, kiedy damy się ponieść startowym emocjom. 

Gdy adrenalina spadnie, a start będzie daleko w tyle, wtedy biegacz będzie zdany na siebie, swoje siły i determinację, by biec dalej. Jak mówi Karol Nowakowski, lepiej na początku biec wolniej, spokojniej,  niż już na samym starcie dać się ponieść euforii, a w trakcie kolejnych kilometrów tracić zasoby sił i energii.

- Zawsze powtarzam zawodnikom ,,Nieważne jak zaczynasz, najważniejsze jak kończysz". - podsumowuje ekspert.

Zaplanowanie taktyki na bieg powinno według Karola Nowakowskiego iść w parze z aktualnym poziomem wytrenowania. Jest to następny ważny temat dla początkującego biegacza. Ważne żeby wykreować cel na bazie własnych sił, doświadczenia, treningów, tak by było to realne do osiągnięcia. - Są bariery fizyczne, których nie przeskoczysz bez systematycznego i cierpliwego treningu lub po prostu talentu. - mówi ekspert Festiwalu Biegów.

Przechodząc do samego biegu, warto znać dwie ogólne strategie biegowe, które wiążą się bezpośrednio z tempem biegu. Pierwsza z nich to jak mówi Karol Nowakowski, negative split, czyli początek wolny, zachowawczy, spokojny, stopniowo przyśpieszając i w końcowej fazie biegu przekraczając prędkość startową. Jest to powszechna taktyka wśród biegaczy na całym świecie i przyczyniła się do rekordów świata i Europy w tej dyscyplinie sportu!

Drugą znaną strategią biegową jest bieg cały czas równym, stałym, podobnym tempem, która według Karola Nowakowskiego również ma wiele zalet. - Jest jednym z najskuteczniejszych, najekonomiczniejszych sposobów wykorzystania energii i relatywnie dobra do zaplanowania końcowego rezultatu. - mówi ekspert Festiwalu Biegów. 

14 Festiwal Biegowy już za moment, a już 10 września rusza Półmaraton śladami św. Kingi! Nie możemy się doczekać startu, wspaniałych, uśmiechniętych ludzi i sportowej adrenaliny! Zapisz się już dziś - z tym kodem: 14FBPOLMARATON23, dostaniesz aż 30% rabatu! Ważny tylko do 31 lipca! Zapisać możesz się klikając tutaj. Widzimy się w Piwnicznej! (Oprac. Monika Leśniak)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce