Świętujmy Wielkanoc, nie zapomnijmy o treningu

 

Świętujmy Wielkanoc, nie zapomnijmy o treningu


Opublikowane w pt., 15/04/2022 - 13:42

Świętujmy Wielkanoc, nie zapomnijmy o treningu

Czego można życzyć w święta Wielkanocy? Oczywiście - wszystkiego co najlepsze. Życzymy Wam zatem radosnych świąt wypełnionych wiarą w sens życia i siłą budzącej się przyrody.

Życzymy pogody w sercu, radości ze zmartwychwstania Pańskiego. I spokoju przy pełnym pyszności, wielkanocnym stole, do którego zaprosiliśmy również naszych gości - uchodźców z Ukrainy.

Przy stole, poza życzeniami, nie zapominamy też o umiarze, by móc szybko wrócić do treningu. Jakich potraw unikać? Na pewni nie jajek, bo ten symbol wielkanocnego odrodzenia jest wręcz zalecany, o czym mówiła nam Katarzyna Wójs, dietetyk sportowy.

- Substancje odżywcze zawarte w jajkach mają wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu i przyczyniają się do dobrego stanu zdrowia. Kurze jajko zawiera w sobie około 13 proc. białek, tłuszcze (w tym prawie 4 proc. tłuszczów nienasyconych) oraz węglowodany – przypomina Katarzyna Wójs. 

- Jajka bogate też są w witaminy – A, D, E, K oraz B2 i B12. Najcenniejszym składnikiem jajka jest białko, które zawiera wszystkie niezbędne dla funkcjonowania organizmu aminokwasy, więc zjedzenie kilku jajek w święta nie powinno nikomu zaszkodzić – dodaje.

Co więcej, jak dowodzą wyniki badań (a wzięło udział ponad 2 tysiące mężczyzn) ci, którzy jedzą 4 jajka w tygodniu aż o 37 proc. obniżyli u siebie ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. By te święta były zdrowe, na pewno warto też pamiętać o warzywach i jak najmniejszej ilości żywności wysokoprzetworzonej.
Dietetyk radzi również, by w czas ścisłego postu, gdy dostarczamy sobie niewielką ilość kalorii lub nawet jesteśmy na ujemnym bilansie kalorycznym, potraktować jako okres wolny od treningu, a poddać się wówczas regeneracji, która też jest nam potrzebna.


Przeczytaj całą rozmowę z dietetykiem sportowym Katarzyną Wójs

W święta na pewno znajdziecie też okazję do wielkanocnego biegania. Kto szuka liczniejszego towarzystwa, będzie musiał wybrać się na poznański VII Bieg Zajączka Wielkanocnego, na Bieg z Jajem do Suchego Boru, VIII Bieg do Pustego Grobu Dla wierzących i wątpiących do Nowej Soli, bądź VII Bieg z Jajem do Pobiedzisk.

Jednak zawsze - solo, z przyjaciółmi czy w dużej grupie - trening się przyda, bo Festiwal Biegowy w Piwnicznej-Zdroju już od 9 do 11 września! Ktoś się jeszcze nie zapisał? Naprawdę? Zatem - między nami mówiąc – możecie to jeszcze zrobić z 20-procentowym rabatem dzięki wielkanocnej promocji, ważnej tylko do 20 kwietnia. (tk) Fot. Pexels

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce