TAURON odpowiada na 100 pytań o fotowoltaikę

 

TAURON odpowiada na 100 pytań o fotowoltaikę


Opublikowane w sob., 11/09/2021 - 10:55

Odpowiedzi na 100 najczęściej zadawanych pytań o fotowoltaikę znalazły się w najnowszym poradniku, który TAURON - Partner Festiwalu Biegowego -  przygotował dla swoich klientów. Poradnik został opracowany z myślą o osobach, które rozważają montaż instalacji fotowoltaicznej.

W poradniku „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce” znalazły się najczęściej zadawane pytania o fotowoltaikę dla domów jednorodzinnych.

Eksperci wyjaśniają m.in. jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, by była efektywnym źródłem energii, w jakich miejscach najlepiej montować panele, jak warunki atmosferyczne panujące w Polsce wpływają na działanie instalacji i jakie są koszty tego typu inwestycji.

W poradniku wyjaśnione zostały także najważniejsze zagadnienia związane z eksploatacją instalacji – jak bliskość transformatora wpływa na taką instalację, czy grad może zniszczyć panele, czy podczas burzy dom z panelami na dachu jest bardziej zagrożony.

Dodatkowo dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, w poradniku znalazły się informacje o aktualnie funkcjonujących programach wsparcia dla osób inwestujących w fotowoltaikę. Nie zabrakło również odpowiedzi na pytania o kształt nowej wersji programu „Mój Prąd”.

Wśród 100 pytań znalazły się także te dotyczące kwestii praktycznych – analizy dostępnych na rynku ofert, przygotowania się do podpisania umowy z wykonawcą czy formalnościami związanymi z uruchomieniem instalacji, takimi jak np. pytania o to czy w przypadku inwestycji fotowoltaikę konieczne jest uzyskiwanie pozwolenia na budowę.

W poradniku poza cennymi informacjami, znalazły się również wskazówki, które pozwolą inwestorom samodzielnie oszacować moc instalacji. To ważne, obowiązujący w Polsce system rozliczeń działa zgodnie z zasadą, że wyprodukowanej energii prosument  nie można sprzedać, a jedynie można zbilansować energię pobraną z sieci i tę do sieci wprowadzoną. Dlatego instalacja, która będzie produkować zdecydowanie więcej prądu niż potrzeby gospodarstwa domowego, nie będzie opłacalną inwestycją. Z tego względu odpowiedni dobór mocy instalacji jest kluczowy.

Pytanie o opłacalność inwestycji jest jednym z najczęściej zadawanych, dlatego w poradniku w poradniku znalazła się również instrukcja – jak obliczyć przybliżony okres zwrotu tego typu inwestycji. Dzięki temu każdy może w łatwy sposób obliczyć po jakim czasie inwestycja w fotowoltaikę się zwróci.

W poradniku „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce” znalazły się także szczegółowe informacje na temat miejsc, w których powinniśmy montować panele. Eksperci TAURONA wskazują, które powierzchnie zarówno na dachu, jak i na gruncie są najlepsze dla tego typu inwestycji. Wyjaśniają także, jaki wpływ na działanie instalacji ma zacienienie i w jaki sposób możemy negatywne skutki zacienienia ograniczyć do minimum.

Poradnik „100 pytań o fotowoltaikę. Odpowiedzi jasne jak słońce” w formie elektronicznej można pobrać ze strony tauron.pl/ebook.

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce