W Jodłowej pobiegną "Szlakiem Cyganiewicza"

 

W Jodłowej pobiegną "Szlakiem Cyganiewicza"


Opublikowane w śr., 04/05/2022 - 23:16

Bieg „Szlakiem Cyganiewicza Cross Run Jodłowa – Wisowa 2022

Kolejna, ciekawa impreza sportowa zawita do gminy Jodłowa. W niedzielę 26 czerwca, o godzinie 15, wystartuje tutaj Bieg „Szlakiem Cyganiewicza" Cross Run Jodłowa – Wisowa 2022.

- Już teraz zapraszam wszystkich do udziału w tym biegu. Jego celem jest popularyzacja i upowszechnianie biegania, jako najprostszej formy aktywności fizycznej w każdym wieku oraz promowanie gminy Jodłowa. Bieg odbędzie się w rejonie Wisowej skąd pochodził jeden z najsłynniejszych zapaśników na świecie Zbyszko Cyganiewicz. Będą biegi na dystansie 5 i 10 km. Planujemy też marsz nordic walking na 5 km - zaprasza Agata Wiatr-Nawracaj kierownik biegu.

Organizatorem imprezy jest Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Jodłowej, a współorganizatorami Grupa Biegowa „Wilki Jodłowa”, Stowarzyszenie Jodłowska Akademia Piłkarska Diament oraz Stowarzyszenie KGW "Wisowianie".

Program biegu: godz. 13.30 otwarcie biura zawodów (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Zbyszka Cyganiewicza w Jodłowej- Wisowej), godz. 15– bieg główny na 5 km /10 km, godz. 15.05 – marsz nordic walking - 5 km

Bieg ma charakter otwarty. Zgłoszenia i opłaty są możliwe tylko poprzez stronę www.timekeeper.pl do 20 czerwca do godziny 24 lub do wyczerpania limitu.

- Każdy zawodnik otrzyma pakiet startowy i pamiątkowy medal. Po ukończeniu biegu na zawodników będzie czekać posiłek regeneracyjny. Będzie prowadzona klasyfikacja open kobiet i mężczyzn oraz na najlepszą mieszkankę i mieszkańca gminy Jodłowa, bez podziału na kategorie wiekowe – wyjaśnia kierownik biegu.

Bieg „Szlakiem Cyganiewicza Cross Run Jodłowa – Wisowa 2022

Warto przy tej okazji wspomnieć kim był Zbyszko Cyganiewicz.

Jan Stanisław „Zbyszko” Cyganiewicz (ur. 1 kwietnia 1881 w Jodłowej - Wisowej zm. 23 września 1967 w Saint Joseph) - polski zapaśnik, wrestler i trener wrestlerów lepiej znany pod swoim pseudonimem ringowym jako Stanisław Zbyszko. Rozsławił region i kraj na całym świecie.

Trzykrotny mistrz świata w zapasach: w Paryżu w 1906 r., Nowym Jorku w 1921 r. i 1922 r., zdobywca brylantowego pasa. Był najbogatszym polskim sportowcem okresu międzywojennego, który zarobił jako zawodowy atleta 3 miliony dolarów.

Po raz pierwszy swoją wielką siłę Zbuszko Cyganiewicz pokazał w... cyrku, w Stanisławowie. Podjął wyzwanie Adolfa Spechta, który na arenie łamał podkowy jak zapałki, giął sztaby i rozrywał żelazne łańcuchy. Austriacki atleta oznajmił, że da tysiąc koron temu, kto go pokona. Cyganiewiczowi, który chodził wtedy jeszcze do gimnazjum, zajęło to niespełna dwie minuty.

W 1901 roku mocarzem rodem z Wisowej zaopiekował się Władysław Pytlasiński, nazywany ojcem polskich zapasów. Pod jego skrzydłami młody zawodnik nabrał doświadczenia i zaczął zdobywać najcenniejsze nagrody.

W 1924 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, które stały się jego drugą ojczyzną. Do Cyganiewicza należy rekord wygranych walk. Na swoim koncie miał ich aż 1093.

- Mam to szczęście, że pochodzę z Jodłowej. Już w dzieciństwie słyszałem wiele opowieści i legend o Cyganiewiczu, uczono o nim także w szkole. Jodłowianie nie zapomnieli o swoim mocarzu. W 2014 roku stanął obok szkoły w Wisowej pomnik wielkiego Polaka i sportowca, przedstawia jego sylwetkę oraz dwóch zapaśników w trakcie walki.

W 2018 szkoła w Wisowej otrzymała jego imię. Mam okazję kilka razy w roku przejeżdżać właśnie przez Wisową i obok pomnika. Cieszy fakt, że w Jodłowej, w której od dłuższego czasu prężnie działa Grupa Biegowa Wilki Jodłowa będzie organizowany bieg śladami Cyganiewicza.

Serdecznie zapraszam do udziału w biegu i przy okazji do poznania urokliwych zakątków Wisowej, a zwłaszcza lasów, w których przed wieloma latami nabierał tężyzny fizycznej Zbyszko Cyganiewicz – podkreśla Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów.

Kierownik Biegu Agata Wiatr - Nawracaj tel. 507 638 520. Szczegóły i zapisy (Marek Podraza, Ambasador Festiwalu Biegów)

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce