XIII Bieg Wegański 4 czerwca. Łatwiej niż myślisz

 

XIII Bieg Wegański 4 czerwca. Łatwiej niż myślisz


Opublikowane w czw., 26/05/2022 - 12:16

XIII Bieg Wegański. Łatwiej niż myślisz

 4 czerwca 2022 (sobota), Warszawa, Plaża Żoliborz

Pobiegnij z nami -  dla zdrowia, dla zwierząt, dla planety. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Paweł Michalec.

Po 2 latach pandemicznej przerwy Fundacja Run Vegan zaprasza  4 czerwca na Bieg Wegański w Warszawie. Misją wydarzenia jest inspirowanie biegaczy do diety roślinnej, a wegan do rozpoczęcia przygody z bieganiem. Wierzymy, że zgodnie z przesłaniem biegu jest “łatwiej niż myślisz” - zacząć biegać, sięgnąć po roślinny posiłek, zrobić coś dobrego dla siebie, zwierząt i planety. Czasem tylko potrzebny jest impuls na start i może to właśnie Bieg Wegański będzie nim dla Ciebie.

Dlaczego Bieg Wegański jest “wegański”?

Co roku powracają pytania, skąd wziął się pomysł i na wydarzenie i jego nazwa. Przypomnijmy zatem tę historię. W 2014, kiedy napój roślinny był jeszcze dobrem rzadko dostępnym, a półki sklepowe nie uginały się od humusu, grupa często startujących vege-biegaczy debatowała nad tym, jak ciężko jest zjeść coś po biegu. A powiedzmy sobie szczerze - po takim maratonie czy ultra maratonie porcja kalorii jest nader mile widziana.

Od słowa do słowa zrodził się pomysł, żeby w takim razie zorganizować samodzielnie bieg, gdzie na mecie będzie obfitość wegańskiego jedzenia. Bieg miał być profesjonalny, z pomiarem czasu, z sędziami Polskiego Związku Lekkoatletycznego, nagrodami, atrakcyjnymi pakietami i pełną oprawą, tyle że komfortowy również dla tych, którzy z różnych względów wybierają dietę stricte roślinną. I tak powstał Bieg Wegański, z pysznym, roślinnym i dobrze zbilansowanym posiłkiem na mecie i ofertą roślinnych produktów, którzy zawodnicy otrzymują do przetestowania w zaciszu własnej kuchni. 

XIII Bieg Wegański. Łatwiej niż myślisz

“A czy trzeba być vege żeby pobiec…?”

Kolejnym pytaniem, które powraca, jest to, czy trzeba być weganinem, żeby pobiec. Zdecydowanie nie! W pewnym sensie nie-weganie są szczególnie mile widziani, ponieważ dla nich wegańskie lody, pasty czy sycące roślinne dania mogą być ciekawym odkryciem, który zmieni ich percepcję i poszerzy perspektywę wyboru. Oczywiście jest to wydarzenie, na którym osób pro-vege, pro-eko i pro-animals będzie wyjątkowo dużo, ale na linię startu zapraszamy wszystkich biegaczy, niezależnie od wyborów etycznych i upodobań kulinarnych.

Na sportowo i profesjonalnie

Dystans do pokonania to 10 km, w 2 pętlach, z hojnym limitem czasu 90 min. Rozgrzewkę na starcie koło KS Spójnia Warszawa poprowadzi utalentowana trenerka i biegaczka Izabela Parszczyńska, a trasa biegu wyznaczona będzie utwardzonymi leśnymi ścieżkami tuż nad Wisłą. Wiosenna zieleń, śpiew ptaków i przyjazny dla stóp teren gwarantowany!

Organizator przewiduje możliwość ukończenia biegu i otrzymania pamiątkowego medalu już po pokonaniu jednej pętli (5 km), choć wierzymy, że będzie “łatwiej niż myślisz” i zdecydowana większość uczestników pokona cały regulaminowy dystans. Najszybsi, którzy staną na podium I-III K/M, otrzymają pamiątkowe statuetki oraz cenne nagrody od marki Garmin, zaś dla osób z miejsc I-III K/M w klasyfikacji wiekowej przewidziane są statuetki i upominki. 

A czy można z psem?

Oczywiście! W tym roku przewidziana jest odrębna klasyfikacja dla biegaczy startujących w formule “canicross” czyli  spiętych z psem specjalną uprzężą, dzięki której wspomagani siłą psa osiągają niewiarygodne wręcz prędkości. Wyobrażacie sobie tempo 2,30 m/km?! Takie czasy osiąga Stefan Wnorowski, trzykrotny Mistrz Polski w tej dyscyplinie, który pojawi się na starcie wraz z córką Matyldą, idącą z sukcesem w ślady ojca. Uwaga - uczestnicy canicross startują dla bezpieczeństwa wcześniej, o 9.45, a przewidziany dystans to 5 km.

Osoby, którzy biegną z psem czysto towarzysko, zapraszamy do startu w biegu głównym, razem z innymi startującymi. A jeśli ktoś nie ma jeszcze psa, a chciałby mieć, będzie miał szansę zakochać się w jednym z kilkunastu psiaków ze schroniska Na Paluchu, które wystartują pod opieką wolontariuszy z grupy Wilki z Palucha. 

Rodzinnie i  bez ograniczeń

Organizatorzy zapraszają także do udziału w  Biegu Rodzinnym na dystansie ok 2,5 km. Biegiem, truchtem lub spacerem, całą rodziną od tych, co jeszcze w chuście, po najstarszych starszaków. Z kijkami lub bez. Dla uczestników przewidziane są m.in. numery startowe i pamiątkowe medale, a bieg bez limitu czasu i bez pomiaru. Z ciekawostek, wśród uczestników Biegu Rodzinnego będzie w tym roku Oktawia Nowacka, polska pięcioboistka, brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich, zdobywczyni Pucharu Świata i medalistka mistrzostw Świata, Europy i Polski, która opowie, jak to jest łączyć profesjonalny sport na najwyższym poziomie z dietą roślinną.

XIII Bieg Wegański. Łatwiej niż myślisz

Strefa Kibica & Strefa Finishera

W tym roku mamy ogromną przyjemność zapraszamy kibiców i finisherów na Plażę Żoliborz i do klubu Letnisko Żoliborz oraz Boogaloo Beach Bar, który wyjątkowo zweganizuje swoje menu na ten dzień. Na biegaczy będzie tam czekał roślinny posiłek regeneracyjny, a wszystkich chętnych zapraszamy degustację roślinnych produktów od Partnerów wydarzenia oraz stoisko z wegańskimi kosmetykami i suplementami. 

W Strefie Finishera spotkacie również Fundację VIVA działającą na rzecz ochrony zwierząt oraz wolontariuszy z psami ze schroniska Na Paluchu, zachęcającymi do adopcji czworonożnego przyjaciela. Będzie też eko-strefa dla najmłodszych, a dla wszystkich - leżaki z widokiem na Wisłę.

Do zobaczenia  4 czerwca!

  • Bieg Wegański - dla zdrowia, dla zwierząt i dla planety
  • Kiedy: 4.06.2022, sobota, Wybrzeże Gdyńskie 2, Warszawa
  • Regulamin i zapisy

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce