Zakochaj się w górach, zdobywaj je biegiem!

 

Zakochaj się w górach, zdobywaj je biegiem!


Opublikowane w pon., 19/12/2022 - 15:33

 

 

Aktywność fizyczna ma to do siebie, że daje nam dużo więcej niż dobrą kondycję i osławione endorfiny. Dzięki bieganiu możemy również odkrywać nowe obszary, zdobywać szczyty – dosłownie i w przenośni. Nieważne, jaki masz staż w bieganiu po płaskim: możesz w każdej chwili spróbować biegania w górach. Jak to zrobić bezpiecznie i… z przyjemnością? Oto kilka rad.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że na bieganie w górach pora jest zawsze właściwa – mowa to, oczywiście, o porze roku. Ważne jest jednak, by realnie ocenić swoje możliwości, ale także warunki panujące w górach: nie od parady mówi się, że góry uczą pokory.

Zacznijmy więc od planów: kiedy chcemy wyjechać w góry, które pasma wydają się nam interesujące, ile czasu potrzebujemy na przygotowania i popracowanie nad formą i kondycją? Oczywiście, nikt nie będzie od nas wymagał na początku drogi osiągnięć na miarę mistrzów, ale bez wielokrotnie wykonywanych podbiegów i zbiegów oraz bez treningu funkcjonalnego wzmacniającego tzw. core początki mogą być ciężkie. Zatem jeśli można sobie pomóc, to warto z tego skorzystać, ponieważ w bieganiu trailowym i górskim mięśnie brzucha i grzbietu są równie ważne, jak silne nogi i… głowa.

Choć sam sprzęt za nas nie pobiega, to warto również powoli zacząć rozglądać się za dobrymi butami z dużo bardziej agresywnym niż obuwie asfaltowe bieżnikiem i zainwestować w dobrą kurtkę. Nie zapominajmy także o kominie, który przyda się i jako okrycie głowy, i ochrona szyi, oraz o dobrych, nieobcierających i oddychających skarpetach, zaś z czasem rozważmy również zakup plecaka biegowego lub kamizelki. Oferty sklepów sportowych kuszą nas ubraniami i akcesoriami w bardzo szerokim zakresie cenowym, natomiast osobom początkującym polecałabym postawić na sprzęt mniej zaawansowany, lecz dobrze dopasowany do naszych potrzeb związanych chociażby z wagą, termiką czy budową stopy. Najważniejsze to zacząć…!

A góry… potrafią w sobie człowieka rozkochać. Wielu twierdzi, że dają wolność – i coś w tym jest. Chyba nigdzie nie znajdziecie tyle piękna na wyciągnięcie ręki, gdzie tylko sięga wzrok. Świeże powietrze, bliskość natury, ucieczka od problemów życia codziennego i wysiłek, który z czasem zamienia się w proste, codzienne szczęście. Uwaga, to uzależnia!

Jeśli więc – świadom powyższego – chcesz wejść na tę ścieżkę i przekonać się osobiście, dlaczego warto biegać w górach, nic prostszego: zapisz się na jeden z dystansów górskich w ramach 14. Festiwalu Biegowego. Do wyboru są: biegi na dystansie 11 km z przewyższeniem nieco ponad 600 metrów i 23 km (1055 m przewyższenia) oraz otwierający cykl Biegów 7 Dolin dystans 36 km z przewyższeniem ok. 1500 metrów.

Zatem… ruch jest po Twojej stronie. Zarejestruj się na bieg i bierz się za trening! A do nas zaglądaj po garść wskazówek, dobrych rad i porcję motywacji. W końcu nic tak nie zbliża ludzi, jak wspólny cel i wspólna pasja. Do zobaczenia we wrześniu w Piwnicznej!

 

Ewa Paciorek

 

 

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce