Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piwnicznej-Zdroju znów wystartuje w "Aktywnym Małopolaninie"

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Piwnicznej-Zdroju znów wystartuje w "Aktywnym Małopolaninie"


Opublikowane w śr., 12/06/2024 - 14:12

Z p. Jolantą Jochymek, nauczycielką w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Piwnicznej-Zdroju rozmawiamy o sporcie, bieganiu i uczniowskich zawodach "Aktywny Małopolanin" podczas Festiwalu Biegowego.

Uczy pani wychowania fizycznego, jest pani trenerką siatkówki w klubie MUKS „Ogniwo” Piwniczna- Zdrój, koordynuje pani również to wszystko, co się dzieje w ramach Aktywnego Małopolanina w Państwa szkole. Mnóstwo zajęć!
- Przez ostatnie lata byłam  gminnym koordynatorem Festiwalu Biegowego i "Aktywnego Małopolanina",  od dwóch lat  każda szkoła zgłasza się już sama. W Piwnicznej-Zdroju w "Aktywnym Małopolaninie" uczestniczą, poza naszą placówką, szkoły SP Nr 2, Głębokiem i Łomicy -Zdroju.

Z tym wydarzeniem jesteśmy związani od  czasów, gdy Festiwal Biegowy odbywał się w Krynicy-Zdroju. Uczestniczyliśmy zarówno w biegach dzieci, które odbywały się w piątek na krynickim deptaku oraz w sobotę dopingowaliśmy uczestników  Koral Maratonu dodatkowo zapewnialiśmy obsługę punktów serwisowych.

Udział w licznych imprezach sportowych, zawodach  jest możliwe dzięki zrozumieniu i wsparciu, jakie otrzymujemy od dyrektora naszej szkoły Zenona Citaka. Dzięki jego wsparciu i zrozumieniu  możemy organizować i uczestniczyć w licznych zawodach , których w ciągu roku jest u nas cała masa . Posiadamy certyfikat „Aktywnej Szkoły”

Co roku organizujemy : Międzynarodowe Turnieje Siatkówki Dziewcząt, Gminną Sportową Olimpiadę Przedszkolaków, Rodzinną Ligę Siatkówki , Europejski Tydzień Sportu, wyjazdy na narty w ramach SCOOL CARNET oraz imprezy o charakterze Mistrzostw Szkoły, Gminy i Międzygminne. Co roku nasze uczennice kwalifikują się do Mistrzostw Województwa KINDER + SPORT w mini siatkówce w kategorii „1”, „2”, „3” „4”.

W tym roku osiągnęliśmy sukces na miarę Mistrzostw Polski KINDER +SPORT w kategorii”1” weźmie w nich udział Anastazja Więcek, odbędą się one 28-30.06.24 w Katowicach.

A jak to jest z bieganiem w Państwa szkole na co dzień? 
- Bieganie jest niezastąpione, jeżeli chodzi o wytrzymałość i wydolność organizmów naszych dzieci, które mieszkają przecież w terenie górskim. Dojście do szkoły i do domu nie jest tu tak łatwe jak na nizinach. Dzieci solidnie trenują, jedni siatkówkę, inni piłkę nożną, treningi dużo wnoszą w rozwój ogólny młodzieży.

Najlepszym dowodem są wyniki testów w ramach programu "Sportowe talenty", organizowanego przez MEN. Bardzo dobrze w tych testach wypadliśmy, wszystko powyżej normy krajowej. 

Dzieci z naszej szkoły zajmują też wysokie miejsca w biegach przełajowych indywidualnych i sztafetowych, organizowanych w ramach Mistrzostw Powiatu Nowosądeckiego. W tym roku chłopcy z grupy IV-VI zakwalifikowali się do biegów wojewódzkich, które odbyły się w Nowym Targu. Dodatkowo brali udział w czwórboju LA w Nawojowej zajmując wysokie miejsca.Tak więc praca w klubach, gdzie dzieci trenują  ,zajęć SKS  i  lekcji WF-u przynosi efekt.

Czy w tym roku również będziecie uczestniczyli w Festiwalu Biegowym podczas „Aktywnego Małopolanina”?
-  Tak, w tym roku zgłosiliśmy drużyny we wszystkich kategoriach wiekowych: klas 1-3, 4-6 oraz 7-8, a w biegach mamy zgłoszone klasy od drugiej do ósmej, w sumie 14 grup.

Wiadomo, że tam się ktoś pewnie wykruszy, ale generalnie w zawodach uczestniczy cała szkoła. Jest to już tradycja, więc licznie bierzemy udział, ale przede wszystkim dlatego, że biegania to doskonały sposób na poprawę zdrowia i kondycji fizycznej. Regularne bieganie przynosi wiele korzyści zdrowotnych, takich jak poprawa wydolności tlenowej, zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwiększenie odporności organizmu, poprawa kondycji mięśniowej oraz redukcja tkanki tłuszczowej. W trakcie biegu pracują wszystkie mięśnie, cały organizm, więc jest bardzo wykazane.

Udział w zawodach biegowych może wziąć niemal każdy, szczególnie Ci którzy nie mają  kto nie ma predyspozycji do gier zespołowych. Jestem trenerem siatkówki, w siatkówce bieg ma kluczowe znaczenie dla skuteczności ataku , osiągniecie większej prędkości dzięki dłuższemu rozbiegowi przekłada się na dynamikę ataku i szybkość piłki. Czyli wytrzymałość , szybkość i siła.

Bieganie wiąże się z samodyscypliną, z systematycznością, a w Piwnicznej mamy doskonałe warunki do biegania. Ważne jest również, aby był ktoś, kto pociągnie innych za sobą. My szczęśliwie mamy w szkole kolegę Adama Długosza, który zaliczył wiele startów w biegach ultra, biegają też jego bracia Andrzej Długosz i Franek Długosz. Biegają również synowie Adama - Kacper i Kuba, przywożąc ze startów medale.

Mnie udało się zgromadzić świetny zespół 60 dziewczynek trenujących siatkówkę przede wszystkim dlatego, że pracuję w tej szkole a w zawodzie od 38 lat, mogę więc liczyć na zaufanie rodziców. Każdy trening, postęp wiąże się z wyjazdami na zawody. Dziecko trenując musi się sprawdzić między rówieśnikami.Wtedy widać progres. To jest wyzwanie i poświęcenie czasu wolnego dla trenera , gdyż zawody odbywają się w soboty i niedzielę. Bez pasji  i zaangażowania ze strony trenera nie będzie wyników i dzieci z czasem będą rezygnować z trenowania.

Gdy rozmawialiśmy wcześniej, mówiła Pani, że w zawodach „Aktywnego Małopolanina” wprowadziłaby pani zmiany. Jakie?
- Dotychczasowa zabawa jest świetna, dzieci jest bardzo dużo, więc i doping mamy ogromny, ale chętnie wprowadziłabym więcej formatów wymiernych, czyli coś, co da się lepiej zmierzyć w czasie i odległości. Zamiast skoków na skakance, można byłoby więc rozegrać choćby serię rzutów piłką lekarską, dodałabym również bieg sztafetowy na krótkim dystansie, skok w dal z miejsca, pchnięcie kulą lub piłką lekarską 1kg.  Bardzo mnie za to cieszy, ze uczestników podzielono na grupy - osobno klasy 1-3, 4-6 i 7-8. (t.kowalski@festiwalbiegow.pl) Fot.archiwum Jolanty Jochymek

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce