Życiowa Dziesiątka: Najszybsza „dycha” w Polsce jeszcze szybsza!

 

Życiowa Dziesiątka: Najszybsza „dycha” w Polsce jeszcze szybsza!


Opublikowane w śr., 09/07/2014 - 13:40

Gdzie w Polsce pada najwięcej rekordów życiowych w biegu na 10 km? Oczywiście na festiwalowej, opadającej na całej długości trasie z Krynicy do Muszyny. Tegoroczna odsłona Życiowej Dziesiątki da szansę złamania kolejnych barier biegowych.

Najważniejszą nowością będzie wprowadzenie stref czasowych. W pierwszym rzędzie stanie elita, następnie biegacze z życiówką na poziomie 35 minut. I kolejno biegacze z wynikami na poziomie 40, 45, 50, 55, 60 minut... – Takie ustawienie biegaczy na trasie pozwoli wykazać się formą. Zapewni przy tym komfort biegu – stwierdza Aleksandra Gryciuk z biura organizacyjnego PZU Festiwalu Biegowego.

W uzyskiwaniu rekordowych czasów pomoże także wyremontowana nawierzchnia trasy. W ostatnim czasie na końcowym jej fragmencie położona została nowa nawierzchnia asfaltowa. Ostatnie metry biegu prowadzić będą tradycyjnie kostką brukową w centrum Muszyny. Sama trasa uzyska wkrótce odnowiony atest PZLA (wymóg co 3 lata).

Zrealizowane prace remontowe na trasie Życiowej Dziesiątki nie wpłynęły na jej charakter. Wciąż w całości prowadzi ona w dół. Różnica wysokości między deptakiem w Krynicy a rynkiem w Muszynie to 128 metrów. Spadek terenu najsilniej odczuwalny jest na pierwszych 5 kilometrach biegu.

Najlepsi polscy biegacze średnio i długodystansowi oraz cenieni w kraju Afrykanie czy biegacze ze Wschodu, pokonują trasę w około 28 i pół minuty. Ubiegłoroczny zwycięzca Artur Kozłowski, po pasjonującym finiszu i walce z Kenijczykiem Davidem Metto, uzyskał znakomity czas 27:49. Rywala wyprzedził zaledwie o sekundę.

Najszybszą kobietą została z kolei Kenijka Gladys Jepkurui Biwott, która wybiegała równie dobry czas 32:37.

W Życiowej Dziesiątce biega się także po medale. Decyzją Zarządu PZLA bieg otrzymał po raz czwarty rangę Mistrzostw Polski Masters w Biegu Ulicznym na 10 km. W ubiegłym roku w tej kategorii (35+) sklasyfikowano aż 1117 zawodników. Złote medale zdobyli Ewa Brych-Pająk (36:22) oraz Hubert Wierdak (31:35).

Udział w Życiowej Dziesiątce awizuje już ponad 2000 osób, co zwiastuje nowy rekord frekwencji biegu. W ubiegłym roku rywalizację ukończyło 1821 osób, a ostatni biegacz dotarł na metę w czasie poniżej 1,5 godziny. Dla wielu zawodników bieg był jednym z festiwalowych startów, co tylko potwierdza jego uniwersalność i przystępność, nawet dla początkujących biegaczy.

Zapisy do biegu potrwają do dnia startu, tj. 6 września. Lista startowa zostanie zamknięta na ok. 1 godzinę przed startem (12:00). Opłata startowa to 40 zł. Posiadacze Karty Biegacza mogą skorzystać z upustu 10 zł.

Do zobaczenia w Krynicy!  

Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce