Sądecka Dycha o Puchar Newagu znów w rękach Polaków

 

Sądecka Dycha o Puchar Newagu znów w rękach Polaków


Opublikowane w ndz., 10/11/2019 - 16:58

Adam Czerwiński i Sabina Jarząbek okazali się najszybsi w biegu 11. Sądecka Dycha o Puchar Newagu. Był to ostatni w tym roku bieg zaliczany do Grand Prix Małopolski.

Bieg o Puchar Newagu (producent taboru kolejowego) rozgrywany od 2008 roku przyciąga do Nowego Sącza znanych polskich biegaczy. Startowali tu m.in. Henryk Szost (zwycięzca pierwszej edycji), Bartosz Gorczyca, triumfator Biegu 7 Dolin na 100 km podczas Tauron Festiwalu Biegowego w Krynicy, Szymon Kulka, Andrzej Lachowski, Andrzej Długosz, Sylwester Lepiarz, Robert Faron, Patryk Mormon, Grzegorz Czyż czy Kacper Piech (zwycięzca Biegu 7 Dolin na 35 km). Bieg cieszy się też dużą popularnością wśród często startujących w Polsce Kenijczyków i Ukraińców.

Zwykle jest rozgrywany na przełomie września i października. Tym razem był planowany na 25 września, ale w związku z wymianą nawierzchni na nowosądeckim rynku, gdzie jest meta imprezy, przeniesiono go na 10 listopada. Miało to wpływ na frekwencję. Od 2013 roku średnio brało udział w tym wydarzeniu około 340 biegaczy. Tym razem do mety dotarło 285 zawodników. Konkurencja biegów niepodległościowych okazała się silna, nie dopisała też pogoda. Nie było też Kenijczyków i czołowych polskich biegaczy na 10 km poza zwycięzcą.

Wygrał pochodzący z Małopolski i zwykle startujący w tym regionie i okolicach Adam Czerwiński. Nie był to najszybszy bieg, bo do zwycięstwa wystarczyło 31-letniemu biegaczowi czas 32 minut i 46 sekund. Najszybciej w historii Sądeckiej Dychy pobiegł Elisha Kiprotich (29:29), a spośród Polaków rok temu Emil Dobrowolski (30:32). W niedzielę drugi na mecie był Ukrainiec Dmytro Pożewilow (32:58), a trzeci Emil Drabik (33:26).

Rywalizację pań, których na mecie zameldowało się 67, wygrała Sabina Jarząbek z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego (35:46), przed Pauliną Górak (36:04) i Patrycją Talar (37:16). Czas zwyciężczyni był o 54 sekund gorszy od najlepszego rezultatu Polski w tym biegu – rok temu Renata Pliś przebiegła ze Starego Sącza do Nowego Sącza w 34 minut i 52 sekundy. Rekord trasy kobiet należy do Lily Fiskowicz (33:35).

Pełne wyniki: TUTAJ

11. Sądecka Dycha o Puchar Newagu była ostatnią częścią cyklu Grand Prix Małopolski 2019. W jej skład wchodziło w tym roku 10 biegów. Po podsumowaniu organizator ogłosi zwycięzców i nagrodzi 10 najlepszych mężczyzn i kobiet. Nagroda za pierwsze miejsce to 1500 zł i pakiet startowy na Tauron Festiwal Biegowy w Krynicy.

Drugi rok z rzędu Sądecką Dychę wygrali Polacy. W 2017 roku całe podium zajęli Kenijczycy, a rok wcześniej Ukraińcy.

AK

fot. facebook Julia Dziedzic


Polecamy również:


Podziel się:
kochambiegacnafestiwalu
kochambiegacwpolsce